ISIDORUS komputery
Dzisiaj jest poniedziałek, 22. lipca 2024    
Św. Marii Magdaleny
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Oprogramowanie
Internet
Powrót Powrót
Co Polak potrafi? Drukuj
sobota, 14 czerwca 2008, 23:00
Dodał: (Admin)
Przeciętny Europejczyk sprawnie przeszukuje internet, korzysta z bankowości online i nierzadko potrafi samodzielnie stworzyć serwis internetowy. Niestety przeciętny Polak wciąż radzi sobie z internetem nieco gorzej.

Badania dotyczące technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych Europejczyków przeprowadził ostatnio Eurostat we współpracy z urzędami statystycznymi poszczególnych krajów. Dzięki temu możliwe było porównanie informatyzacji społeczeństwa w poszczególnych krajach.Badania pokazały przede wszystkim, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat dostępność szerokopasmowego internetu w krajach Unii Europejskiej uległa znacznej poprawie. W 2007 roku już ponad 40 proc. gospodarstw domowych mogło pochwalić się takim łączem. Najlepiej w zestawieniu prezentują się Dania i Holandia, gdzie blisko 3/4 mieszkańców ma dostęp do szybkiego internetu. Na końcu zestawienia znajduje się Grecja i Rumunia, w których tylko jeden na dziesięciu obywateli ma dostęp do szerokopasmowego łącza. Polska, z wynikiem 30 proc., uplasowała się na tym tle w drugiej połowie stawki, obok takich krajów jak Czechy, Słowacja, Włochy, czy Portugalia.

W tej kategorii Polacy wypadli znacznie poniżej średniej unijnej. Jedynie niecała połowa z nas zna zasady korzystania z wyszukiwarek, a tylko co trzeci Polak radzi sobie z wysyłaniem wiadomości e-mail. Niepokój może budzić fakt, iż tylko co siódmy Polak radzi sobie z odpowiednią konfiguracją oprogramowania chroniącego komputer.

Umiejętności webmasterskie również są u Polaków rzadsze. Tylko 7 procent z nas może poszczycić się własnoręcznym założeniem strony internetowej. W tej kategorii nie wypadamy jednak dużo gorzej. Jedynie co dziesiąty mieszkaniec zjednoczonej Europy potrafi samodzielnie stworzyć własną stronę WWW. Prym w tej kategorii wiodą mieszkańcy Danii, Estonii oraz Finlandii - aż co piąty mieszkaniec tych krajów przyznaje się do umiejętności samodzielnego zbudowania serwisu internetowego.

Ciekawym zjawiskiem zaobserwowanym w czasie badań jest spadek zainteresowania internetem u kobiet wprost proporcjonalny do wieku. W przedziale wiekowym 16 - 24 lata, liczba internautów obydwu płci jest niemal identyczna, jednak powyżej 55 roku życia różnica wynosi już 12 punktów procentowych. W tzw. "przedziale średnim" różnica między płciami jest wciąż niewielka, wynosząca jedynie 6 punktów procentowych, co w przypadku wielu kobiet jest najprawdopodobniej spowodowane m.in. koniecznością korzystania z internetu w celach zawodowych.

W przypadku naszego kraju liczba kobiet i mężczyzn "podłączonych" do sieci jest niemal identyczna, niestety przy równoległym znacznym spadku ilości internautów w kolejnych grupach wiekowych. Między 25 a 54 rokiem życia mniej niż połowa Polaków przyznaje się do aktywności sieciowej (średnia europejska wynosi 55 procent dla kobiet i 61 procent dla mężczyzn). Natomiast wśród osób starszych sytuacja jest jeszcze gorsza, gdyż tylko jeden na dziesięciu polskich seniorów docenia możliwości internetu.

Materiał opracowano na podstawie danych dostarczonych przez: 2BE.PL

Źródło: Dziennik Internautów


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.08074498