ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Warszawa: zmarła prof. Anna Świderkówna Drukuj
niedziela, 17 sierpnia 2008, 15:00
Dodał: (Admin)
Dnia 16 sierpnia w Warszawie zmarła prof. Anna Świderkówna. Wybitna biblistka, emerytowana profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk literatury, filolog klasyczny, papirolog, tłumaczka, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. Miała 83 lata. Zdaniem abp. Henryka Muszyńskiego, z którym współpracowała ona także na polu dialogu z judaizmem, jest to bez wątpienia wyjątkowa postać w polskiej nauce i kulturze. Z wykształcenia filolog klasyczny, znakomita znawczyni świata hellenistycznego.

prof. Anna Świderkówna
prof. Anna Świderkówna


„Poprzez świat hellenistyczny weszła w świat biblijny, poczynając od greckiej Septuaginty – przypomniał w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego abp Muszyński. – Potem Biblia stała się głównym przedmiotem jej zainteresowania i wielką miłością. Tego owocem jest kilka tomów «Rozmów o Biblii», następnie «Prawie wszystko o Biblii» i inne książki. Wydaje się, że im dłużej pracowała, tym była skromniejsza. Miała wyjątkowy talent, biorąc pod uwagę, że – jak sama podkreślała – gdy chodzi o Biblię, była w pewnym sensie samoukiem. Byłem świadkiem, jak w starszym wieku uczyła się języka hebrajskiego, nie mogąc pogodzić się z korzystaniem z «pomocy z drugiej ręki», jakim były tłumaczenia.

Jej książki nie były ani zwykłymi komentarzami do Biblii, ani podręcznikami, ani jakimś wprowadzeniem do lektury Pisma Świętego. To była prawdziwa rozmowa z czytelnikiem. Potrafiła z jednej strony doskonale wejść w świat historii starożytnej, którą zresztą znała znakomicie, w świat Biblii. Z drugiej strony umiała odczuć potrzeby współczesnego człowieka. Miała wyjątkowy talent popularyzatorski, czego zresztą była świadoma. Trudno mi wskazać kogoś innego, kto miałby tak wielkie zasługi w dziele popularyzacji Biblii – podkreślił abp Muszyński. – Myślę, że jej dorobek oddaje najlepiej maleńka książeczka «Od bogów pogańskich do Boga żywego», będąca wywiadem. Żyła tą rzeczywistością i potrafiła ją przybliżyć nie tylko przez wykład, ale także przez świadectwo prawdziwie chrześcijańskiego życia”.

Do końca życia współpracowała z warszawskim Radiem Józef tworząc cotygodniową audycję z udziałem słuchaczy Prawie wszystko o Biblii - tytuł audycji pochodził od jednej z książek Anny Świderkówny.

Pogrzeb prof. Anny Świderkówny odbędzie się 21 sierpnia na stołecznych Powązkach. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

za Radio Vaticana


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03564500