ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 22. lipca 2024    
Św. Marii Magdaleny
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Kudowa-Zdrój: Boże Młyny mielą wolno, ale dokładnie Drukuj
sobota, 2 maja 2009, 9:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Dnia 1. maja b.r. w sali koncertowej przy Pijalni Wód Mineralnych w Kudowie-Zdrój miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej ks. prof. Tadeusza Fitycha zatytułowanej "Boże Młyny - krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim; na tropach dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej. Uroczysta inauguracja Wystawy rozpoczęła się o godz. 15:00 powitaniem Organizatorów i Gości.

Wystawa w Pijalni Wód Mineralnych; Kudowa-Zdrój
Wystawa w Pijalni Wód Mineralnych; Kudowa-Zdrój
fot. T. Kaniewski
Uroczystość otwarcia swoją obecnością zaszczycili Pan doktor filozofii Václav Sádlo- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Náchodzie, goście z Kłodzka na czele z Panem Starostą Krzysztofem Baldy, oraz Kudowianie na czele z Burmistrzem Miasta, Panem Czesławem Kręcichwostem.


Szczególnie powitano również pielgrzymów, duchowieństwo, a wśród nich siostry i braci zakonnych, w szczególności księdza kanonika Romualda Brudnowskiego Głównego Przewodnika Pieszych Pielgrzymek Diecezji Świdnickiej. Wśród Gości byli również ks. Dziekan Jan Szetelnicki; ks. Proboszcz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego - ks. Jan Odziomek; ks. Senior - ks. Jan Myjak - były proboszcz parafii św. Bartłomieja w Czermnej.

ks. Romuald Brudnowski
ks. Romuald Brudnowski
fot. T. Kaniewski
Podczas uroczystej inauguracji, prowadzący red. Tomasz Pluta (redakcja "Niedzieli Świdnickiej") przedstawił główne cele wystawy oraz Twórców - ks. prof. Tadeusza Fitycha (głównego pomysłodawcę i autora tekstów historycznych, wykresów, zdjęć), Panią Bronisławę Poczobut - przedstawicielkę kustoszy kapliczek w Kudowie, mieszkankę Kudowy od 1946 r.; Panią Renatę Różycką - grafik i aranżator; Pana Marka Kota, który opracował wykresy i bazę elektroniczną.


Zespół VIATORI
Zespół VIATORI
fot. T. KaniewskiSwoją obecnością zaszczycił wystawę zespół "Viatori", który wykonał kilka utworów muzyki poważnej.

Wszyscy uczestnicy wernisażu otrzymali kieliszek wina i po krótkim wprowadzeniu ks. prof. Tadeusza Fitycha wzniesiono toast, a następnie udano się w kierunku wystawy w celu przecięcia wstęgi.od lewej: ks. R. Brudnowski, burmistrz Kudowy Cz. Kręcichwost, starosta kłodzki K. Baldy, z tyłu prowadzący red. T. Pluta
od lewej: ks. R. Brudnowski, burmistrz Kudowy Cz. Kręcichwost, starosta kłodzki K. Baldy, z tyłu prowadzący red. T. Pluta
fot. T. Kaniewski
Wśród mnóstwa zdjęć, wykresów i informacji zgromadzili się tłumnie goście, fotografowie z różnych redakcji gazet regionalnych, kamerzyści z TV Kłodzko i turyści, którzy przybyli na majowy odpoczynek do Kudowy-Zdrój. Podczas podziwiania prac poruszano wiele ciekawych tematów dotyczących kapliczek, znaków religijnych; wspominano miejsca, w których stały czy też stoją kapliczki, z którymi każdy z odwiedzających ma coś wspólnego.


W międzyczasie ks. prof. Tadeusz Fitych podpisywał katalog wystawy pt. "Boże Młyny", który został wydany specjalnie na tę okazję i był rozprowadzany przez organizatorów na terenie Pijalni Wód Mineralnych. Na scenie sali koncertowej na dwóch ekranach były wyświetlane różne zdjęcia wykonane podczas "remanentu" kapliczek na ziemi kudowsko-nachodzkiej oraz prezentacja wykonana przez Redakcję Portalu Świętego Izydora z informacjami o przeprowadzonym w zeszłym roku konkursie fotograficznym "Kapliczka mojego dzieciństwa. Kapliczka na mojej drodze".ks. prof. Tadeusz Fitych z burmistrzem Czesławem Kręcichwostem
ks. prof. Tadeusz Fitych z burmistrzem Czesławem Kręcichwostem
fot. T. Kaniewski

Wystawę można odwiedzać w Parku Zdrojowym w Pijalni Wód Mineralnych w Kudowie-Zdrój do końca maja. Następnie wystawa zostanie wypożyczona innym ośrodkom kulturalnym w Polsce i Czechach. O miejscach i terminach wystawy będzie na bieżąco informować na łamach naszego Portalu.
Zainteresowanie wystawą było bardzo duże...
Zainteresowanie wystawą było bardzo duże...
fot. T.Kaniewski
Ponadto Organizator i pomysłodawca wystawy ks. prof. Tadeusz Fitych zwrócił się za naszym pośrednictwem do propagowania tej wspaniałej wystawy. Na łamach Portalu istnieje możliwość zakupienia katalogu wystawy "Boże Młyny", z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na pokrycie dość wysokich kosztów wystawy jak również na renowację zniszczonych kapliczek. Katalog można zakupić również w Sklepiku św. Izydora.


Ks. prof. T. Fitych podpisuje Katalog Wystawy
Ks. prof. T. Fitych podpisuje Katalog Wystawy
fot. T. Kaniewski
Wystawę filmowała TV Kłodzko
Wystawę filmowała TV Kłodzko
fot. T. Kaniewski
Dyskusjom nie było końca...
Dyskusjom nie było końca...
fot. T.Kaniewski

POLECAMY:

Sakralna przestrzeń - wywiad z ks. prof. T. Fitychem "Boże Młyny" - informacje o wystawie Katalog wystawy "Boże Młyny" - cena 25 zł Galeria zdjęć z otwarcia Wystawy - autor: Łukasz Struk Galeria zdjęć z otwarcia Wystawy- autor: Tomasz Kaniewski
Organizator Wystawy "Boże Młyny" - ks. prof. Tadeusz Fitych


Uroczyste otwarcie Wystawy i przecięcie wstęgi


Sala była pełna Gości...
RELACJA FILMOWA:


Portal Świętego Izydora - Patron medialny Wystawy
Sklepik św. Izydora - Sponsor Wystawy


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04011988