ISIDORUS o św. Izydorze
Dzisiaj jest piątek, 25. października 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Isidorus
O nas
Nasze dzieła
Dla prasy
Powrót Powrót
Wywiad z redaktorem naczelnym Portalu Drukuj
niedziela, 6 kwietnia 2008, 19:50
Dodał: (Admin)
Poniżej publikujemy treść wywiadu przeprowadzonego dla gazetki parafialnej przez panią Ewę Kosińską.

4. kwietnia obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne św. Izydora z Sewilli, biskupa i Doktora Kościoła. Co ma wspólnego z tym świętym Portal św. Izydora?

Zacznę od początku. W grudniu 2002 roku grupka osób, które poznały się głównie w Internecie, organizuje wspólne spotkanie Sylwestrowe w Ostrawie w Czechach. Podczas licznych rozmów i dyskusji wspólnie postanawiamy przedstawić Internautom osobę św. Izydora z Sewilli, którego w 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił patronem Internetu, Internautów i programistów. Zastanawiamy się nad tym jak to uczynić, by każdy Internauta mógł poznać swojego Patrona. Już w pierwszych dniach stycznia 2003 r. umieszczamy w sieci pierwszy projekt.

Co to był za projekt i co zawierał?

Ze względu na to, że nie mieliśmy wśród nas osoby znającej się bardzo dobrze na budowie stron internetowych, tworzymy „serwis” w najbardziej znanym i popularnym języku wykorzystywanym do tworzenia stron – HTML. Na stronach pojawiają się informacje o św. Izydorze, modlitwa Internautów oraz różne informacje zaczerpnięte z prasy katolickiej i Internetu. Główną częścią tego serwisu jest czat, na którym spotykamy się jakby kontynuując nasze spotkanie Sylwestrowe w Ostrawie.

Czy rodzący się nowy projekt zaczyna przynosić owoce i jest popularny w Internecie?

Na początku nie posiadaliśmy nawet własnej domeny. Gościliśmy na serwerze i w domenie prywatnej jako niezbyt wielki katalog. Jednak nie było tak źle i coraz więcej osób o naszej stronie się dowiadywało głównie od znajomych. Wspólnota zaczęła rozszerzać się na czacie. Tam podczas codziennych wieczornych rozmów poruszaliśmy głównie tematy naszej codzienności, zapoznawaliśmy się ze sobą, dzieliliśmy swoimi świadectwami wiary itp. Wiele osób zapoznało się ze sobą osobiście w „realnym” świecie. W każdą sobotę przygotowywaliśmy się wspólnie do Liturgii Słowa na niedzielę. Strona z dnia na dzień rozrasta się o kolejne tematy, informacje, modlitwy...

Kiedy powstaje pierwsza strona w formie portalu?

Nie od początku nazywaliśmy naszą stronę „Portalem”. Dopiero w październiku 2003 roku zakładamy na serwerze system portalowy z forum, księgą gości, księgą intencji, reklamami ciekawych stron, różnymi działami tematycznymi, katalogiem stron religijnych i nie tylko. O ile pozwala nam na to czas nadal spotykamy się na czacie, jak również poszerzamy z dnia na dzień coraz bardziej zawartość portalu.

Czy wygląd i układ portalu pozostał na długo taki, jak to zaplanowaliście w 2003 roku?

Niestety nie. Już w marcu 2004 roku rozbudowujemy serwis o kolejne działy, dokładamy do Portalu informacje w języku czeskim, rejestrujemy własną domenę i rozpoczynamy rozmowy o założeniu oficjalnej grupy-wspólnoty zajmującej się ewangelizacją poprzez sieć Internetu.

Dlaczego „isidorus.net” ?

Święty Izydor w języku łacińskim to Isidorus Hispalensis. W związku z tym, że chcieliśmy prowadzić serwis nie tylko w języku polskim, długo zastanawialiśmy się nad nazwą domeny, która byłaby dla wszystkich języków jednakowa. Nie chcieliśmy dla każdego języka tworzyć osobnych serwisów, ale jeden wspólny. Dlatego postanowiliśmy w nazwie użyć imienia łacińskiego św. Izydora. Ponadto końcówkę domeny „net” wybieramy również dla wszystkich języków. Skrót ten jest w większości krajów rozumiany jako skrót słowa Internet. Święty Izydor jako patron Internetu otrzymuje swój serwis pod nazwą isidorus.net.

Jak rozwija się w tym czasie serwis? Co nowego powstaje i czy jest znany w sieci Internetu?

Hasłem, które nam towarzyszy od początku jest cytat z Pierwszego listu św. Pawła do Koryntian „Biada mi, gdybym nie głosił ewangelii” (por. 1 Kor 9,6). W związku z tym rozpoczynamy poprzez strony naszego serwisu informować o życiu Kościoła Katolickiego, życiu innych wspólnot chrześcijańskich i nas samych. Powstaje wiele ciekawych artykułów, rozważań i wierszy, które piszą osoby korzystając ze swoich przeżyć wewnętrznych, kontaktów z innymi, a nie na podstawie ksiąg uczonych i filozofów. Informacje w naszym serwisie są krótkie i zrozumiałe dla wszystkich bez względu na wiek czy wykształcenie.

W listopadzie 2004 roku powstaje sklepik internetowy z dewocjonaliami, artykułami liturgicznymi dla kapłanów, parafii i świeckich oraz książkami religijnymi. Nawiązujemy pierwsze współprace z firmami i osobami prowadzącymi inne serwisy religijne w Internecie. Do dziś współpracujemy m.in. z serwisem ekumenicznym Kosciol.pl i największą księgarnią internetową z książkami o tematyce religijnej Gloria24.pl. Ponadto wspierają nas również różne wydawnictwa, np. Vocatio, Znak, Tyniec, WAM, Rafael i inne. Poszerza się skład naszej redakcji, dokładamy kolejny język – j. słowacki. W tym czasie z dnia na dzień odwiedza nas coraz więcej osób i coraz więcej informacji o nas można przeczytać na forach dyskusyjnych czy prywatnych stronach internetowych. Internautom staramy się z każdym dniem zaoferować coraz więcej – skrzynka poczty e-mail, webhosting itp.


Wszyscy dobrze wiemy, że z prowadzeniem Portalu związane są również nakłady finansowe. Jak sobie z tym radzicie? Jak wysokie są to koszta?

Istnienie Portalu św. Izydora zawdzięczamy przede wszystkim wielu osobom prywatnym, które wspierały nas finansowo poprzez dary pieniężne składane podczas spotkań z nami czy po prostu przekazywane na konto bankowe. Oczywiście najważniejszym wsparciem dla nas jest pamięć modlitewna, o której zapewnia nas bardzo wiele osób zarówno świeckich jak i duchownych.

Ponadto większość prac związanych z Portalem wykonywanych jest za darmo przez różnych ochotników, którzy poświęcają swój cenny wolny czas na upiększanie i wzbogacanie w treści serwisu. Oczywiście musimy płacić za serwer, za domeny, które posiadamy, za transfer oraz łącze internetowe. Koszta te zamykają się w ciągu roku w kwocie ok. 2500 – 3000 zł. Część pieniędzy otrzymujemy ze sprzedaży opłatków dzięki współpracy z piekarnią opłatków Caritas w Czechach, część otrzymujemy ze sprzedaży naszej płyty CD z obrazkami i materiałami dla katechetów i webmasterów, niektóre koszta pokrywa nam dochód ze sprzedaży w sklepiku św. Izydora, jak również dary pieniężne złożone na konto bankowe Stowarzyszenia.
Niepokalana
Niepokalana

Z informacji na Portalu wiemy, że opiekunem prawnym jest Stowarzyszenie świętego Izydora z Sewilli. Czym się to Stowarzyszenie zajmuje oprócz opieki nad Portalem i kiedy zostało założone?

Pomysł założenia Stowarzyszenia zrodził się już na samym początku naszej misji w Internecie. Ostatecznie zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej 8. grudnia 2005 roku. Głównymi celami Stowarzyszenia są przede wszystkim szerzenie wartości chrześcijańskich oraz promowanie ruchów, organizacji i nauczania Kościoła Katolickiego. Swoją misję spełniamy głównie poprzez Internet.

Czego mogą oczekiwać Internauci od Waszego Portalu i Stowarzyszenia w najbliższych dniach, miesiącach, latach...?

W najbliższych dniach Internauci otrzymają od nas całkiem nowy i sporządzony na podstawie przez nas ułożonych wymagań portal. Od tego roku postanowiliśmy nasz Portal tworzyć na wzór Etymologii spisanej przez św. Izydora z Sewilli. W związku z tym Internauci będą mieli możliwość znaleźć i przeczytać informacje dotyczące wielu zagadnień w jednym miejscu. Główny nacisk kładziemy na nauczanie Kościoła Katolickiego poprzez publikowanie informacji i tekstów dokumentów, na szerzenie informacji o publikacjach religijnych wydawanych przez różne wydawnictwa w Polsce i na świecie, jak również informowanie odwiedzających o ciekawych miejscach kultu religijnego, tych znanych i często odwiedzanych jak i tych, które są prawie nieznane, wraz z możliwością zamówienia noclegu oraz przygotowania programu pielgrzymki. Portal został przygotowany tak, aby każdy odwiedzający mógł zostawić po sobie ślad w formie komentarzy do poszczególnych artykułów czy informacji tam zamieszczonych lub poprzez zamieszczenie tekstu własnego autorstwa czy aktualnych informacji z rejonu, parafii, diecezji lub wspólnoty, której jest członkiem.

Kolejnymi etapami ewangelizacji poprzez Internet pod patronatem św. Izydora będzie stworzenie międzynarodowego serwisu czatowego. W tej chwili trwają już prace nad przygotowaniem planu działalności. Jednocześnie poszukujemy wsparcia od chętnych osób i instytucji w sfinansowaniu tego projektu. Planowany koszt w tej chwili sięga kwoty około 5000 zł.

Oprócz tego mamy wiele innych ciekawych pomysłów, o których będziemy wszystkich Internautów informować na bieżąco na łamach naszego Portalu. Jednocześnie zwracam się do wszystkich osób czytających ten zapis rozmowy o wsparcie naszego dzieła przede wszystkim poprzez modlitwę. Może warto codziennie odmówić jedną „Zdrowaśkę” w intencji tego dzieła oraz w podzięce Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II za oddanie nas w ręce świętemu Izydorowi z Sewilli.

Bardzo dziękuję za poświęcony nam czas i informacje o Waszym wspaniałym dziele.


Z założycielem i redaktorem naczelnym Portalu św. Izydora – Patrona Internetu i Internautów oraz przewodniczącym Stowarzyszenia świętego Izydora z Sewilli, Tomaszem A. Kaniewskim rozmawiała Ewa Kosińska.

Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01662492