ISIDORUS poradnik kulinarny
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Ciasta, ciasteczka
Dania mięsne
Desery
Makarony, kasze i ryż
Na grilla
Napoje
Przekąski
Przetwory
Ryby i owoce morza
Sałatki i surówki
Sosy
Warzywa i grzyby
Zupy
Diety
Inne
Savoir-vivre
Porady gospodyń
Powrót Powrót
Najczęściej popełniane błędy przy stole Drukuj
poniedziałek, 17 listopada 2008, 21:08
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Na pewno nie jeden raz w swoim życiu zasiadaliśmy do stołu. Większość z nas miała nawet okazję zasiadać do wykwintnego i pięknie zastawionego stołu w doborowym towarzystwie. Nie zawsze jednak potrafimy się przy tym stole zachować. Poniżej zwracam uwagę na najczęściej popełniane błędy przy stole.


1. Zasiadanie do stołu - kiedy zasiadamy do stołu, powinniśmy delikatnie unieść krzesło do góry i wysunąć od stołu tak, abyśmy bez problemu mogli na nie usiąść. Kiedy siądziemy, nie przyciągajmy i nie szurajmy krzesłem tak, aby wszyscy nas słyszeli.

2. Opieranie łokci o stół - na stole możemy mieć oparte co najwyżej dłonie i nadgarstki.

3. Pochylanie głowy nad talerzem - podczas jedzenia powinniśmy siedzieć wyprostowani, a posiłek mają nam za zadanie dostarczyć do naszych ust sztućce.

4. Oblizywanie językiem sztućców po zjedzeniu posiłku - bez komentarza... Łyżeczka od herbaty czy kawy nie ma prawa trafić do naszych ust.

5. Odczytywanie lub pisanie SMSów - jeśli nawet oczekujemy na bardzo ważną wiadomość i możliwe, że właśnie ją otrzymaliśmy, nie powinniśmy jej odczytywać przy stole, lecz przeprosić i udać się na bok lub do innego pomieszczenia.

6. Czytanie gazety - czy stół z talerzami i potrawami to czytelnia?

7. "Znalazłem włosa (muchę) w zupie!" - nie obwieszczajmy takiej informacji wszystkim, ale dyskretnie usuńmy "obce ciało" z potrawy tak, aby innym nie obrzydzić jedzenia.

8. Poprawianie fryzury - z tym błędem często pojawiają się kobiety. Pamiętajmy, że do poprawiania fryzury bądź makijażu służą odpowiednie miejsca, np. łazienka.


Powyżej wymieniłem tylko niektóre błędy, z którymi możemy spotkać się najczęściej. Życzę wielu miłych chwil spędzonych przy stole!Jeżeli znasz jeszcze inne błędy, które często popełniamy przy stole,
napisz nam o nich poniżej w komentarzu do tego artykułu. Dziękujemy!


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (2)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Kilka słów jeszcze (Odpowiedz) 18.11.2008 8:14
nicusia
Pozwolę sobie dorzucić garść przemyśleń : 9. Pamiętajmy, aby Panowie nie zasiadali do stołu zanim Panie nie usiądą. 10. Wypada zaczekać aż wszyscy zakończą posiłek, aby razem wstać od stołu. 11. Pięknym zwyczajem jest podziękować przygotowującemu posiłek, a także obecnym i dopiero wtedy wstać od stołu. 12. Delektowanie się i zachwyt nad smakowitymi potrawami nie powinien znaleźć odzwierciedlenia w dźwiękach nieartykułowanych, ale może się uzewnętrzniać w pochwałach na cześć Państwa domu.
zachowanie przy stole (Odpowiedz) 4.11.2010 16:59
erka_erka
ja bym jeszcze dorzuciła następujące uwagi: zanim napijemy się z kieliszka np. wina należy usta delikatnie osuszyć serwetką, tłuste wargi na kieliszku...feee... po skończonym posiłku składamy sztućce równolegle do siebie, na za pięć piąta :) nie oblizujemy palców... jeśli nie wiemy do czego służą które sztućce... najlepiej poobserwować sąsiada ale generalnie zasada jest taka, że układa się je zgodnie z kolejnością podawanych dań, tzn pierwsze w kolejności dania - sztućce na zewnątrz...

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

 Poradnik kulinarny
0.03556108