Nejnovější: Z domova Ze světa Z Vatikánu Z episkopátu Z diecéze Z farnosti Věda |
Zpět
Bratr Roger slaví devadesátiny středa, 11 května 2005, 0:12 Přidal: Jakub Sowiński (Jakub) Rodilý Švýcar Roger Schütz je díky svému charismatu bezesporu jednou z nejvýraznějších osobností současnosti. Neúnavně volá po vzájemném usmíření křesťanských církví. Je sice již dlouho upoután do pojízdného křesla, ale duševně je stále čilý. Své 90. narozeniny prožije v Taizé, malé severoburgundské vesničce blízko Cluny.
| Fra Roger s papežem Janem Pavlem II. | Někdejší kardinál Joseph Ratzinger, kterého zvolilo konkláve o jedenáct dní později za papeže Benedikta XVI., podal při pohřbu papeže Jana Pavla II. protestantskému bratru Rogerovi svaté přijímání, což vzbudilo celosvětovou pozornost.
Bratr Roger se ve svém životě věnuje jako málokdo jiný ekumenické činnosti a komunikuje přitom zejména s mladými křesťany. Od počátku 40. let 20. století vyvinul v Taizé nový model soužití lidí různých vyznání. Již po desetiletí tam ročně putují statisíce mladých lidí z celé Evropy.
Plným jménem Roger Louis Schütz-Marsauche se usadil v Taizé v roce 1940, po čtyřletém studiu teologie v Lausanne a ve Štrasburku. V roce 1949 složilo sliby prvních sedm bratří. Dnes zde tvoří společenství přibližně 100 bratří, více než třetina z nich jsou katolíci. Komunity z Taizé žijí v současnosti také v mnoha městech tzv. třetího světa. Za své "dílo smíření" obdržel bratr Roger mnohá vyznamenání, mj. Templetonovu cenu, která bývá označována jako "Nobelova cena za náboženství", mezinárodní Cenu Karla Velikého v Cáchách, cenu Unesco za výchovu k míru a v roce 1997 mu propůjčila katolická univerzita Notre Dame v Indianě v USA Mezinárodní cenu za humanitární nasazení.
Několikrát přijal bratra Rogera v soukromé audienci zesnulý papež Jan Pavel II., s nímž se znal již z doby, kdy byl arcibiskupem v Krakově.
Bližší informace o společenství v Taizé jsou k dispozici v několika jazycích na internetové adrese http://www.taize.fr.
|