ISIDORUS film i muzyka
Dzisiaj jest sobota, 18. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Film
Muzyka
Powrót Powrót
Poszukiwacze zaginionej Arki (Raiders of the Lost Ark) Drukuj
czwartek, 1 maja 2008, 22:00
Dodał: (Admin)
Realizatorski majstersztyk, najgłośniejszy film sezonu, który zdobył 4 Oscary - za scenografię, efekty specjalne, dźwięk i montaż. Akademia przyznała nominacje do nagrody także w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, muzyka. "... połączenie mistrzostwa technicznego, wrażliwości plastycznej, humoru i nieco zwariowanego optymizmu" - pisano o hollywoodzkiej produkcji po premierze. Spielbergowska wizja losów Arki Przymierza zyskała nie tylko uznanie fachowców, przyciągnęła także wielomilionową widownię na całym świecie.


Zdjęcia kręcono na Hawajach, we Francji, Tunezji oraz studiach filmowych w Anglii. Film powstał w ciągu zaledwe 73 dni, a jego koszt przekroczył niewiele ponad 20 milionów dolarów, za to zyski z dystrybucji oszacowano na więcej niż 200 milionów. Przygodowa opowieść fantasy inspirowała Stevena Spielberga w pracy nad kolejnymi częściami opowieści o przygodach Indiany Jonesa.

Akcja filmu rozgrywa się w 1936 roku. Archeolog dr Indiana Jones (Harrison Ford) podczas naukowej ekspedycji odkrywa w peruwiańskiej dżungli grobowiec, a w nim złotego bożka. Zostaje oszukany przez największego rywala, archeologa imieniem Belloq (Paul Freeman), pracującego dla nazistów, który wykrada posążek. Profesor wraca do kraju, do uniwersyteckich zajęć. Niebawem otrzymuje tajne zadanie od służb specjalnych. Wedle danych wywiadu niemieccy archeolodzy odkryli na pustyni starożytne miasto egipskie, gdzie w podziemiach świątyni jest prawdopodobnie ukryta zaginiona Arka Przymierza. Aby święte trofeum nie wpadło w ręce hitlerowców, Indiana Jones wyrusza z tajną misją do Egiptu. Podróżując przez Nepal, profesor spotyka dawną sympatię, Marion Ravenwood (Karen Allen), która obiecuje pomóc w poszukiwaniach. Jej ojciec archeolog odnalazł niegdyś kryształową głowicę laski Mojżesza, na której są wskazówki dotyczące Arki Przymierza. Uratowawszy Marion z pułapki zastawionej przez hitlerowskich szpiegów, Indy wraz z dziewczyną przybywa do Kairu. Przekonuje się, że Niemcy są już bliscy sukcesu i zrobią wszystko, by wyeliminować rywali. Marion i profesorowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Tymczasem na horyzoncie pojawia się jeszcze jeden wróg - Belloq, który, jak się okazuje, również chce zdobyć za wszelką cenę święte trofeum.


Film przygodowy, 115 min, USA 1980
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz według pomysłu George'a Lucasa i Philipa Kaufmana: Lawrence Kasdan
Zdjęcia: Douglas Slocombe
Muzyka: John Williams
Obsada: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Roland Lacey,John Rhys - Davies, Denholm Elliott, Alfred Molina, Wolf Kahler, Anthony Higgins i inni
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02162289