ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Mazowsze: Rusza Akademia Misia Ratownika Drukuj
wtorek, 28 października 2008, 20:03
Dodał: (Admin)
Na terenie województwa mazowieckiego rozpoczyna się właśnie projekt społeczno-edukacyjny „Akademia Misia Ratownika”, realizowany przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski, wspólnie z Kredyt Bankiem i TUiR Warta. Jego celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem najmłodszych, a także ich ochrona przed przemocą czy uzależnieniami. W akcji, która potrwa od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. weźmie udział 6 tys. uczniów z 38 szkół podstawowych na Mazowszu.Akademia Misia Ratownika to autorski projekt Stowarzyszenia Laboratorium Troski adresowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Powstał na bazie doświadczeń wynikających z kontaktów ze służbami ratownictwa oraz dziećmi, które uległy wypadkom.

- Analizując przyczyny i skutki wypadków z udziałem dzieci zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele można uczynić, integrując ze sobą środowisko nauczycieli i pracowników służb ratownictwa, na co dzień zajmujących się skutkami tragicznych zdarzeń. Współpraca środowisk zawodowo sobie odległych – policji, straży pożarnej, lekarzy z nauczycielami, a zwłaszcza wymiana doświadczeń między nimi, będzie przykładem, jak się osiąga to, co pozornie nieosiągalne – dla wszystkich tych, którzy dobro dzieci stawiają najwyżej. Jesteśmy bowiem świadomi, że wspólną dla przeważającej części tych środowisk platformą porozumienia może się stać ich społeczna misja, której na imię odpowiedzialność – wyjaśnia ideę projektu Jolanta Żeglecka, prezes Stowarzyszenie Laboratorium Troski.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci prawidłowych postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa podczas cyklu zajęć z przedstawicielami służb ratowniczych: policji, pogotowia i straży pożarnej. Zajęcia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa ruchu drogowego, zagrożeń związanych z przestępczością (ćwiczenia z zakresu asertywności), profilaktyki przeciwpożarowej, a także ochrony zdrowia i podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć wśród dzieci przeprowadzane są również badania wzroku, słuchu i lateralizacji (ręczności).

Dzięki społecznemu zaangażowaniu Kredyt Banku i Warty w projekcie uczestniczyło już 6 tys. dzieci z Małopolski. Projekt był realizowany w małopolskich szkołach od września 2007 r. do marca 2008 r. w ramach rządowego programu MSWiA ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Uczestnictwo Kredyt Banku i Warty w kolejnej edycji projektu pozwala na jego realizację w województwie mazowieckim i podkarpackim dla 12 tys. dzieci – z 38 szkół na Mazowszu i 44 szkół z Podkarpacia.

- W roku szkolnym 2008/2009 wspieramy realizację projektu w kolejnych regionach. W Małopolsce akcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Liczymy, że na Mazowszu i Podkarpaciu będzie podobnie. Bo Akademia to lekcje inne niż wszystkie – dzieci, ucząc się poprzez zabawę, z radością przyswajają nową wiedzę. To najlepszy sposób, by uświadomić im zagrożenia, nauczyć ich prawidłowych zachowań. Chcemy, by nabyte umiejętności dzieci świadomie wykorzystywały na co dzień. To nasza wspólna troska, by najmłodsze pokolenie było bezpieczne i odpowiedzialne – powiedziała Monika Nowakowska, dyrektor Biura Public Relations Kredyt Banku i Warty.

Dla dzieci Akademia Misia Ratownika jest pełną radości zabawą, nie mającą nic wspólnego z przymusem zajęć szkolnych, prowadzoną pod okiem Misia Ratownika - ich przyjaciela i powiernika, a z racji swojej zawodowej funkcji także eksperta do spraw bezpieczeństwa i przede wszystkim autorytetu, który nigdy nie łamie nauczanych zasad.

- Akademia Misia Ratownika jest, poza częścią autorską opracowaną przez Stowarzyszenie, próbą zespolenia pod jednym, wspólnym szyldem różnych projektów i programów dotyczących bezpieczeństwa – opracowywanych często spontanicznie w placówkach szkolnych, klubach, świetlicach środowiskowych, a także przez organizacje pozarządowe. Metoda ta może okazać się skuteczna dzięki stworzeniu jednego spójnego bloku programowego, który w ujednolicony sposób, głównie poprzez postać bohaterskiego Misia Ratownika, lepiej wpisze się w świadomość dzieci – dodaje J. Żeglecka.

Zaletą akcji jest z jednej strony jej jednorodny, spójny charakter, z drugiej zaś umożliwienie nauczycielom indywidualnej kreacji własnych sposobów pracy z dziećmi i preferencji odnośnie istniejących już programów. Wspólna, pełna radości zabawa, której formułę będą tworzyć wszyscy chętni do współpracy, to najbardziej efektywny sposób oddziaływania na przyszłe zachowania dziecka.

Na początku realizacji projektu odbywają się szkolenia przybliżające ideę akcji. Biorą w nich udział nauczyciele ze szkół odpowiedzialnych za przeprowadzenie zajęć Akademii Misia Ratownika w swoich szkołach oraz terenowi przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej – prelegenci Akademii na terenie tych szkół. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z założeniami programowymi projektu, a także z jego kontekstem społecznym oraz dowiadują się, jak przeprowadzić zajęcia w szkołach.

- Mamy nadzieję, że nasza Akademia – dzięki szeroko rozumianej współpracy polegającej na koleżeńskiej wymianie doświadczeń, a także dzięki entuzjazmowi i dobrej woli wszystkich środowisk mających dobro i bezpieczeństwo dzieci za cel najwyższy – poszczyci się wynikami, których miarą będzie mniejsza liczba wypadków z ich udziałem. Miś Ratownik natomiast znajdzie zajęcie w dobrej i pożytecznej zabawie z dziećmi, przypominając im na co dzień – jak zawiązywany na chusteczce supełek – o potrzebie zachowywania bezpieczeństwa – mówi J. Żeglecka.

Patronat honorowy nad projektem objęły: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji, Komenda Głowna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji, Mazowiecka Komenda Wojewódzka PSP Wojewoda Mazowiecki, Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

źródło: Kredyt Bank


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03838706