ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest wtorek, 16. lipca 2024    
Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Licheń: Niezwykły koncert z okazji urodzin Jana Pawła II Drukuj
niedziela, 24 maja 2009, 9:51
Dodał: (Admin)
Chóralnym śpiewem i dźwiękami instrumentów dętych rozbrzmiewało dziś Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Ponad dwa tysiące muzyków z amatorskich i zawodowych orkiestr i chórów z całej Polski wykonało niezwykły koncert na schodach bazyliki mniejszej, oddając w ten sposób hołd Janowi Pawłowi II w rocznicę jego 89. urodzin.

Pomnik Jana Pawła II przy bazylice w Licheniu
Pomnik Jana Pawła II przy bazylice w Licheniu
fot. T. Kaniewski
Muzycy wykonali kilkanaście utworów, w tym: hymny Polski i Watykanu, Bogurodzicę, Gaude Mater, Laudate Dominum, oraz Barkę – ulubioną pieśń Papieża-Polaka. Wysłuchało ich i nagrodziło gromkimi brawami ponad dwa tysiące pielgrzymów.

Zespoły rozstawiły się na 33 stopniach prowadzących do licheńskiej bazyliki. Śpiew i gra wymagała od nich wielkiego skupienia, gdyż odległości dzielące muzyków były dość duże i trzeba było wsłuchiwać się dobrze w płynące zewsząd dźwięki. Wszystkie utwory, które dziś wykonano, uczestnicy koncertu ćwiczyli wcześniej w domu. W Licheniu mieli tylko jedną wspólną próbę.

Zespołem dyrygował z wysokiego na 1,5 metra postumentu prof. Roman Grucza – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

-„ W tym roku jest nas nieco mniej, widać, że kryzys robi swoje, chóry i orkiestry chętnie by uczestniczyły ale środki finansowe nie zawsze wystarczają by zapłacić kilka tysięcy złotych za wynajem autokaru na przykład z odległego Rzeszowa. Cieszy natomiast to, że przyjechały w tym roku 3 znakomite orkiestry policyjne z Warszawy, Wrocławia i z Katowic. Zaśpiewał też znakomity chór policyjny z Poznania.

Jak dodał profesor Grucza – takie spotkania są bardzo ważne, zwłaszcza dla tych mniejszych zespołów, które mogą pokazać swój dorobek, dla nich to jest jedna z niewielu okazji by wyśpiewać to, czego się nauczyli. Nie ma nic gorszego niż śpiewać do czterech ścian .

Wszystkie utwory które dziś zabrzmiały na placu przed bazyliką zaaranżował Wacław Janiszewski który pomimo choroby przyjechał do Lichenia posłuchać swych dzieł i wykonawców. To artysta, którego muzykę w wykonaniu chórów i orkiestr, można było usłyszeć podczas większości papieskich pielgrzymek do Ojczyzny.

Bardzo dobrze koncert odebrali słuchacze zgromadzeni wokół bazyliki.

-„ W życiu nie słyszałam tylu orkiestr grający razem a mam ponad 70 lat - mówiła jedna z pielgrzymek z Pomorza – łza się w oku kręci, po plecach ciarki idą. Takie wydarzenia jednoczą, pokazują, że muzyka daje siłę i niesie dobrą energię” – dzielili się wrażeniami pielgrzymi z Mazowsza.

Przed uroczystym koncertem część orkiestr i chórów zaśpiewała i zagrała podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Antoni Reginek prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się w licheńskim Sanktuarium po raz trzeci. Wzięło w nim udział kilkanaście orkiestr i ponad 30 chórów. Kustosz licheńskiego Sanktuarium ks. Wiktor Gumienny już dzisiaj, na zakończenie koncertu, zaprosił wszystkich uczestników do kolejnego spotkania, za dwa lata. Patronat honorowy nad koncertem objął v-ce premier Waldemar Pawlak , biskup włocławski Wiesław Mering a także marszałek i wojewoda wielkopolski.

źródło: www.Lichen.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02768802