ISIDORUS prawo
Dzisiaj jest piątek, 25. października 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Przepisy prawne
Porady prawne
Powrót Powrót
Zakupy na aukcjach internetowych Drukuj
czwartek, 1 maja 2008, 0:00
Dodał: (Admin)
Aukcje internetowe stają się coraz bardziej popularne. Allegro, Ebay, Świstak – chyba każdemu, kto miał styczność z Internetem te nazwy coś mówią. Kupowanie i sprzedawanie drogą elektroniczną jest szybsze, prostsze i w zasadzie tak samo bezpieczne, jak zakupy w tradycyjnych sklepach – pod warunkiem jednak, że przestrzegasz podstawowych reguł bezpieczeństwa.



Jakie ryzyko aukcji?

Jeśli chcesz coś kupić na internetowej licytacji, musisz liczyć się z tym, że możesz zostać oszukany – tj. że możesz otrzymać inny towar niż przedstawiony na aukcji lub o innych właściwościach. W najgorszym przypadku może być i tak, że nie otrzymasz niczego – bo paczka, którą otworzyłeś w mieszkaniu zawiera „obciążenie” w postaci np. trzech starych kaset video.

Na nabywców korzystających z aukcji czyha jeszcze jedno niebezpieczeństwo – kupiony produkt, może pochodzić z przestępstwa (np. sprzedawca sprzedaje skradziony samochód, zegarek, perfum, czy też co prawda nie skradziony, ale podrobiony 150 ml męski perfum Issey Miayke, za jedyne 75 zł). Powszechnie zapomina się, że kupując towar nielegalnego pochodzenia, możemy sami popełnić przestępstwo – paserstwa umyślnego lub nieumyślnego. O problematyce paserstwa znajdziesz w Godamis już wkrótce więcej artykułów – teraz skupmy się na licytacjach w Internecie.


Sprawdzaj sprzedającego

Obowiązkowo musisz zawsze sprawdzić sprzedającego. Sprzedawcy na Allegro, Ebay, dzielą się na dwie kategorie: jedni sprzedają rzeczy jako osoby prywatne, inni po prostu prowadzą działalność gospodarczą. Tych ostatnich rozpoznasz po tym, że mają wiele aukcji, bądź w tej samej licytacji mają wystawionych po kilka(naście) tych samych przedmiotów. Uważać musisz na jednych i na drugich.

Każdy kto kupuje lub sprzedaje na tych giełdach ma własne konto. Do konta – jego użytkownika – przypisane są komentarze. Po sfinalizowaniu transakcji każda osoba wystawia kontrahentowi komentarz – pozytywny, neutralny i negatywny. Ilość pozytywnych i negatywnych komentarzy pozwala sprawdzić czy mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą (kupującym), czy też po drugiej stronie czai się ktoś o niecnych zamiarach. Im więcej komentarzy pozytywnych na koncie sprzedającego, tym większe prawdopodobieństwo udanego zakupu.

Komentarz to nie tylko stwierdzenie „pozytywny, neutralny, negatywny”, ale również opis – co było dobre, co było złe ze strony kontrahenta. Każdy użytkownik aukcji internetowych może napisać wiadomość do innego użytkownika. Jeśli chcemy mieć większą pewność, zapytajmy wprost kogoś kto kiedyś przed nami dokonał zakupu przez Internet u określonego sprzedawcy – „Czy jesteś zadowolony ze współpracy z tym sprzedawcą/kupującym?”.
Czytaj uważnie co zawiera stroną z aukcją internetową

Kolejna rzecz – czytaj dokładnie opis aukcji. Nie daj się zwieść ładnym zdjęciom produktu, często pochodzącym ze stron producenta (a więc nie rzeczywistym fotografiom, a podrasowanym wycinkiem katalogu). Bo w opisie znajdziesz prawdę. W zasadzie zapewnienia o ORYGINALNOŚCI produktu traktuj tak, jakby go nie było. Dlaczego? Allegro, Ebay, Świstak oraz inne serwisy prowadzące internetowe licytacje m.in. zabraniają wystawiania towarów nieoryginalnych. Więc zapewnienie sprzedawcy - „to jest oryginał” – może nie mieć nic wspólnego z prawdą – jest tylko po to, żeby jego aukcja nie została usunięta z systemu.

Poza tym w opisie znajdziemy to co związane z produktem – może się okazać, że do kupowanego telewizora nie będzie dołączony stolik, mimo że na zdjęciu telewizor pięknie się na tym stoliku prezentuje bądź też że aparat fotograficzny nie zawiera kabelka USB i ma lekko uszkodzony wyświetlacz LCD. Zwróć uwagę również na warunki płatności, dodatkowe koszty, sposób odbioru towaru.


Uważaj, żeby nie popełnić przestępstwa

Kupując rzecz na licytacji w Internecie jesteś narażony na to, że popełnisz przestępstwo – paserstwa.

Paserstwo nieumyślne polega na tym że kupujący nie wie, nie ma pewności co do tego, że rzecz pochodzi z nielegalnego źródła, jednak na podstawie różnych okoliczności, które towarzyszą transakcji na licytacji, mógł i powinien zdawać sobie sprawę, że towar najprawdopodobniej został uzyskany niezgodnie z prawem. A to już jest przestępstwo – sąd może wymierzyć w takiej sytuacji karę grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Kupując rzecz na Allegro, Ebay, Świstak musisz zwrócić przede wszystkim uwagę na to czy cena za produkt nie odbiega w zbyt drastycznym stopniu od średnich cen stosowanych w obrocie (głównie w sklepach internetowych czy na innych licytacjach). Jeśli cena różni się w zbyt wielkim stopniu, powinno to być dla kupującego ostrzeżeniem. Rzeczywiście może zdarzyć się sytuacja, że komuś zależy na szybkim sprzedaniu jakiejś pojedynczej rzeczy i dlatego cena jest o wiele niższa niż w innych sklepach, na innych aukcjach. Na pewno jednak ciężko zrozumieć takie postępowanie, jeśli sprzedawca sprzedaje w ten sposób więcej niż jeden egzemplarz jakiegoś produktu (odpada wówczas możliwość sprzedaży okazjonalnej). Raczej nie jest możliwe, żeby dla sprzedającego opłacalne było np. sprzedawanie najnowszych modeli oprawek do okularów Gucciego po cenie dwukrotnie niższej niż rynkowa. Należy przypuszczać, że tylko dlatego może być to opłacalne, gdyż towar pochodzi z przestępstwa (np. został ukradziony lub podrobiony).

Prawo nakłada więc na każdego użytkownika aukcji internetowych obowiązek postępowania rozsądnego i roztropnego. Tłumaczenie, że się nie wiedziało jaka jest cena rynkowa kupowanego przedmiotu jest bezcelowe, gdyż rozsądnie postępujący człowiek zanim coś kupi (czy to w Internecie, czy w tradycyjnym sklepie) zorientuje się jaka jest jego cena.

Podsumowując, robiąc zakupy na internetowej licytacji, pamiętaj o tym, aby:


* dokładnie sprawdzić sprzedawcę – jakie ma komentarze, co mówią o nim inni użytkownicy Allegro, Ebay, Świastaka – jeśli opinie są często negatywne, nie kupuj nic u niego,
* dokładnie przeczytaj opis aukcji, dowiedz się co tak naprawdę kupujesz – co jest, a czego nie ma w ofercie,
* unikaj podejrzanych cenowo aukcji – to zawsze jest znak, że coś jest nie tak – że po zakupie dostaniesz paczkę albo z niczym, albo z czymś zupełnie innym niż chciałeś,
* jeśli decydujesz się na zakupy po cenach drastycznie niższych niż rynkowe, licz się z tym, że jeśli kiedyś prokurator złapie sprzedawcę i okaże się, że oferował on produkty podrobione czy kradzione, po nitce do kłębka dojdzie do Ciebie – i oskarży Cię o paserstwo – a to może stać się nawet rok, dwa czy trzy lata po sfinalizowaniu transakcji w Internecie.

Zakupy na aukcjach są proste, szybkie, mogą być również zupełnie bezpieczne. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Niezależnie od tego co kupujesz czy ładowarkę do swojej komórki, zestaw kina domowego czy samochód (a nawet nieruchomość), zasada jest zawsze taka sama: czytaj, sprawdzaj, upewniaj się. Niech prostota i szybkość jaką daje Internet, nie spowodują, że w tym szybkim tempie pominiesz te czynności – pewnych rzeczy nie wolno przyspieszać.





źródło: www.e-doradcaprawny.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01831007