ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
XXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2008" Drukuj
czwartek, 22 maja 2008, 20:00
Dodał: (Admin)
Międzynarodowy Festiwal „Niepokalanów” w dniach 28.05.2008 - 1.06.2008 odbędzie się już po raz dwudziesty trzeci przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Mottem tegorocznego Festiwalu są słowa „.A nadzieja zawieść nie może..” (Rz. 5.5 ), jako nawiązanie do Encykliki „Spe salvi” Benedykta XVI.


Mimo, że organizowany w skromnej formie, Festiwal „Niepokalanów” jest jedynym na świecie corocznym, organizowanym w jednym miejscu przeglądem filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych i stron internetowych.

Na doświadczeniach tego festiwalu opierały się takie dzieła jak organizowany już od czterech lat na Białorusi Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Chrześcijańskich "Magnificat", jak Polonijny Festiwal Filmów i Multimediów "Polskie Ojczyzny" organizowany przez Akademię Polonijną w Częstochowie i Fundację Polska-Europa-Polonia w Warszawie, jak Festiwal Ekumeniczny w Sankt Petersburgu, czy Telewizja Niepokalanów (obecnie Puls) oraz czeska telewizja satelitarna TV NOE.
Obecnie większość kontaktów z autorami filmów, programów telewizyjnych, radiowych czy multimedialnych z całego świata odbywa się drogą internetową. Już w roku 1999, dzięki współpracy z Telekomunikacja Polską wykorzystywano podczas Festiwalu Niepokalanów satelitarne połączenie internetowe, zaś w roku 2001 wspólnie z Wirtualna Polską nadawano na żywo relacje z otwarcia i zakończenia Festiwalu oraz zamieszczono w internecie nagrodzone filmy.

W tym roku po raz pierwszy na Festiwalu Niepokalanów w ramach konkursu programów multimedialnych organizowany jest Konkurs na zamieszczane w internecie krótkie filmiki (do 5 min max.. 100MB), nadesłane lub opublikowane już w internecie (należy podać link).
Prace zostaną umieszczone lub zlinkowane na stronie Festiwalu Niepokalanów YouTube http://pl.youtube.com/festiwalniepokalanow >>> oraz na oficjalnej stronie Festiwalu www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow

Specjalna nagroda będzie przyznana za program multimedialny na temat trzeciej zwrotki Hymnu Narodowego "Jak Czarniecki do Poznania. Konkurs ten został zaproponowany przez ks. Jana Zalewskiego, proboszcza Parafii z Haderslev w Danii >>>- jednego z organizatorów Rajdu Motocyklowego szlakiem Hetmana Czarnieckiego.

Na Festiwal „Niepokalanów 2008” nadesłano ponad 200 filmów, programów telewizyjnych i radiowych oraz multimedialnych z 15 krajów: Australii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Indii, Indonezji, Kanady, Kenii, Łotwy, Węgier, Włoch, Rosji, Słowacji, Włoch i Polski .

Zakończyły się prace Komisji Selekcyjnej natomiast zakresie filmów, programów telewizyjnych i radiowych Trwają. Wykaz prac nominowanych do projekcji Konkursowych w Niepokalanowie został opublikowany wraz ze szczegółowym programem Festiwalu na stronie internetowej Festiwalu. Informacje o wszystkich pracach spełniających kryteria Festiwalu zostaną umieszczone w Katalogu Festiwalu „Niepokalanów 2008” i będą dostępne podczas Festiwalu w ramach projekcji pozakonkursowych.

Od wielu lat Osobisty Patronat nad Festiwalem sprawuje Prymas Polski- Józef Kardynał Glemp. Prestiżową nagrodę za film o walorach patriotycznych po raz drugi ufunduje Prezydent RP - prof. Lech Kaczyński. Udział w Festiwalu zapowiedzieli m.in. członkowie Komitet Honorowego – abp Kazimierz Nycz , bp Adam Lepa, bp Tadeusz Pikus. Organizację Festiwalu tradycyjnie juz wspierają m.in.: Ministerstwo Kultury - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starostwo w Sochaczewie, Gmina Teresin, Fundacja Polska-Europa-Polonia, Wydawnictwo A-Z, Bakoma Patronat medialny sprawują m.in. Telewizja Polska, Radio Niepokalanów, Nasz Dziennik, Tygodnik Idziemy, Przewodnik Katolicki, Portale internetowe kmdm.pl, e-sochaczew.pl. szukałem was.pl, przeznaczeni.pl.

Uroczyste Otwarcie nastąpi w środę 28 maja 2008 roku, w czasie tej uroczystości zostaną doroczne wręczone Nagrody im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelii”.

W dniu 31 maja 2008 roku odbędzie się dyskusja na temat przyszłości mediów w Polsce, organizowana przez Radio Niepokalanów i Portal Klubu Miłośników Dobrych Mediów i dostępna - dzięki wykorzystaniu możliwości połączeń internetowych - dla uczestników i sympatyków Festiwalu Niepokalanów z całego świata.


Uroczyste Zakończenie połączone z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród oraz koncertami – odbędzie się w niedzielę 1 czerwca 2008 roku o godz. 13,oo w Bazylice Niepokalanowskiej.


Prezentacje nagrodzonych prac na Festiwalu Niepokalanów odbędą się również 8 czerwca 2008 roku o godz. 12.oo W Warszawie na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kolekcji Jana Pawła II - podczas prezentacji Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny” i Jubileuszu mec. Tadeusza Szymańskiego – Honorowego Prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Prawników Polskich i wieloletniego członka Komitetu Honorowego Festiwalu Niepokalanów. Udział w uroczystości zapowiedział Prymas Polski, Józef Kardynał Glemp

Komitet Organizacyjny Festiwalu Niepokalanów 2008 pracuje w składzie:

Andrzej Bogusław Januszewski- przewodniczący Komitetu, wiceprezes KSF
o. Stanisław Piętka- zastępca przewodniczacego, Gwardian Klasztoru Niepokalanów
Danuta Stachyra- prezes KSF,
Zygmunt Gutowski- wiceprezes KSF ,
o. Ignacy Kosmana- dyrektor Festiwalu,
Ryszard Nowaczewski- wicedyrektor (koncerty, oprawa artystyczna)
Wiesław Domagalski- wicedyrektor (organizacja imprez lokalnych),
Anna Osławska, Jan Szafraniec, Antoni Zięba
Elzbieta Cieślik- rzecznik prasowy,
Grażyna Krupska- kierownik Biura Festiwalu w Niepokalanowie,
Hanna Jałocha-Koch- kierownik Biura Festiwalu w Warszawie

W skład Międzynarodowego Jury Festiwalu wchodzą: dr Jan Szafraniec, przewodniczący,
wiceprzewodniczący: Anna Osławska, Michał Kulenty i Antoni Zięba,
członkowie: Galina Shur (Bałoruś) , ks. Antoni Zieliński, s. Beata Iwaszko, Maria Jędrzejewska,
Krystyna Dziob-Mioduchowska, Małgorzata Jurgowiak, Stanisław Kęsek, Elżbieta Jeziorowska, Elżbieta Cieślik.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03240513