ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest piątek, 10. kwietnia 2020    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Ks. Krzysztof Nitkiewicz biskupem sandomierskim Drukuj
sobota, 13 czerwca 2009, 15:00
Dodał: (Admin)
Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prałata Krzysztofa Nitkiewicza, dotychczasowego podsekretarza Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, biskupem sandomierskim. Będzie on następcą bp. Andrzeja Dzięgi, który obecnie kieruje archidiecezją szczecińsko-kamieńską. O nominacji ks. dr. Krzysztofa Nitkiewicza poinformował 13 czerwca 2009 roku w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Pałac Biskupów w Sandomierzu
Pałac Biskupów w Sandomierzu
Biskup nominat Krzysztof Nitkiewicz urodził się 17 lipca 1960 roku w Białymstoku. W latach 1979-1985 odbył studia teologiczne w Archidiecezjalnym WyŜszym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Zostały one przerwane służbą wojskową. Studia ukończył w 1985 roku, broniąc pracę magisterską z zakresu teologii na KUL. Na kapłana wyświęcił go 19 czerwca 1985 roku w Białymstoku bp Edward Kisiel, administrator apostolski archidiecezji w Białymstoku. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii św. Antoniego w Sokółce (1985-1986), a następnie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1986-1991). W tym czasie pełnił teŜ posługę duszpasterza Polaków w obozie dla uchodźców w Pavonie. Po obronie pracy doktorskiej, w roku akademickim 1991/92 był wykładowcą Archidiecezjalnego WyŜszego Seminarium Duchownego w Białymstoku i wiceoficjałem Sadu Metropolitalnego w Białymstoku. W tym czasie pracował też jako katecheta w VI LO w Białymstoku.

Od lipca 1992 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich w Rzymie, gdzie od roku 2002 pełnił funkcję podsekretarza. Od roku 1995 był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki, uwieńczonym beatyfikacją 28 września 2008 roku. W 1996 roku otrzymał godność kapelana honorowego, a w 2006 prałata honorowego Jego Świątobliwości.

Ks. K. Nitkiewicz dla Radia Watykańskiego:
Jestem białostocczaninem. Ukończyłem seminarium duchowne w Białymstoku i zostałem wyświęcony na kapłana tamtejszej diecezji, tak bardzo związanej z tradycją wileńską, z kultem Matki Bożej Ostrobramskiej, z bł. Michałem Sopoćką. Byłem postulatorem jego sprawy beatyfikacyjnej, co uważam za jakiś znak Bożej Opatrzności. Prawdą jest, że w Rzymie jestem dość długo. Najpierw skończyłem studia. Potem, po powrocie do diecezji, pracowałem w sądzie metropolitalnym, wykładałem w seminarium, uczyłem religii w liceum. Potem wróciłem do Rzymu, gdzie pracowałem w kongregacji, która zajmuje się katolickimi Kościołami wschodnimi, a także Kościołem łacińskim na obszarze Bliskiego Wschodu (Iran, Irak, Ziemia Święta, Turcja). Było to wspaniałe i ciekawe doświadczenie. Przy okazji tej pracy nauczyłem się rozmawiać z ludźmi różnych kultur, religii, światopoglądów czy opcji politycznych. Uczestniczyłem w ostatnich rozmowach z rządem izraelskim na temat umowy watykańsko-izraelskiej tydzień przed przyjazdem Benedykta XVI do Ziemi Świętej. Oczywiście to jest Kościół powszechny na Wschodzie, ale przecież Sandomierz też jest częścią Kościoła powszechnego. Myślę, że moje dotychczasowe doświadczenie okaże się bardzo pomocne.


Strona www diecezji sandomierskiej - www.sandomierz.opoka.org.pl
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.05368494