ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest sobota, 18. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
XVIII Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom "Podarujmy Dzieciom Czas" Drukuj
środa, 23 listopada 2011, 16:24
Dodał: (Admin)
Niech płomień białej świecy znów połączy nas z tymi,
którzy sami sobie pomóc dziś nie mogą.
Niech mały serca dar zapali ogień w nas.
Oto radości czas z narodzin Tego, który przyszedł, aby zbawić nas!*


27 listopada, po raz osiemnasty rozpocznie się ogólnopolska kampania „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, która w tym roku jest realizowana pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. WDPD polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.


Tegoroczna kampania już po raz dwunasty ma charakter ekumeniczny. W 2010 roku Caritas, Diakonia i Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec. Ze sprzedaży każdej świecy Caritas przeznacza 10 groszy na pomoc głodującym dzieciom z Afryki. Od kilku lat kampania przekracza granice Polski. Wigilijne świece Caritas płoną podczas wieczerzy wigilijnej na stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i wielu innych krajach.

Problem braku czasu staje się w naszym społeczeństwie zjawiskiem po­wszechnym. Wszyscy – nie tylko dorośli, ale nawet młodzież i dzieci – narze­kają na brak czasu. To powód zaniedbań w różnych dziedzinach życia. Ludzie nie mają czasu na rozmowę i pielęgnowanie więzi małżeńskich, rodzinnych i towarzyskich, rozwój duchowy i intelektual­ny, oddawanie się pasjom i rozrywkom. Nie mają czasu dla siebie i innych. Ale czy naprawdę nie mają? Czy nie jest tak, że go mar­nują, nie umiejąc właściwie wykorzystać?Obserwując pędzący świat, w którym rodzice w pogoni za karierą nie mają czasu na wychowywanie własnych dzieci, Caritas Polska, wspólnie z Diakonią i Eleos, zaproponowały, aby hasło ogólnopolskiej akcji zachęcało: „Podarujmy dzieciom czas”. Zwracają tym samym uwagę na bardzo waż­ny problem, z którym musi się zmierzyć wiele współczesnych rodzin. Chodzi o czas – obecność – ofiarowaną dzieciom przez dorosłych. Wielu rodziców poświęca się dla swoich dzieci, starając się zapewnić im godne warunki ży­cia. Bywa, że poszukują dodatkowych możliwości zarobkowania, byleby pod­nieść status materialny rodziny. Odbywa się to kosztem czasu spędzanego w rodzinie. To również rodzi poważny problem społeczny, jakim jest poczucie osamotnienia wśród dzieci, które nie zawsze rozumieją życiowe konieczności oraz troskę rodziców wyrażoną przez pracę zawodową. Poprzez kampanię chcemy pokazać, jakie wartości ma dla dziecka rodzina zapewniająca miłość i poczucie bezpieczeństwa. Tegoroczną kampanię promuje plakat, który pokazuje chłopca z misiem siedzących przed ekranem telewizora. Nie pozwólmy, żeby w naszych domach, rodzinach czy u sąsiadów dzieci miały święta tylko w telewizji! Okres Bożego Narodzenia jest szczególny – to najlepszy moment na wspólne spędzanie czasu – pracę w domu i kuchni, wspólne rozmowy i zabawy…

Hasło kampanii zwraca również uwagę na to, że czas, jakim dysponuje­my może być cennym darem dla innych. Apel, by podarować komuś cząstkę swego czasu odnosi się nie tylko do dorosłych – rodziców i wychowawców, ale także do ludzi młodych. Każdy może zainteresować się osobami najbliż­szymi oraz tymi, którzy go potrzebują, i podarować im swój czas.


Telewizor zamiast mamy?

Telewizor coraz częściej staje się opiekunką do dzieci. Rodzice zostawiają swoje pociechy na wiele godzin przed ekranami, znajdując w ten sposób czas dla siebie. Psychologowie biją na alarm - dzieci są w ten sposób uzależniane od telewizji już od najmłodszych lat.


Świetlice dla dzieci i młodzieży – zorganizujmy dzieciom czas!

Alternatywą dla dzieci, które spędzają samotnie czas przed telewizorem w domach, są świetlice prowadzone przez Caritas. Dzieci i młodzież mogą tam skorzystać z zajęć popołudniowych pod opieką pedagogów, psychologów i wolontariuszy. Mogą uczyć się i bawić. W świetlicach prowadzone są zajęcia plastyczne, fotograficzne, sportowe. Dzieci mogą korzystać z Internetu oraz uzyskać pomoc socjoterapeutyczną i psychologiczną. Świetlice Caritas udzielają również wsparcia rodzinom dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa lub dysfunkcji rodziny. Każde dziecko korzysta również z posiłku. Obecnie diecezjalne Caritas prowadzą w całej Polsce 162 świetlice socjoterapeutyczne, do których rocznie uczęszcza około 5 tys. 300 dzieci. Do 369 świetlic parafialnych uczęszcza blisko 15 tys. dzieci, a do 47 innego typu świetlic – prawie 2 tys. dzieci i młodzieży szkolnej.


Aby pomóc w utrzymaniu świetlic prowadzonych przez Caritas – wystarczy zapalić wigilijną świecę lub wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 72052 (za 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska lub Caritas diecezjalnych z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Caritas Polska
ul. Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa
PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Bank Millennium S.A.
Departament Bankowości Przedsiębiorstw
ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wspierają w tym roku: Gość Niedzielny, Polityka, Eurogospodarka, Nasz Dziennik, Przewodnik Katolicki, Tygodnik Niedziela i Echo Katolickie. Patronat honorowy nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka. Serdecznie dziękujemy!


* tekst piosenki „Rozpal serce” w wykonaniu zespołu Full Power Spilit, który był partnerem Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom w 2005 roku.


źródło: www.CARITAS.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03671193