ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest piątek, 25. października 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
55 lat Apelu Jasnogórskiego Drukuj
poniedziałek, 8 grudnia 2008, 21:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
55 lat temu, 8 grudnia o godz. 21.00, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze po raz pierwszy odmówiono modlitwę Apelu Jasnogórskiego. Jego początki ściśle wiążą się z osobą Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego - pierwszy Apel został odmówiony w intencji Kościoła, Ojczyzny i uwolnienia księdza Prymasa z więzienia - potwierdza żyjący świadek pierwszej modlitwy apelowej o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu Paulinów.

Jasnogórska Matka Kościoła
Jasnogórska Matka Kościoła
Ówczesny przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński ogłosił w tym dniu, w trakcie uroczystych Nieszporów, że „począwszy od tego dnia o godzinie 21.00 w Kaplicy będzie odmawiany Apel Jasnogórski, a wszyscy, „gdziekolwiek będą, w pracy czy na ulicy, zebrani jedną myślą mają stanąć przy Królowej, by modlić się za Polskę”.

W pierwszym Apelu uczestniczyło zaledwie kilka osób, wśród nich: paulini: o. Teofil Krauze, o. Aleksander Rumiński, o. Jerzy Tomziński oraz członkinie Instytutu Prymasowskiego. Kolejny przeor o. Anzelm Radwański postanowił, że ta wieczorna modlitwa będzie miała miejsce przy uroczystej oprawie i przy odsłoniętym Cudownym Obrazie.

Aktualnie w tej codziennej, wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego mogą uczestniczyć nie tylko pielgrzymi przebywający w sanktuarium częstochowskim. Apel transmitowany jest z „serca” Polski, bezpośrednio z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, przez TV „Trwam” oraz ogólnopolskie, satelitarne Radio „Maryja”, regionalne: Radio „Jasna Góra” i Radio „Fiat” z Częstochowy, szereg rozgłośni katolickich w kraju oraz przez internet. Modlitwa Apelu staje się coraz szerzej znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Modlitwę Apelu Jasnogórskiego rozpoczyna śpiew najstarszej polskiej pieśni maryjnej - „Bogurodzicy”. Po powstaniu z kolan wierni trzykrotnie intonują wezwanie „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!”. Po krótkiej medytacji prowadzonej przez kapłana wszyscy wierni zgromadzeni przed Obrazem Królowej Polski wspólnie rozważają jedną z tajemnic Różańca św. W poprowadzenie odmawiania pierwszej części każdego „Pozdrowienia Anielskiego” czyli „Zdrowaś Maryjo” z wielkim przejęciem włączają się kolejno: księża, siostry zakonne i świeccy pielgrzymi obecni w tym czasie w prezbiterium Kaplicy, tuż przed Cudownym Obrazem.

Pod koniec modlitwy trwającej około kwadransa, wszystkie sprawy Polski i Polaków rozproszonych po świecie zostają zawierzone Maryi, Królowej Polski słowami starożytnej antyfony maryjnej „Pod Twoją obronę”.

Uroczystego błogosławieństwa wszystkim uczestniczącym w Apelu Jasnogórskim udziela zazwyczaj jeden ze „stróżów” świętej Ikony Bogurodzicy - generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski lub przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski. Częstokroć jest to błogosławieństwo księdza biskupa uczestniczącego wraz z przybyłymi pielgrzymami w danym dniu w Apelu Jasnogórskim. Poddana przez melodię organów, na zakończenie Apelu, zostaje przez wszystkich odśpiewana jedna z pieśni maryjnych. Najczęściej jest to „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”.



Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01648998