ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 15. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Kraków:Uwaga Podróżni! Pociąg gotowy do odjazdu! Drukuj
środa, 31 maja 2006, 18:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Ojciec Święty Benedykt XVI w drodze do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę, 27 maja, pobłogosławił "Pociąg Papieski", który jest wyrazem wdzięczności polskich kolejarzy za pontyfikat Jana Pawła II. Otrzymał również w prezencie od kolejarzy model tego pojazdu. Pociąg ten będzie kursował pomiędzy Wadowicami a Krakowem Łagiewnikami od 31 maja.

Pociąg Papieski na stacji w Wadowicach
Pociąg Papieski na stacji w Wadowicach
Polskie Koleje Państwowe s.a.

- Ludzie różnie wyrażają swoją wdzięczność za życie, nauczanie Jana Pawła II. My, polscy kolejarze, postanowiliśmy wyrazić Panu Bogu wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II w postaci Pociągu Papieskiego - podkreśla krajowy duszpasterz kolejarzy. W pociągu poprzez środki audiowizualne przybliżane będą postać i nauczanie Papieża Polaka. Zamontowano w nim monitory, umieszczono kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Skład wykonała firma z Nowego Sącza NEWAG S.A. Ideę Pociągu Papieskiego patronatem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

W Pociągu Papieskim zostanie umieszczona Księga Darów. Na karcie - "darze wdzięczności" za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejarskie rodziny mogą zamieszczać informacje o sobie, łącznie z podjętymi zobowiązaniami.

Specjalny "pociąg papieski" wyruszył w swój pierwszy kurs na trasie pomiędzy Krakowem, Kalwarią Zebrzydowską i Wadowicami już w środę (31.05.) rano z Dworca Głównego PKP w Krakowie. Regularne przejazdy pociągu rozpoczną się od najbliższej soboty (3.06.2006).

W czwartek w Dzień Dziecka pociągiem pojadą na specjalną podróż dzieci z małopolskich szkół noszących imię papieża Jana Pawła II.

– Oddajemy tą trasę z wielkim wzruszeniem. To nie tylko pociąg, ale też zmodernizowane tory, odnowione i specjalnie oznakowane stacje i przystanki, a także nowe parkingi dla samochodów i autobusów – zaznaczył podczas środowej uroczystości inauguracji papieskiej linii Prezes PKP SA Andrzej Wach.
Pamiątkowy Bilet
Pamiątkowy Bilet
Pociąg Papieski PKP s.a.

Nowoczesny szynobus, posiadający 181 miejsc siedzących i 283 miejsca stojące, a także osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych, będzie jeździł trzy razy dziennie na trasie Kraków Główny - Kraków Płaszów - Kraków Łagiewniki - Skawina - Lanckorona - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice. Przejazd w jedną stronę będzie trwał nieco ponad godzinę. Bilety w jedną stronę będą kosztować 9,5 zł dla grup powyżej 10 osób i 11,5 zł dla osób indywidualnych, a w dwie strony odpowiednio 16 i 18 zł. Na trasie będą też honorowane wszystkie ustawowe zniżki.

Szynobus o aerodynamicznych kształtach zbudowany specjalnie do obsługi trasy papieskiej został pomalowany w barwy papieskie. Po obu stronach pojazdu znajduje się zawołanie Ojca Świętego Jana Pawła II: "Totus Tuus" - "Cały Twój". W środku na specjalnych ekranach podczas przejazdów będą wyświetlane filmy dokumentalne poświęcone polskiemu papieżowi, także w wersjach obcojęzycznych.

Jak tłumaczą kolejarze, idea specjalnego pociągu wożącego pielgrzymów do miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II w Małopolsce zrodziła się podczas pielgrzymki kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach we wrześniu zeszłego roku.

Aby uruchomić tzw. papieską linię, kolej musiała w ekspresowym tempie wyremontować tory i infrastrukturę kolejową. Szlak papieski to ponad 59 kilometrów linii kolejowych. Na jej części wymieniono i naprawiono nawierzchnię, zmodernizowano 10 przejazdów i zainstalowano na nich sygnalizację świetlną, odnowiono i przebudowano stacje i przystanki. Koszt tegorocznych prac oszacowano na 35 mln zł.

W kolejnym etapie do 2008 roku planowane jest wybudowanie nowej łącznicy pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską i Lanckoroną, a także wydłużenie trasy pociągu aż do Bielska-Białej.

Trasa przejazdu Pociągu Papieskiego
Trasa przejazdu Pociągu Papieskiego
PKP s.a.

Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02853393