ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest środa, 22. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Prestiżowa nagroda dla ks. Michała Hellera Drukuj
czwartek, 13 marca 2008, 18:00
Dodał: (Admin)
Wczoraj o godzinie 11 lokalnego czasu nowojorskiego tarnowski naukowiec ks. prof. Michał Heller został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona. Otrzymał ją za całokształt swojej pracy naukowej - co ciekawe - w dniu swoich 72 urodzin.
- To Nobel w dziedzinie relacji: nauka i wiara - komentuje abp Józef Życiński, przyjaciel ks. Hellera. - Ksiądz profesor Heller zapracował na nią jak mało kto - mówi hierarcha, który zasiada w kapitule nagrody.
Przyjaciele i uczniowie tarnowskiego naukowca uważają, że nagroda jest wyróżnieniem i docenieniem tego, co laureat zrobił dla nauki światowej. - Ks. prof. Heller był moim prefektem w seminarium - wspomina bp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Komisji Nauki Wiary w polskim episkopacie. - To człowiek nie tylko wielkiej nauki, ale także wzór kapłana - dodaje. Hierarcha uważa, że ks. prof. Heller jest jednym z największych współczesnych naukowców. - Chciałbym przypomnieć, jak bardzo cenił go i często zapraszał na dyskusje Jan Paweł II - dodaje niegdysiejszy współpracownik Benedykta XVI.

Doktor Bogusław Wójcik, bioetyk, na początku lat 90. pisał pracę magisterską u księdza profesora Michała Hellera. - To był czas nowej rzeczywistości. On potrafi niezwykle mocno poszerzać horyzonty - komplementuje Wójcik swojego promotora. Od uczniów ks. Heller wymagał przede wszystkim pracowitości. - Raz tylko widziałem go zdenerwowanego. A powodem zdenerwowania było czyjeś dyletanctwo - wspomina jego uczeń.

Ksiądz profesor zadeklarował, że Nagrodę Templetona (1,6 mln dolarów) przeznaczy na tworzenie Copernicus Center. - Centrum ma zajmować się relacjami między nauką a religią w ujęciu akademickim. Będą tam prowadzone badania, studia podyplomowe i doktoranckie. Sam projekt jest entuzjastycznie przyjmowany zarówno przez władze UJ, jak i kardynała Dziwisza - mówi.

Michał Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. Przeszedł gehennę sowieckich łagrów. W 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie. Krótko pracował jako wikariusz w Ropczycach, po czym został skierowany na studia do Lublina. W 1969 roku obronił pracę habilitacyjną.

Jest członkiem wielu prestiżowych placówek naukowych rozsianych po całym świecie. Autorem lub współautorem prawie 500 publikacji. Wypromował 21 doktorów.

Otrzymał wiele międzynarodowych nagród. Honorował go także Tarnów. W 1996 roku otrzymał Medal Miasta Tarnowa, cztery lata później wyróżnienie Tarnoviae Merenti, przyznawane przez Fundację Hetmana Jana Tarnowskiego.


Ostatnio centrum zainteresowań naukowych ks. Hellera stanowią relacje nauki i wiary. - Wszystko, o czym dziś mówimy i myślimy, jest zatopione w obrazie świata. Chociaż byśmy elementów obrazów tego świata nie przywoływali wprost, to jednak wypływa on w naszych poglądach na czas, przestrzeń, materię, na miejsce człowieka. I teologia także jest wkomponowana w ten obraz świata. Obraz świata jest wynikiem nauki i tutaj to oddziaływanie jest silne - mówił w wywiadzie dla radia RDN tarnowski naukowiec.

Ksiądz Michał Heller wyróżnienie odbierze w maju, w londyńskim Pałacu Buckingham. Wręczy mu je książę Filip.
źródło: POLSKA Gazeta Krakowska; Łukasz Winczura


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03127193