ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest sobota, 13. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Jak dobrze jest dziękować Ci, Panie - Dzień Dziękczynienia Drukuj
niedziela, 1 czerwca 2008, 6:00
Dodał: (Admin)
Jak dobrze jest dziękować Ci, Panie,
Śpiewać psalm Twojemu Imieniu,
I opowiadać rano Twoje miłosierdzie,
A w nocy wierność Twoją
Przy dziesięciostrunnej harfie i lutni
I dźwięcznej cytrze.AKT DZIĘKCZYNIENIA POLSKI

01 06 2008
I Dzień Dziękczynienia

Boże w Trójcy jedyny, pełen majestatu i miłosierdzia, Opatrzności nasza, wielbimy Ciebie i dziękujemy za wszystkie znaki Twojej troski o nas
i o naszą Ojczyznę - Polskę. Wołamy wszyscy:

Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza

Boże, który stworzyłeś świat i człowieka i wszystko co nas otacza, a gdy nadeszła pełnia czasów posłałeś Syna Twego, aby nas zbawić.

Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza


Boże, który już ponad tysiąca lat, od chrztu chronisz Polskę i prowadzisz Opatrznością Twoją, aby trwała mimo nieprzyjaciół i własnych słabości, a przez Jezusa Chrystusa dałeś nam Maryję, jako matkę i Królową.

Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza

Boże, który przez wieki nie pozwoliłeś nigdy zniszczyć naszej wiary, nadziei i miłości oraz polskości, a po ponad stu latach wyrwałeś nas spod zaborów, wyzwoliłeś od okupantów i w roku 1989 wyprowadziłeś ku wolności.

Dziękuję Ci Boże Opatrzności nasza


Boże, który dałeś nam przez wieki polskich świętych i bohaterów, aby nas umacniali i wskazywali drogę, a w ostatnim półwieczu postawiłeś
na naszej polskiej drodze Prymasa Tysiąclecia i Papieża Polaka Jana Pawła II, aby spełnili zamiary Twojej Opatrzności wobec Polski i narodów słowiańskich.

Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza

Boże, za Twoją Miłość, za wolność Polski, za każdy dzień, za każde dobro, za naszych najbliższych, za każdego człowieka, za każdy uśmiech, za każdy trud i cierpienie prowadzące do Ciebie, za to że Jesteś.

Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza

Tobie Boże Ojcze, Synu i Duchu święty, Opatrzności nasza, zawierzamy siebie samych i naszą Ojczyznę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.****

Dziękujcie Panu, bo jest dobry

SŁOWO METROPOLITY WARSZAWSKIEGO,
KS. ARCYBISKUPA KAZIMIERZA NYCZA NA DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA

Drogie dzieci, drodzy rodzice, bracia i siostry!

Dziękuję, że jesteście!

Dzień pierwszy czerwca to data szczególna, wyjątkowa dla wszystkich dzieci i rodziców – Dzień Dziecka. Rodzice cieszą się swoimi dziećmi, dzieci dziękują swoim rodzicom. Od tego roku w każdą pierwszą niedzielę czerwca w Metropolii Warszawskiej będziemy obchodzić Dzień Dziękczynienia. W dzisiejszą niedzielę czynimy to po raz pierwszy i zapraszamy wszystkich ludzi w Polsce do włączenia się do tej wdzięczności Panu Bogu i ludziom.

„Dziękuję” to słowo niezwykłe, o którym w codziennym zabieganiu często zapominamy. Koncentrujemy się na tym co przeszkadza, co nie wyszło, nie zaś na tym co dobre i pozytywne. Słowo „dziękuję” to klucz do otwierania ludzkiego serca i mnożenia dobra w drugim człowieku. Dzień Dziękczynienia to czas, kiedy można się na chwilę zatrzymać i popatrzeć na świat, który nas otacza, na jego piękno, ludzi, przyrodę i podziękować tym, którzy niosą nam dobro i uśmiech.

Dlatego dziś chciałbym powiedzieć – dziękuję że jesteście, że trwacie w Polskim Kościele, wspieracie go i modlicie się. Dziękuję za to, że polskie rodziny przez tyle wieków, wbrew niedostatkom i trudom pielęgnowały wiarę, wychowywały pokolenia wierzących i patriotycznych obywateli. Dziękuję Wam rodzice, dziękuję Wam dzieci, wy jesteście przyszłością Polskiego Kościoła.

A zarazem zachęcam was rodzice - warto dziś szczególnie podziękować waszym dzieciom, niech czują jak bardzo je kochacie. Dzieci podziękujcie dzisiaj specjalnie mamie i tacie, babci i dziadkowi. Niech wiedzą jak bardzo są potrzebni. To także dzień radości i szczęścia z tego, że nie jesteśmy sami, że wszyscy jesteśmy dziećmi kochającego Boga.

Trzydzieści lat temu na stolicy Piotrowej w Rzymie zasiadł polski Papież. Rok później w czerwcu wołał w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój o Panie i odnowi oblicze tej ziemi”. Obudził nadzieję i narodziła się „Solidarność”, aż w końcu nadszedł czerwiec 1989. Dziewiętnaście lat temu Polska odzyskała w pełni swoją wolność. Dzięki Opatrzności Bożej stało się to, co wydawało się niemożliwe. Jan Paweł II bez zbrojnych hufców i armii zmienił oblicze świata. Wiele osób, pokoleń walczyło o wolną i niepodległą Polskę. Teraz my dopiero możemy się nią cieszyć.

Dlatego podziękujmy dziś Opatrzności Bożej, za ten niezwykły dar wolności, za wszystkich tych, którzy oddali za nią życie i zdrowie. Niech Dzień Dziękczynienia stanie się także naszym duchowym wotum wdzięczności za niepodległość i wolność każdego z nas. Niech będzie trwałym dziełem budowanym nie na piasku, ale na skale, na nieprzemijających fundamentach miłości i wdzięczności.

Od kilku lat na Polach Wilanowskich powstaje Świątynia Opatrzności Bożej, wotum obiecane przez Polski Sejm Czteroletni w 1792 roku. W jej wnętrzu mają znaleźć się ołtarze i kaplice oraz miejsca obrazujące najważniejsze momenty naszej historii – chrzest Polski, obronę Częstochowy, powstania narodowe, cud nad Wisłą, męczeństwo i hekatombę okupacji, Katyń, powstanie warszawskie. Ostatnia kaplica poświęcona będzie Janowi Pawłowi II, Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i „Solidarności”. Pragniemy, aby świątynia ta mogła stać się Sanktuarium Pamięci Narodowej, wotum Opatrzności Bożej za dar wolności, ale także naszym wyrazem pamięci i dziękczynienia za polskich świętych i miliony polskich bohaterów – znanych i nieznanych. W Centrum Opatrzności Bożej, w obrębie którego znajduje się świątynia, powstanie także niezwykłe muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, a w podziemiach krypta – Panteon Wielkich Polaków.

Dziś w kościołach całej Polski odbywa się zbiórka na tacę, która przeznaczona jest na budowę tego właśnie wotum naszej wdzięczności. Wierzę, że ono powstanie, mimo trudów i przeciwności, bo wierzę, że Polska jest Bogu wdzięczna. Dziś każdy z nas ofiarą i modlitwą może złożyć swój osobisty dar – swoją cegiełkę.

Dlatego dziękuję za każdą waszą ofiarę, za waszą modlitwę. Dziękuję również wszystkim kapłanom, księżom proboszczom za okazane wsparcie i życzliwość.

Dziękuję wam wszystkim za to, że jesteście.

Drodzy rodzice, dziękujcie swoim dzieciom! Kochane dzieci, podziękujcie swojej mamie i swojemu tacie! Dziękujmy Bogu, za to że dał nam wolność. Dziękujmy za każdy dzień, za Jego miłość, za to, że On jest i będzie. Dziękujmy Panu bo jest dobry, a Jego miłosierdzie trwa na wieki. Dziękując wszystkim za włączenie się w Dzień Dziękczynienia i za ofiarę na narodowe wotum Opatrzności Bożej zapewniam o modlitwie całego Kościoła Warszawskiego.

Warszawa, dn. 30.04.2008

+ Kazimierz Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03159499