ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest czwartek, 22. lutego 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Głosić i dawać świadectwo radości. Święcenia kapłańskie w Watykanie Drukuj
niedziela, 27 kwietnia 2008, 12:20
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W dniu dzisiejszym w Bazylice św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty Benedykt XVI udzielił święceń kapłańskich 29 diakonom głównie z seminariów w Rzymie. Podczas homilii skierowanej głównie do neoprezbiterów podkreślił, że w dzisiejszym świecie, często smutnym i złym, kapłan ma głosić i dawać świadectwo radości.

Benedykt udziela święceń kapłańskich
Benedykt udziela święceń kapłańskich
27.04.2008

„Drodzy przyjaciele, to jest wasze posłanie: głosić Ewangelię wszystkim, aby wszyscy mogli poznać radość płynącą od Chrystusa, aby w każdym mieście zapanowała ta radość" - mówił Papież do diakonów. "To jest dla was najważniejszym posłaniem, drodzy diakoni, którzy za chwilę staniecie się kapłanami. Apostoł Paweł nazywa służebników Ewangelii "służebnikami radości". W Liście do Koryntian pisze: "Nie chcemy panować nad waszą wiarą, lecz dodać wam radości" (...)potrzeba, żeby w was płonął ogień Ewangelii, byście byli przeniknięci radością Pana."

"Drodzy kandydaci, niezbędne jest powracanie w przyszłości do tej chwili, do tego gestu, który nie ma w sobie żadnej magii, lecz jednocześnie jest pełen tajemnicy, dlatego, że jest w nim początek całego waszego nowego posłania. W cichej modlitwie dochodzi do spotkania się dwóch wolności: wolności Boga, który działa przez Ducha Świętego i wolności człowieka. Włożenie rąk ukazuje osobowość tego spotkania: Kościół, który reprezentuje biskup, modli się w pozycji stojącej i z wzniesionymi rękoma do Ducha Świętego, aby poświęcił kandydata. Diakon na kolanach przyjmuje włożenie rąk i oddaje się temu pośrednictwu. Te gesty są bardzo ważne, lecz o wiele ważniejsze jest duchowe, niewidzialne działanie. Jest to działanie, które wychodzi z przenajświętszej ciszy, która przenika wszystko z wewnątrz i otacza na zewnątrz.

Najdrożsi, oto moje życzenia, w ten tak dla was ważny dzień: niech nadzieja, która jest zakorzeniona w wierze, staje się coraz więcej waszą! Abyście mogli stać się prawdziwymi świadkami i szerzycielami - mądrymi, delikatnymi i silnymi, respektującymi i przekonującymi. Niech w tym posłaniu prowadzi i chroni was Panna Maryja, którą przyjmijcie, podobnie jak apostoł Jan pod krzyżem, jako Matkę i Gwiazdę waszego życia i waszego kapłaństwa. Amen!"


Wśród nowo wyświęconych księży jest ponad dwudziestu Włochów oraz kapłani z Kolumbii, Francji, Paragwaju, Haiti, Indii.

Po uroczystości Ojciec Święty przeszedł do swojego okna i wraz z licznie zgromadzonymi na Placu św. Piotra wiernymi odmówił modlitwę "Reginae Coeli".
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04007315