ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 21. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Świdnica: Jan Paweł II patronem Świdnicy? Drukuj
środa, 16 lipca 2008, 11:00
Dodał: (Admin)
Świdnica będzie zabiegała o patrona miasta. Większość świdnickich radnych poparła deklarację w sprawie woli ustanowienia Ojca Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta.

Katedra świdnicka
Katedra świdnicka

18 maja, dzień urodzin wielkiego Papieża Polaka, byłby Świętem Patrona Miasta.

To na razie deklaracja, a nie rozstrzygnięcie, bowiem ostateczne decyzje zapadają w Stolicy Apostolskiej. Może się to stać dopiero po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, bądź świętym.

Dlaczego Świdnica stara się o takiego patrona?

– Oprócz wpływu osobistego Jana Pawła II, który każdy odczuwał i odczuwa na swój sposób, to właśnie Ojciec Święty miał realny wpływ na historię naszego miasta – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Od lat w Świdnicy organizowane są jedne z największych Dni Papieskich. Mieszkańcy uczestniczą w koncertach, wystawach i dyskusjach z przyjaciółmi wielkiego Papieża Polaka – Jana Pawła II, ale nie poprzestają na tym. Rzesze młodych ludzi angażują się w przygotowania i opracowują autorskie programy: spektakle, czy też koncerty.


Jan Paweł II, jako papież Kościoła Rzymskokatolickiego ustanowił Diecezję Świdnicką, wraz ze stolicą w Świdnicy. Na terenie diecezji powstała „Caritas”. Jej dzieła charytatywne to m. in. jadłodajnia dla ubogich oraz pomoc pielęgniarska dla chorych i cierpiących. Działają również nowe katolickie szkoły prowadzone przez „Caritas”. W Wyższym Seminarium Duchownym kształcą się przyszli księża, a w Świdnickiej Sekcji Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu świeccy studiują teologię. Te przykłady pokazują, że świdniczanie potrafią z nauki naszego Ojca Świętego czerpać to, co najlepsze i wcielać ją w życie.

W Świdnicy w duchu dialogu współdziałają także różne Kościoły. A właśnie osoba Jana Pawła II łączyła i była najlepszym przykładem działań w duchu ekumenizmu.


źródło: www.um.swidnica.plLudzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03647398