Najnowsze: Z kraju Ze świata Z Watykanu Z episkopatu Z diecezji Z parafii Nauka |
Powrót
Nowy papieski paliusz i inne aspekty liturgii papieskiej środa, 25 czerwca 2008, 22:39 Dodał: Mateusz Markiewicz (MateuszMarkiewicz) Benedykt XVI od 29 czerwca będzie używał innego paliusza, informuje jutrzejsze wydanie (z dnia 26 VI) "L'Osservatore Romano". W wydaniu tym został zamieszczony wywiad z Mistrzem Papieskich Celebracji liturgicznych. Nowy paliusz będzie miał formę pierścienia, z dwoma pasami spadającymi na plecy i piersi. Oprócz nowego paliusza tematem wywiadu jest pastorał, którego używa Benedykt XVI od kilku miesięcy, oraz tron papieski i powrót krucyfiksu na środek ołtarza podczas mszy sprawowanych przez papieża.
| Nowy Papieski paliusz | Nowy paliusz zachowa czerwony kolor krzyży. Będzie też miał mniejsze rozmiary od dotychczasowego, który doprowadzał czasami do niewygodnych sytuacji. Zmiana kroju paliusza jest uzasadniona powrotem do łacińskiego kroju tego insygnium, a także tradycjami liturgicznymi Zachodu. Dotychczasowy paliusz został stworzony według wzorców wschodnich, bizantyjskich. Różna forma papieskiego paliusza od tego, którego używają metropolici oznacza różnicę w jurysdykcji przez nich posiadaną.
Ferula której używa Benedykt XVI, była pastorałem papieskim już od czasów bł. Piusa IX. Ks. Giudo Marini wyjaśnia, że w tradycji rzymskiej pastorał papieski ma formę krzyża, a nie krucyfiksu. Tak wyglądał bowiem pastorał papieży od czasów Pawła VI. Używanie więc przez papieża obecnego pastorału jest powrotem do tradycji liturgicznej Zachodu.
Stosowanie tronu papieskiego symbolizuje przewodnictwo liturgiczne papieża, który jest sukcesorem św. Piotra i Wikariuszem Chrystusa. Krucyfiks ustawiony na środku ma pokazywać centrum Eucharystii. Jest nim Chrystus. W wywiadzie poruszono odprawianie przez papieża Mszy św. w Kaplicy Sykstyńskiej "tyłem do ludzi". Ks. Marini przypomniał, że nie była to celebracja "tyłem do ludzi", ale wspólne zwrócenie się ku Panu. Zgromadzenie nie może się zamykać w kręgu. Centrum liturgii jest Chrystus.
Poruszony został temat klęcznika podczas udzielania przez papieża Komunii na Boże Ciało. Komunia na rękę funkcjonuje na zasadzie indultu od prawa powszechnego, jakim jest przyjmowanie Ciała Chrystusa bezpośrednio do ust. Indult ten został udzielony tym konferencjom episkopatu, które zwróciły się z taką potrzebą do Stolicy Świętej. Modyfikacja poczyniona przez Benedykta XVI ukazuje formę powszechną dla całego Kościoła, czyli Komunię do ust, a także podkreśla realną obecność Chrystusa w konsekrowanych postaciach.
Wszystkie zmiany w Kościele, także liturgii, wyjaśnia ks. Marini, muszą się odbywać zgodnie z hermeneutyką ciągłości.
|