ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Pamięci kapelana powstania Drukuj
piątek, 30 maja 2008, 22:00
Dodał: (Admin)
29 maja Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Stanisława Brzóskę i jego adiutanta. Odznaczenie z rąk Prezydenta odebrał również biskup drohiczyński.

Pomnik gen. księdza Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim
Pomnik gen. księdza Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim
źródło: wikipedia.org

Dowódca powstania styczniowego, ks. gen. Stanisław Brzóska, podjął heroiczną walkę o niepodległość Polski. Mimo, że powstanie zakończyło się klęską, a wielu uczestników tego zrywu niepodległościowego straciło życie z rąk zaborcy, to pamięć o ich męstwie na Podlasiu jest wciąż żywa, a wielu ulicom i szkołom nadano imię ks. Brzóski.
23 maja, w 143. rocznicę stracenia generała na sokołowskim rynku Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał postanowienie o nadaniu mu odznaczenia państwowego. 29 maja odbyła się uroczystość pośmiertnego nadania Orderu Orła Białego ks. Brzósce oraz jego adiutantowi Franciszkowi Wilczyńskiemu. Pierwszym punktem uroczystości była Msza św. celebrowana na ołtarzu polowym przy konkatedrze sokołowskiej przez bp. drohiczyńskiego Antoniego Dydycza.

Biskup przybliżył zgromadzonym postać ks. Brzóski, przypomniał, że był nie tylko generałem, ale również naczelnym kapelanem powstania, oraz, że można go uznać za pierwszego ordynariusza polowego. A. Dydycz przypominał również trudności związane ze zrozumieniem misji ks. generała. Zaapelował też o dobrą wolę w odczytywaniu powołania kapłańskiego współcześnie, kiedy wielu chce ośmieszyć i zepchnąć na dalszy plan rolę społeczną duchownych.
Po Mszy św. biskup Dydycz został udekorowany przez prezydenta Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent zaznaczył, iż odznaczenie jest uznaniem wybitnych zasług A. Dydycza dla Kościoła, a szczególnie działań na polu promowania i obrony wartości rodzinnych.

Lech Kaczyński oraz goście i gospodarze uroczystości, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, udali się pod pomnik ks. Brzóski. Prezydent dokonał uroczystego nadania Orderu Orła Białego bohaterowi powstania oraz złożył kwiaty pod jego pomnikiem. Lecz Kaczyński podkreślał, że dekoracja najwyższym odznaczeniem państwowym bohaterów sprzed lat jest próbą wyrównania rachunków historii oraz uhonorowania w ich osobach wszystkich, którzy walczyli i polegli w obronie niepodległości Polski w różnych momentach naszych trudnych dziejów. Prezydent mówiąc o kapłanie zauważył wielką rolę, jaką odegrał i odgrywa Kościół w zachowaniu tożsamości narodowej i wolności Polski.Order został złożony na ręce burmistrza Sokołowa Bogusława Karakuli. Miejscem ekspozycji Orderu będzie Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sokołów Podlaski wraz z planowaną Izbą Pamięci, która zostanie poświęcona bohaterom narodowym z terenu Podlasia i Mazowsza.

Ks. Artur Płachno
źródło: Echo Katolickie nr 23

POLECAMY:
www.EchoKatolickie.plJeśli możesz - pomóż nam!
Przeczytaj jak to uczynić
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02621197