ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 27. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Podsumowanie 2012 roku w skrócie Drukuj
poniedziałek, 31 grudnia 2012, 13:58
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w kończącym się dzisiaj 2012 roku.

Styczeń

+ List Episkopatu w związku z przywróceniem dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego+ Ingres biskupa Jana Kopca do katedry gliwickiejLuty

+ Senat uczcił 100. rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza
1. lutego Senat podjął uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, oddając hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin".

+ Ingres arcybiskupa Wacława Depo
2 lutego 1926 r. w Częstochowie o godz. 11.00 odbyła się uroczystość święceń biskupich pierwszego biskupa częstochowskiego księdza Teodora Kubiny na Jasnej Górze. Konsekratorem był metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha, przy współudziale biskupów Augusta Hlonda z Katowic i Augusta Łosińskiego z Kielc. Tego samego dnia pierwszy biskup częstochowski odbył ingres do kościoła katedralnego świętej Rodziny i objął rządy w diecezji częstochowskiej. Dzisiaj odbył się ingres do archikatedry św. Rodziny piątego biskupa częstochowskiego, abp. Wacława Depo.

+ Debata i raport o finansach Kościoła w Polsce
– Konieczne jest poszukiwanie dróg reformy finansowania Kościoła – powiedział redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski, prezentując przygotowany przez Agencję raport „Finanse Kościoła katolickiego w Polsce”.
RAPORT O FINANSACH KOŚCIOŁA! »Marzec

+ Katastrofa kolejowa w Szczekocinach - pamiętamy o ofiarach

+ Zmarł bp Edward Materski – pierwszy ordynariusz diecezji radomskiej

+ 20-lecie nowych struktur w Kościele w Polsce
Ogłoszona 25 marca 1992 roku bulla papieska „Totus Tuus Poloniae populus” utworzyła 13 nowych diecezji. Jan Paweł II nadał nową strukturę 5 prowincjom kościelnym i ustanowił osiem nowych metropolii, a diecezja łódzka została arcybiskupstwem podległym bezpośrednio papieżowi.

+ W dniach 23-28 marca Ojciec Święty odbył podróż apostolską do Ameryki Łacińskiej. W dniach od 23 do 25 marca odwiedził Meksyk, w dniach od 26 do 28 marca - Kubę.Kwiecień

+ Zmarł Jan Bernard Szlaga – pierwszy biskup pelpliński, biblista. Przez wiele lat pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (był m.in. prorektorem KUL i redaktorem „Encyklopedii Katolickiej”). Był m.in. przewodniczącym Rady Naukowej KEP i członkiem Rady ds. Ekumenizmu. Miał 72 lata.

+ Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano.Maj

+ Podczas spotkania Rady Stałej Episkopatu i Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze biskupi poparli ideę zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym ale wyższym aniżeli postulowane przez rząd 0,3 proc. Ustalili, że minimum, na które może zgodzić się Episkopat jest 0,5-0,6 proc.
Czerwiec

+ Kilkadziesiąt tysięcy uczestników z kraju i zagranicy zgromadziło 16. spotkanie młodzieży na Polach Lednickich k. Gniezna. Spotkaniu zorganizowanemu pod hasłem "Miłość cię znajdzie" patronowała s. Faustyna, której relikwie obecne były pod Bramą Rybą.

+ W Tarnowie odbył się ingres nowego biskupa diecezji, 49-letniego Andrzeja Jeża.

+ Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita katowicki Wiktor Skworc i metropolita częstochowski abp Wacław Depo przyjmą 29 czerwca paliusze z rąk papieża Benedykta XVI.
Lipiec

+ Setki tysięcy osób uczestniczyły 7 i 8 lipca na Jasnej Górze w 20. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Modlono się w intencji ojczyzny, o wolność słowa i mediów w Polsce oraz o miejsce na multipleksie dla TV Trwam.

+ Zmarł bp Stefan Siczek – biskup pomocniczy diecezji radomskiej
Sierpień

+ Na Zamku Królewskim w Warszawie patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący KEP abp Józef Michalik podpisali historyczne Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji.
WSPÓLNE PRZESŁANIE DO NARODÓW POLSKI I ROSJI
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i Zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchy Moskiewskiego i Całej Rusi Cyryla


+ W Zamościu odbył się ingres nowego ordynariusza, 57-letniego Mariana Rojka.
Wrzesień

+ W Łodzi odbył się ingres nowego metropolity, 64-letniego Marka Jędraszewskiego.

+ W Kaliszu odbył się ingres nowego ordynariusza, 60-letniego bp. Edwarda Janiaka.

+ Ojciec Święty Benedykt XVI w dniach 14-16 września odwiedził Liban. Podpisał tam adhortację apostolską „Ecclesia In Medio Oriente” podsumowującą Zgromadzenie Specjalne dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów obradujące w 2010 r. w Watykanie.

Październik

+ Pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny” w całym kraju obchodzono XII Dzień Papieski.

+ Inauguracja Roku Wiary

Listopad

+ Wraz z początkiem Adwentu, Caritas Polska, Diakonia i ELEOS rozpoczeły XIX Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dochód z rozprowadzanych przed świętami świec przeznaczany jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

+ Królowanie Chrystusa nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek formą panowania człowieka w świecie - o potrzebie głębszego zrozumienia tej prawdy przypomnieli biskupi w liście pasterskim na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Grudzień

+ W Pelplinie odbył się ingres nowego ordynariusza, 55-letniego bp. Ryszarda Kasyny.

+ Na Jasnej Górze doszło do ataku na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

+ Święcenia biskupie ks. Henryka Ciereszki w katedrze białostockiej

+ Święcenia biskupie ks. Krzysztofa Wętkowskiego w katedrze gnieźnieńskiej

+ Zmarł abp Ignacy Marcin Tokarczuk
- najstarszy polski biskup, biskup diecezjalny przemyski w latach 1965-1993 (w latach 1991-1992 arcybiskup ad personam, w latach 1992-1993 arcybiskup metropolita), od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.

+ Benedykt XVI przewodniczył na Placu św. Piotra w Rzymie modlitwie uczestników Europejskiego Spotkania Młodych ze wspólnotą z Taizé. Papież zachęcał ich do podążania drogą wiary na wzór Piotra i Pawła oraz założyciela wspólnoty w Taizé, brata Rogera. W słowach skierowanych do protestantów i prawosławnych zapewnił, że Kościół katolicki zawsze będzie szukał dróg pojednania między chrześcijanami.

ZAPRASZAMY DO KSIĘGARNI Z DOBRĄ KSIĄŻKĄ:Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03282284