ISIDORUS komputery
Dzisiaj jest niedziela, 26. stycznia 2025    
Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Oprogramowanie
Internet
Powrót Powrót
Co zrobić ze zużytym komputerem? Drukuj
czwartek, 15 maja 2008, 22:30
Dodał: (Admin)
Umieszczenie starego komputera czy lodówki na wysypisku śmieci to przyczynianie się do zatruwania środowiska. Są inne sposoby na pozbycie się uciążliwych odpadów, które nie tylko przyniosą korzyści naturze.


Co roku 20 do 50 milionów ton sprzętu elektronicznego staje się odpadami. Ciągły postęp techniczny i technologiczny sprawiają, że żywotność sprzętu to przeciętnie 2-3 lata. Niestety duża część zużytego sprzętu trafia na wysypiska śmieci. Nie jest to dla nich odpowiednie miejsce, łatwo może bowiem dojść do skażenia środowiska naturalnego - zwykły zestaw komputerowy składa się z około tysiąca substancji, w tym wielu szkodliwych.

Co więc zrobić, by nie pogarszać stanu środowiska? Wskazać można dwa podstawowe rozwiązania. Po pierwsze przy zakupie nowego sprzętu sprzedawca ma obowiązek przyjąć stary. Są jednak dwa warunki - musi być to sprzęt tego samego rodzaju oraz taka sama ilość. Jeśli kupujemy jeden komputer, także jeden możemy oddać.

Druga możliwość to oddanie sprzętu w specjalnym punkcie, który zajmuje się zbieraniem odpadów elektronicznych. W całej Polsce jest kilka tysięcy tego typu punktów (ich listy są m.in. na stronach organizacji ElektroEko, a także w urzędach gmin).

Tak ze sklepów, jak i z tych punktów, trafiają one do zakładów przetwarzania, gdzie są demontowane. Niebezpieczne elementy są unieszkodliwiane, a plastik, metal czy szkło przekazywane dalej zakładom recyklingowym w celu powtórnego wykorzystania. Co ciekawe niektóre materiały wykorzystać można w zupełnie inny sposób niż pierwotnie - szkło kineskopowe, oprócz tego, że może posłużyć do wyprodukowania nowych kineskopów, może być także dodane do masy bitumicznej służącej do budowy dróg.

Robert Wawrzonek z ElektroEko (organizacja powołana przez największych producentów i importerów sprzętu AGD, RTV i IT) w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreśla, że niski poziom recyklingu sprzętu elektronicznego w Polsce (na jednego Polaka przypadają rocznie 4 kg zbieranego sprzętu, podczas gdy w Norwegii 15) wynika nie tyle z lenistwa, co z niewiedzy. Aż 80 procent Polaków przyznało, że zdają sobie sprawy z tego, że w komputerach czy lodówkach są niebezpieczne substancje. Wiedza o tym, gdzie zużyty sprzęt można oddać także jest ograniczona.

Mimo, że produkcja sprzętu RTV, AGD i IT szybko rośnie, jego wpływ na środowisko powinien być mniejszy. Nowy sprzęt zużywa zazwyczaj nie tylko mniej prądu czy wody, ale jest także konstruowany pod kątem łatwiejszego recyklingu. Każdy element z tworzywa sztucznego jest obecnie znakowany, dyrektywy unijne z kolei zabraniają używania pewnych szkodliwych substancji w procesie produkcji.

Abyśmy mogli faktycznie odczuć korzyści płynące z powtórnego wykorzystania surowców potrzebne są przede wszystkim edukacja oraz wyrobienie świadomości ekologicznej. To od nas bowiem w największej mierze zależy, co zrobimy ze zużytym sprzętem - oddamy go specjalistom czy wyrzucimy do śmietnika. Warto się nad tym zastanowić przy okazji kupna nowego komputera.

autor: Michał Chudziński
Źródło: Rzeczpospolita


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (1)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Zużyty sprzęt (Odpowiedz) 23.5.2008 10:58
iti
Z własnego doświadczenia wiem, ze wiele sklepów, które powinny przyjmować stary, zużyty sprzęt przy kupnie nowego, po prostu tego nie robi, bo nie ma później co z nim zrobić. Ludzie tak samo nawet nie są informowani o takich możliwościach. Na pewno w dużych miastach i w dużych sklepach sprawa przedstawia się trochę inaczej. Szukając informacji o punktach zbiórki zużytego sprzętu na stronach internetowych swoich miast w większości przypadków takich informacji się nie znajdzie :(

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01807689