ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest wtorek, 16. kwietnia 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Święty kochający dzieci - św. Józef Kalasancjusz Drukuj
wtorek, 24 sierpnia 2010, 21:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
25. sierpnia w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie św. Józefa Kalasancjusza - nauczyciela dzieci i młodzieży, założyciela Zakonu Pijarów - Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.


Ordo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum czyli Zakon Szkół Pobożnych został założony przez Józefa Kalasancjusza i zatwierdzony przez papieża Grzegorza XV w 1621 roku. Dopiero w 1622 roku powstały Konstytucje Zakonu. Początek działalności typowo pijarskiej miał miejsce już w 1597 roku, kiedy to św. Józef Kalasancjusz otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Hasłem zakonu jest "Pietas et Litterae", czyli "Pobożność i Nauka".

Józef Kalasancjusz urodził się w 1557 roku w miejscowości Peralta de la Sal w Hiszpanii. Były to czasy intensywnego rozwoju nauki: odkrywano nowe lądy, sporządzano coraz lepsze mapy, tworzono podstawy nowoczesnej medycyny. Dlatego też coraz większe znaczenie odgrywało wykształcenie.

Po święceniach kapłańskich w 1583 r. Józef pracował jako duszpasterz m.in. w Barbastro, w Monzón i w Urgel. Uzyskał doktorat z teologii. W 1592 r., pod wpływem niezwykłego, wewnętrznego głosu, wyjechał do Rzymu. W Rzymie głęboko poruszyło go ubóstwo prostych ludzi. Na Zatybrzu spotkał gromadę chłopców wałęsających się bez celu i ciskających w przechodniów kamieniami - biednych, pozbawionych zasad moralnych, nie znających nawet podstawowych modlitw. Już wcześniej interesował się problemem dzieci, których rodzice byli zbyt ubodzy, aby zapewnić im chociaż elementarne wykształcenie. Józef postanowił utworzyć dla nich szkołę, w której nie będzie opłat za naukę.


Kalasancjusz zakładając szkoły wprowadzał ogromne zmiany w systemie nauczania. Założyciel Szkół Pobożnych twierdził, że każdy uczeń, nawet ten najmłodszy, ma swoją godność i należy go szanować jak każdego wykształconego człowieka. Zachęcał do zaniechania kar cielesnych, które były powszechnie stosowane w Jego czasach i były dopuszczane oraz zalecane przez Sobór Trydencki. Święty Józef Kalasancjusz dopuszczał je jako ostateczność i zawsze w zgodzie z normami, które je ograniczały.
"- Metody zapobiegawcze, tak naturalne, jak i duchowe, winny być używane przed wszystkimi innymi środkami. Winny być stosowane przez prefekta, nigdy w kościele ani też w drodze powrotnej do domu, zawsze przy trosce o wstyd, nigdy pod wpływem gniewu ze strony nauczyciela i bez narażania zdrowia, winny być sprawiedliwe, a nawet łagodne, stosowne do przewiny, zawsze z możliwością zastąpienia innym środkiem." Wymieniał następujące kary i ich stopniowanie: pozbawienie nagrody za pilność, nagana słowna, ławka dla leniuchów, kara cielesna i, na koniec, wydalenie. Twierdził, że nauczyciele powinni zachęcać, a nie zmuszać, uczniów do zdobywania wiedzy. Oparł naukę na okazywaniu uczniom serca i cierpliwości zamiast przymusu. W 1610 roku św. Józef Kalasancjusz ustalił, że szkoła podstawowa ma mieć cztery klasy. Pierwsza klasa, nazywana także klasą Psałterza. W niej po raz pierwszy pojawiły się książki. Oczywiście nie każdy miał swoją książkę, Kalasancjusz postarał się o kilka tomów, które kiedyś były używane przez chóry kościelne. Druga klasa nazywana była klasą płynnego czytania. Dzielono ją na dwie klasy. Klasa czwarta została podzielona na dwie klasy. Trzecia, druga i pierwsza poświęcona była uczniom którzy mieli kontynuować naukę, w szkole drugiego stopnia. Klasy te były poświęcona nauce gramatyki.

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu nie pomijał również postaci św. Józefa Kalasancjusza i Jego zasług dla edukacji, wychowania dzieci i młodzieży. "Kalasancjusz, za przykładem Boskiego Mistrza, który "ujrzał wielki tłum i zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce bez pasterza i zaczął ich nauczać" (por. Mk 6, 34), poświęcił się w szczególności ubogim. Słusznie zatem może on być uważany za prawdziwego założyciela nowoczesnej szkoły katolickiej, dążącej do formacji integralnej człowieka i otwartej na wszystkich. Inicjatywa podjęta przez niego czterysta lat temu i dzisiaj zachowuje swoją specyficzną rację istnienia. W środowisku zlaicyzowanym, w którym przychodzi żyć nowym pokoleniom, jest bardzo ważne, aby była im zaproponowana szkoła o inspiracji chrześcijańskiej." - mówił Jan Paweł II o Kalasancjuszu.


Listy Kalasancjusza, które pisał do swoich współbraci czy współpracowników świeckich przedstawiają wielkość jego duszy, jego wewnętrzną delikatność, wzniosłą duchowość i głęboką znajomość sposobu działania Boga i ludzkiego serca.

Święty Józef Kalasancjusz zmarł 25 sierpnia 1648 roku. Został pochowany pod ołtarzem rzymskiego kościoła San Pantaleo, w pobliżu Piazza Navona. W 18. sierpnia 1748 roku Kalasancjusz został beatyfikowany przez papieża Benedykta XIV. Kanonizacji dokonał Papież Klemens XIII 16 lipca 1767 r. W 1948 Pius XII ogłosił go "Patronem chrześcijańskich szkół podstawowych na całym świecie".

W Polsce, a nawet poza jej granicami znana jest postać o. Stanisława Konarskiego, pijara, reformatora szkolnictwa w XVIII wieku, natomiast znacznie mniej jest obeznane społeczeństwo z samym założycielem Zakonu Pijarów. Nie byłoby wielkiego Konarskiego, gdyby przedtem nie pojawił się w Europie jeszcze większy Józef de Calasanz, zwany też Kalasancjuszem.


Jednym z wychowanków Kolegium Pijarów jest święty Josemaria Escriva de Balaguer, założyciel Opus Dei. Również założyciel Zgromadzenia Księży Marianów - o. Stanisław Papczyński był członkiem Zakonu Szkół Pobożnych. W lipcu 1656 r. złożył śluby w zakonie pijarów, a w r. 1661 został wyświęcony na kapłana.

Wychowankami pijarskimi byli m.in. Tadeusz Kościuszko, twórca polskiej historiografii Joachim Lelewel, Stanisław Moniuszko - twórca opery narodowej, Wojciech Bogusławski, twórca narodowej sceny, Franciszek Zabłocki, pisarz sceniczny, i Alojzy Feliński, autor hymnu "Boże, coś Polskę" oraz dramatu "Barbara Radziwiłłówna". Uczniem pijarskim był również współzałożyciel Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców ks. Hieronim Kajsiewicz.





POLECAMY:
Św. Józef Kalasancjusz - założyciel Szkół Pijarskich Litania do św. Józefa Kalasancjusza







Jak możesz nam pomóc?
Możesz wpłacić dowolną kwotę jednorazowo lub co miesiąc
bezpośrednio na konto Portalu Świętego Izydora.
Wystarczy kliknąć w poniższy banner.




Bóg zapłać za okazaną nam pomoc!


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.05276107