ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest sobota, 20. kwietnia 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
„Miłość w prawdzie” - nowa Encyklika Benedykta XVI Drukuj
wtorek, 7 lipca 2009, 13:00
Dodał: (Admin)
„Caritas in veritate”, czyli „Miłość w prawdzie” – to tytuł opublikowanej dziś trzeciej encykliki Benedykta XVI. Jej punkt odniesienia stanowi wydana przed 40 laty encyklika Pawła VI „Populorum progressio”.

Nowa encyklika mówi o kryzysie gospodarczym i finansowym, jednak nie to jest jej głównym tematem – powiedział podczas watykańskiej prezentacji dokumentu kard. Renato Martino. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustita et Pax” zauważył, że „Caritas in veritate” podejmuje ten temat w świetle nauki społecznej Kościoła, akcentując wysuwaną już przez Jana Pawła II potrzebę przemyślenia tzw. „zachodniego” modelu gospodarczego.




„Według «Caritas in veritate» – powiedział kard. Martino – «kryzys zobowiązuje nas do ponownego przemyślenia naszej drogi, do przyjęcia nowych reguł i znalezienia nowych form zaangażowania, do korzystania z pozytywnych doświadczeń i odrzucenia negatywnych. W ten sposób kryzys staje się okazją do rozeznania i realizacji nowych projektów. W tej perspektywie, raczej pełnej ufności niż rezygnacji, należy stawić czoło obecnym trudnościom»”.

Encyklika „Caritas in veritate” stanowi pogłębienie dotychczasowego nauczania Kościoła – podkreślił, prezentując dokument, abp Giampaolo Crepaldi. Ordynariusz Triestu 15 lat pracował w Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax”.

„Syntetycznie ujmując przesłanie encykliki, określiłbym je następująco: otrzymywanie poprzedza działanie – powiedział abp Crepaldi. – W tym punkcie «Caritas in veritate» postuluje prawdziwe «nawrócenie» na nową mądrość społeczną. Nawrócenie od wizji ludzi utrzymujących, że są jedynymi i pierwotnymi twórcami społeczeństwa oraz zasad regulujących relacje społeczne, ku wizji wsłuchującej się w dochodzący do nas zamysł, będący wyrazem projektu dla ludzkości, którym sami nie dysponujemy”.

Papieski dokument wprost mówi o potrzebie reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i międzynarodowej struktury ekonomicznej i finansowej. Wskazuje na potrzebę prawdziwej politycznej władzy światowej, która musi przestrzegać w sposób spójny zasady pomocniczości i solidarności. Papież postuluje też ustanowienie wyższego stopnia porządku międzynarodowego dla zarządzania globalizacją.

Co oznaczałoby to w praktyce? To pytanie podjął przy okazji watykańskiej prezentacji dokumentu prof. Stefano Zamagni. Ekonomista z Uniwersytetu Bolońskiego jest konsultorem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. W jego przekonaniu chodzi:

- po pierwsze – o utworzenie obok obecnego Zgromadzenia ONZ drugiego zgromadzenia, w którym zasiadaliby przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z różnych krajów;

- po drugie – o powołanie do życia Rady Bezpieczeństwa Społeczno-Gospodarczego ONZ, której zadaniem byłoby wsparcie obecnej Rady Bezpieczeństwa;

- po trzecie – o powołanie Światowych Organizacji do spraw Migrantów oraz ds. Środowiska, na wzór Światowej Organizacji Handlu;

- po czwarte – o wpłynięcie na Międzynarodowy Fundusz Walutowy po to, by podjąć problem waluty globalnej zreformować światowe rezerwy finansowe, tak jak to zaproponowano na konferencji Narodów Zjednoczonych 23 czerwca 2009 r.

Z kolei kard. Renato Martino, odpowiadając na pytania dziennikarzy, podkreślił, że nowa encyklika „nie domaga się ustanowienia jakiegoś super-rządu światowego. Taki globalny autorytet powinny mieć już istniejące organizacje. Dlatego właśnie Papież wzywa do reformy ONZ” – wyjaśnił kard. Martino.

Zaprezentowana encyklika Benedykta XVI „Caritas in veritate” ukazała się równocześnie w siedmiu językach. Oprócz oryginału łacińskiego dostępna jest też po angielsku, francusku, hiszpańsku, niemiecku, portugalsku oraz po polsku. Pierwszy nakład w tych językach wynosi łącznie 50 tys. egzemplarzy. Natomiast po włosku, staraniem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej, wydrukowano już pół miliona kopii. Ponadto upoważniono kilka pism katolickich do rozpropagowania papieskiego dokumentu zarówno na własnych łamach, jak i w charakterze specjalnego dodatku. Przyjęto zasadę, że w poszczególnych krajach dokument publikują lokalne episkopaty oraz autoryzowane wydawnictwa.

Polski tekst encykliki (plik PDF) do pobrania tutaj >>>

źródło: Radio Vaticana


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03212809