ISIDORUS poradnik kulinarny
Dzisiaj jest poniedziałek, 22. lipca 2024    
Św. Marii Magdaleny
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Ciasta, ciasteczka
Dania mięsne
Desery
Makarony, kasze i ryż
Na grilla
Napoje
Przekąski
Przetwory
Ryby i owoce morza
Sałatki i surówki
Sosy
Warzywa i grzyby
Zupy
Diety
Inne
Savoir-vivre
Porady gospodyń
Powrót Powrót
Estetyczne i praktyczne nakrycie stołu Drukuj
niedziela, 16 listopada 2008, 18:15
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Na co dzień w pośpiechu chwytamy za talerz, nakładamy jedzenie i jemy gdzie popadnie - na tapczanie, przy biurku, na stojąco ... Jednak od czasu do czasu zasiadamy czy to z rodziną czy z przyjaciółmi do jednego stołu. Jeśli to my mamy przygotować stół, to często pierwszym pytaniem jest "Jak nakryć, żeby było i ładnie i praktycznie?".

Przy nakrywaniu do stołu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.Śniadanie

Spożywanie uroczystego śniadania wiąże się przede wszystkim z doborem sztućców i talerzy do dań, które planujemy spożywać. Jeśli jest to śniadanie składające się z np. jajecznicy, pieczywa i masła, należy każdemu przygotować płytki talerz, widelec, nóż do masła, łyżeczkę. Często podajemy też talerzyk deserowy do pieczywa, aby np. nie rozkrajać pieczywa nad jajecznicą, bo może się stać, że przez przypadek spadnie nam do niej, a wtedy ... potrafimy sobie wyobrazić.


Obiad - główny posiłek

Posiłek przygotowany w porze obiadowej, kiedy jeszcze słońce na niebie, będzie na pewno lepiej smakował, kiedy zostanie podany na białym lub jasnym nakryciu. Biały, wyprany i pachnący obrus bez plam to najlepsza podstawa nakrycia do stołu. Na pokrytym obrusem stole możemy postawić wazony z kwiatami, ale należy pamiętać o tym, aby nie zasłaniały nam one osób siedzących razem z nami przy stole.

Przystępujemy do układania talerzy. Najpierw płytki duży talerz do głównego dania, na nim stawiamy "miseczki" na zupę (ładnie będzie wyglądać, jeśli będą miały podstawki). Pomiędzy każde naczynie można włożyć serwetkę, wówczas unikniemy obijania się talerza o talerz a jednocześnie pomożemy poprzez to osobie obsługującej, mianowicie kiedy będzie od nas odbierać talerze, nie ześlizną się.

Kolejną czynnością podczas nakrywania stołu jest układanie sztućców. Ta czynność sprawia często najwięcej problemów. Przed położeniem kolejnych sztućców na stole, warto każde z nich wypolerować czystą ściereczką. Po lewej stronie talerzy kładziemy widelec. Po prawej stronie najpierw nóż (bliżej talerzy), następnie łyżkę. Małą łyżeczkę kładziemy nad talerzami "rękojeścią" w prawą stronę. Szklankę na napój stawiamy nad nożem i łyżką z prawej strony.


Kolacja

Ustawianie talerzy oraz sztućców jest takie samo jak do obiadu. Na stole możemy rozłożyć ciemny obrus. Na obrusie można postawić świeczniki ze świecami, aby wieczornemu posiłkowi dodawały przyjemnej atmosfery.Dodatkiem nakryć stołowych na pewno są serwetki. Na pewno ładniej wygląda kiedy są one płócienne a nie papierowe. Serwetkę można położyć po lewej stronie talerzy obok widelca lub ładnie wykonaną dekoracyjnie na talerzach. Serwetkę dużą płócienną rozkłada się na kolanach, a po posiłku nie składa, lecz nieco zmięta kładzie obok nakrycia.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

 Poradnik kulinarny
0.06002712