ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 15. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Niemcy: Świat mórz północnych w nowym oceanarium Drukuj
niedziela, 13 lipca 2008, 23:00
Dodał: (Admin)
W niemieckim mieście Stralsund wczoraj zostało otwarte Ozeaneum będące częścią Niemieckiego Muzeum Morskiego. Jest to jedyne w tej części Europy oceanarium oferujące spotkanie z fauną i florą mórz strefy umiarkowanej i północnej.

Oficjalne otwarcie Oceanarium
Oficjalne otwarcie Oceanarium
Foto: J.M. Schlorke

Kompleks oceanarium składa się z 4 budynków o całkowitej powierzchni 8,7 tysięcy metrów kwadratowych i posiada prawie 40 różnych akwariów o całkowitej pojemności 6 milionów litrów, w których zobaczyć można będzie około 7 tysięcy najróżniejszych gatunków zwierząt i roślin morskich. Oceanarium mieścić będzie jedynie faunę i florę Bałtyku, Morza Północnego oraz Północnego Atlantyku wraz z Morzem Polarnym, co jest jego cechą unikalną. Największe akwarium, o pojemności 2,6 miliona litrów, będzie zaopatrzone w różne gatunki ławicowych ryb żyjących w Północnym Atlantyku. Panoramiczna szyba zbiornika umożliwi zwiedzającym wyobrażenie sobie ogromnej przestrzeni morskiej. Dodatkową atrakcją jest 6. metrowy tunel przebiegający pod jednym z akwariów pokazującym ekosystem Morza Północnego

W kompleksie mieszczą się nie tylko akwaria. Unikalna trasa wycieczki wiodąca przez Morze Bałtyckie, Północne, Północny Atlantyk i Morze Polarne wzbogacona została o ciekawe wystawy przybliżające podwodny świat tych akwenów. Jedną z nich, Giganci Oceanów, stanowi wystawa naturalnej wielkości modeli waleni, czyli ssaków morskich, gdzie zapoznać się będzie można także z charakterystycznymi dźwiękami stanowiącymi system komunikacji tych inteligentnych zwierząt morskich. Oprócz tego prezentowane będą wystawy Wszechocean, Morze Bałtyckie, Badania i zasoby morza oraz Morze dla dzieci, gdzie najmłodsi odwiedzający będą mogli poprzez interaktywną zabawę odkrywać i poznawać ekosystem morski.
Widok z nabrzeża
Widok z nabrzeża
Foto: J.M. Schlorke

Ozeaneum, zbudowane na Wyspie Portowej w historycznej części hanzeatyckiego miasta Stralsund, powstało jako rozszerzenie mieszczącego się tu Niemieckiego Muzeum Morskiego. Muzeum Morskie zlokalizowane jest w zabytkowej części miasta, zajmując były klasztor Świętej Katarzyny pochodzący z XIII wieku. W piwnicach klasztoru mieszczą się akwaria prezentujące głównie tropikalne gatunki zwierząt morskich. Właśnie brak możliwości rozbudowy muzeum w centrum miasta zdecydował o powstaniu oceanarium na obrzeżu historycznego portu. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2005 roku i pochłonęła około 60 milionów euro.

Zabytki Stralsundu zostały w 2002 r. wpisane do Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto założone w 1234 r., jest jednym z najlepiej zachowanych w pierwotnej formie hanzeatyckich ośrodków handlu w zachodnich Niemczech. Do najważniejszych zabytków należą trzy kościoły: Św. Marii, Św. Jakuba oraz Św. Mikołaja.
Oceanarium
Oceanarium
Foto: J.M. Schlorke

Miasto jest położone około 200 kilometrów od Szczecina i łatwo jest do niego dojechać samochodem korzystając z niemieckiej autostrady A20. Kompleks otwarty będzie codziennie od 9.00 do 19.00 oraz w sezonie letnim (od czerwca do września) do 21.00. Koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 14 euro, dla dzieci 8 euro. Dostępne będą także tańsze bilety rodzinne i grupowe – np. bilet dla czteroosobowej rodziny (2 dorosłych plus 2 dzieci) tylko za 34 euro.

Więcej informacji o Ozeaneum można znaleźć na www.ozeaneum.de, dostępnej także w języku polskim. Tłumaczenie strony zostało przygotowane prze studentów Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Akademii Rolniczej w Szczecinie w ramach współpracy INTERREG III A i wspieranej prze Unię Europejską.

źródło: www.ozeaneum.deW dniu dzisiejszym (13.07.) obchodzony jest doroczny dzień modlitwy i refleksji duszpasterstwa ludzi morza.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03559494