ISIDORUS zprávy
Dnes je neděle, 21. dubna 2024    
Přihlásit se | RegistraceNejnovější:
Z domova
Ze světa
Z Vatikánu
Z episkopátu
Z diecéze
Z farnosti
Věda
Zpět Zpět
Stanovisko k projednávání návrhu zákona o zmírnění některých majetkových křivd Tiskni
středa, 11 června 2008, 0:03
Přidal: (Admin)
K současné situaci v projednávání návrhu zákona o zmírnění některých majetkových křivd v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR vydaly společné stanovisko Česká biskupská konference (ČBK) a Ekumenická rada církví (ERC).


Návrh zákona o zmírnění některých majetkových křivd spáchaných na církvích a náboženských společnostech v letech 1948-1989 stále setrvává v Poslanecké sněmovně v prvním čtení. Podle vývoje z prvního červnového týdne bude Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 32. schůzi projednávat namísto vládního zákona poslanecký návrh na zřízení dočasné parlamentní komise, která by měla pracovat až do konce roku 2008 a hledat schůdná řešení. Záležitost je mimo dosah církví a náboženských společností. Církve a náboženské společnosti tak nemají zatím o čem jednat, protože dosud zaznívala pouze negace vládního návrhu, nyní je na programu návrh na zřízení komise. Jiný schůdný návrh, jiná relevantní čísla a kalkulace dopadů zatím nikdo nepředložil.

ČBK a ERC jsou toho názoru, že diskuse, kterou nabízí návrh parlamentní komise, mohla probíhat mezi prvním a druhým čtením a přinést řešení přijatelná pro obě strany. Komisi mohly dostatečně zastoupit výbory poslanecké sněmovny. Oddálení výsledku těžce ponesou hlavně obce a města, kterým se opět vzdaluje možnost rozvoje odblokováním nemovitostí. Zdržení zatěžuje také státní rozpočet České republiky.

Pokud v jednání této schůze sněmovny bude zřízena dočasná parlamentní komise, pak se vládní návrh zákona opět odkládá. Zákon má přinést do budoucna úlevu ekonomice státu a uvolnit ruce církvím i náboženským společnostem k samostatnému životu a efektivnější práci pro společnost, kterou stát s užitkem přijímá. Církve a náboženské společnosti se v čase odkladu nestanou součástí politických bojů uvnitř sněmovny. Získaný čas využijí k lepší prezentaci vlastních postojů a přínosu práce pro občany České republiky, která v negativních tahanicích politických rozepří zaniká.

Irena Sargánková
tisková mluvčí ČBK

Ondřej Chrást
tiskový mluvčí ERC
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Váše názory: Přidejte svůj komentář Číst vše (0)
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.
Přihlásit se:
Jméno: Heslo: Přihlásit se trvale!   
   Zaregistrujte se
K tomuto tématu nejsou žádné příspěvky. Váš může být první.

Rychlá navigace:

Doporučujeme:

Provozovatel:

© 2002-2015 Křesťanský Portál Svatého Isidora
Patrona Internetu a Internautů, ISSN 1803-1285
Vydavatel:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Šéfredaktor:
Tomasz Adam Kaniewski
Zástupce pro českou sekci:
Jakub Sowinski
Adresa redakce:
Redakce Isidorus.Net,
ul. Šafránice 555,
547 01 Náchod;
Bankovní spojení:
Poštovní spořitelna
221929497 / 0300
Projekt a zpracování:


Česká verze Wersja polska

0.03072595