ISIDORUS o św. Izydorze
Dzisiaj jest środa, 22. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Isidorus
O nas
Nasze dzieła
Dla prasy
Powrót Powrót
Životopis sv. Isidora ze Sevilly Drukuj
niedziela, 23 marca 2008, 0:00
Dodał: (Admin)
Pod jménem Isidor uvádějí hagiografické seznamy 15 světců. Náš byl biskupem Sevilly, od 5. století to už bylo arcibiskupství.

Sv. Isidor z Sevilly
Sv. Isidor z Sevilly


Legenda mluví, že při narození Isidora včelí roj nechal na jeho ústech med. Měla to být předpověď daru neobvyklé výmluvnosti, kterou tento světec měl. Stejně jak rodina sv. Řehoře (a jiných tehdejší svatých) dala i Isidorova rodina církvi několik svatých: Leandra a Fulgencia - jeho bratry a Florentinu (sestru). Avšak největším z nich byl Isidor. Psalo se o něm: myšlenkovým vzletem byl roven Platonovi, věděním s Aristotelovi, výmluvností Cicerovi, všestranností Didimovi, erudicí Origenovi, důstojností Jeronýmovi, učením Augustinovi a svatostí Řehořovi I. Velkému, tehdejšímu papeži. Ten, když jednou četl jeden z Isidorových dopisů, řekl: "Toto je druhý Daniel. On přestihl Šalamouna!".

Pocházel z Nového Kartága, ze znamenité španělsko-římské rodiny. V roku 554, během útoku byzantského císaře na Španělsko, utekl jeho otec do Sevilly, kde se zanedlouho narodil Isidor. Po brzké smrti rodičů se o něj staral bratr, arcibiskup města. Tam sledoval bouřlivé dějiny Španělska, kdy jeho bratr putoval k císaři s prosbou o pomoc proti arianskému králi Vizigotů, který zavraždil syna, sv. Hermenegilda (585) za to, že se obrátil na katolickou víru a biskupa sv. Leandra odsoudil k vyhnanství (584). Zažil také obležení svého města (583-84). Avšak dočkal se obrácení Vizigotů, k němuž došlo po smrti toho krále.

V roce 599, po smrti bratra, byl Isidor zvolen metropolitou Sevilly. 37 let moudře a horlivě řídil svou arcidiecézi. Svolal několik synodů, na kterých byly schváleny zákony, týkající se náboženské kázně a církevního života. V roce 633 v Toledu schválil credo, používané nejen ve španělské liturgii, kterou sjednotil.

Jeho smrt byla stejně výmluvná jako jeho život. Nechal se přinést do katedrály. V přítomnosti biskupů, sufragánů, kněží a lidu ze sebe svlékl biskupské šaty a oblekl kajícný pytel, posypal hlavu popelem a vykonal veřejnou zpověď. Poprosil o odpuštění hříchů a o modlitbu. Přijal eucharistii v obou podobách a pozdravil se se všemi políbením pokoje. Čtyři dny nato, 4. dubna roku 636, ve věku 82 let oddal ducha Bohu. Byl pohřben s bratrem a sestrou. V roce 1063 byl přenesen do Lyonu. Formální kanonizace proběhlateprve v roce 1598. Papež Innocenc XII. prohlásil sv. Isidora doktorem církve (1722).

Náš svatý zanechal nepomíjející stopy v církevní literatuře. Sv. Braion, jeho učedník a tajemník, vyjmenovává 20 děl. V nich svatý Isidor bojoval proti ariánství, vysvětloval pravdy víry a morálku, psal dějiny Gotů a Vandalů. Avšak největší jeho dílo je Codex etimologiarum - první encyklopedie. Velikou ztrátou je zmizení jeho dopisů, které by mohly osvětlit etnické, kulturní a politické poměry tehdejšího Španělska.

Jméno Isidor není ve střední Evropě populární, i když zvláště v Německu, Španělsku, Rakousku a Spojených Státech je osobnost tohoto patrona známá. Od nedávna se kult sv. Isidora jako patrona internetu popularizuje také v Polsku.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02417397