ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest wtorek, 21. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Wirtualna mapa... pielgrzymek! Pielgrzymki 2008 Drukuj
piątek, 4 lipca 2008, 13:36
Dodał: (Admin)
Na pielgrzymce powinna panować atmosfera skupienia i modlitwy - w to nikt nie wątpi. Z drugiej strony trudno sobie dziś wyobrazić kierowanie grupą złożoną nawet tylko z kilkuset osób, która nie korzysta z nowoczesnych technik komunikowania się. Jeśli dodać do tego potrzebę szybkiego powiadamiania poszczególnych grup, rozlokowanie ich na nocleg, informowania w mediach na bieżąco o tym, co dzieje się na trasie - telefony komórkowe z ich szerokimi możliwościami wydają się wręcz niezbędne. Nie koniec na tym - komunikowanie się z domem rodzinnym i bliskimi nadaje tym kontaktom wymiar ludzki i chrześcijański.


Współpraca Plusa i „Opoki" w tym roku ukierunkowana jest szczególnie na pielgrzymki piesze na Jasną Górę. Już kilkanaście grup pielgrzymkowych przystąpiło do projektu zwanego Wirtualną Mapą Pielgrzymek. Telefon jednego z pątników co pewien czas będzie lokalizowany, a na mapie Polski pod adresem http://pielgrzymki.opoka.org.pl będzie się stopniowo wydłużać linia trasy z Gdańska, Zielonej Góry, Tarnowa czy Warszawy; wszystkie zbiegną się po kilkunastu dniach wędrówki w jednym miejscu - na Jasnej Górze.

Nie koniec na tym. Każda pielgrzymka będzie mieć własnego fotoreportera wyposażonego w komórkę z aparatem fotograficznym, który wysyłał będzie MMS-y na stronę opokowej galerii zdjęć. Gdy natomiast akumulator telefonu zacznie się wyczerpywać, wówczas będzie go można podładować w namiocie obsługiwanym przez służbę elektryczną. Agregaty prądotwórcze i rozgałęźniki będą do dyspozycji dla pielgrzymów na wieczornych postojach. Służyć będą naturalnie wszystkim - nie tylko klientom Plusa.

Praktycznie we wszystkich diecezjach odbywa się także duchowe pielgrzymowanie dla wszystkich, którzy nie mogą wędrować z racji wieku, choroby czy obowiązków domowych czy zawodowych. Zwykle diecezjalna rozgłośnia radiowa przejmuje na siebie trud kierowania tego typu udziałem w pielgrzymce. Dzięki bezpośrednim transmisjom przez komórkę wierni będą mogli się duchowo łączyć z pielgrzymami uczestniczącymi w Mszy św., wieczornym apelu jasnogórskim i innych nabożeństwach. Redaktorzy radia, wędrując na trasie przygotowują reportaże, relacje, nagrywają pozdrowienia pątników dla rodzin - słowem starają się przybliżyć pozostałym w domach tę specyficzną atmosferę rekolekcji w drodze. Kiedyś najczęściej samochody piekarni przewoziły do studia radiowego taśmy z nagraniami; dziś przygotować je można na przenośnym komputerze i wysłać dzięki bezprzewodowemu połączeniu z Internetem. Jest to spore ułatwienie dla wszystkich dziennikarzy, a słuchaczy radia lub śledzących losy pątników na witrynach www czyni wirtualnymi pielgrzymami.

Najnowocześniejsze technologie na pielgrzymce? Czemu nie, byle z umiarem. O czym dobrze wie cały zespół „Opoki", od ośmiu lat stosujące Internet w służbie Kościołowi. Jeśli do tego dodać SMS-y, MMS-y, strumieniową transmisję dźwięku, galerie zdjęć, wiadomości na bieżąco i transmisje na żywo - można uzyskać nowe, a także całkiem nieoczekiwane efekty, także te promujące wartości duchowe dzięki urządzeniom technicznym XXI wieku.

JK, KPAdres internetowy serwisu:

www.pielgrzymki.opoka.org.plMapa Pielgrzymek 2008


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04223990