ISIDORUS komputery
Dzisiaj jest piątek, 19. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Oprogramowanie
Internet
Powrót Powrót
Chroń komputer przed burzą Drukuj
sobota, 26 lipca 2008, 20:28
Dodał: (Admin)
Każdego lata nad naszym krajem przechodzą dość gwałtowne burze, ulewne deszcze, a w południowej Polsce nierzadko gradobicie, zjawiska te mogą spowodować poważne straty wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Eksperci doradzają m.in. stosowanie specjalnych listew zasilających do komputerów oraz zrobienie kopii zapasowych danych.

Błyskawice nad Kudową Zdrój
Błyskawice nad Kudową Zdrój
fot. Łukasz Struk

„Główne niebezpieczeństwo dla komputerów w czasie burzy niosą wyładowania elektryczne. Przeskok iskry elektrycznej może uszkodzić elektronikę komputera i doprowadzić do utraty danych. Jest to największe zagrożenie, ponieważ często informacje zachowane na komputerze są warte więcej niż samo urządzenie”, tłumaczy Paweł Odor, główny specjalista firmy Kroll Ontrack specjalizującej się w odzyskiwaniu danych.

0,5 mln złotych dziennie - tyle może tracić zinformatyzowana polska firma, która utraciła dostęp do strategicznych danych. Prywatni użytkownicy komputerów tracą najczęściej czas i cenne zbiory np. zdjęć, prac pisemnych, etc.

Porady ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack dotyczące ochrony danych podczas burz:

1. Zrób kopię zapasową danych - regularnie wykonywane kopie danych zapisanych w komputerze to najlepszy sposób ochrony tych informacji.

2. Podłącz komputer do odpowiednio uziemionej listwy zasilającej - „bezpieczna” listwa zasilająca to przedłużacz z wmontowanym bezpiecznikiem. W przypadku przepięcia bezpiecznik przepala się chroniąc wpięte do niego urządzenie, np. komputer.

3. Korzystaj z baterii lub urządzeń UPS - osoby, które posiadają komputery przenośne powinny podczas burzy korzystać wyłącznie z baterii - odcięcie komputera od gniazdka elektrycznego to najlepsze zabezpieczenie w czasie burzy. Jeśli istnieje konieczność pracy na komputerze podłączonym do gniazdka, najlepszym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z listwy zasilającej lub urządzenia UPS, które pomoże zapobiec awarii.

4. „Koniec” z telewizją - jeżeli wykorzystujemy komputer do oglądania telewizji, odłączmy kabel antenowy od urządzenia. Gniazdka antenowe w czasie burzy mogą być dla urządzenia równie niebezpieczne jak te elektryczne.

5. Uwaga na dostęp do sieci – zagrożone utratą danych są również te osoby, które w trakcie wyładowań elektrycznych korzystają z infrastruktury internetowych sieci osiedlowych lub korzystają z dostępu do Internetu przez połączenie modemowe. W takich przypadkach warto zatem odłączyć komputer od kabla sieciowego.

6. W razie utraty danych – pierwszym krokiem powinien być kontakt ze specjalistami i zasięgnięcie konsultacji.

źródło: www.ontrack.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01850390