ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest poniedziałek, 26. lutego 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich Drukuj
sobota, 9 maja 2009, 10:25
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Na ogłoszony na początku lutego Konkurs "Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich" wpłynęło 137 zgłoszeń – o 40% więcej niż w ubiegłym roku. Największa popularnością cieszyła się kategoria „Rewitalizacja” (40 zgłoszeń), „Obiekt turystyczny” (24) oraz turystyka transgraniczna i międzynarodowa (22). Podobnie jak w ubiegłym roku przoduje województwo śląskie (20 zgłoszeń). Dużo lepiej niż poprzednio wypadło województwo dolnośląskie (14) i łódzkie (12)

Opactwo Tynieckie
Opactwo Tynieckie
Kraków-Tyniec
Ogłoszenie zwycięzców – 7 Cudów Funduszy Europejskich nastąpiło 7 maja podczas II Forum Funduszy Europejskich w Warszawie.

Zwycięstwo w konkursie to nie tylko prestiż w postaci pięknej statuetki wręczanej w świetle kamer i fleszy aparatów podczas uroczystej gali wieńczącej Forum Funduszy Europejskich. To także konkretne działania promujące zwycięzców w kraju i za granicą. Najlepsi mogą więc znowu liczyć na filmy, informacje w mediach, multimedialną wystawę „Polska pięknieje” oraz specjalną tablicę pamiątkową.

Podobnie jak w ubiegłym roku, konkurs organizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez firmę Smartlink specjalizującą się w promocji Funduszy Europejskich i dobrych praktyk przy współpracy z Wydawnictwem Pascal, liderem rynku przewodników turystycznych.

Nowa siedziba łódzkiego muzeum sztuki, odnowione opactwo benedyktynów w Tyńcu i Twierdza Gdańsk to trzy z siedmiu cudów Polski wyłonionych w konkursie "Polska pięknieje". Niespodzianek nie było: zwyciężyły projekty unikatowe w skali europejskiej.

Za najlepiej zrewitalizowany zabytek uznano wyremontowane skrzydło opactwa benedyktynów w Tyńcu. Część opactwa, którą mnisi nazywają Wielką Ruiną, to dziś mieszanina resztek barokowych i gotyckich murów z np. żelbetonowym stropem z końca lat 90.

W salach wystawienniczych Benedyktyńskiego Instytutu Kultury, który mieści się w odrestaurowanym skrzydle opactwa, można oglądać zabytkowe eksponaty: fragmenty romańskiej i gotyckiej kamieniarki czy elementy arkad pierwotnego krużganka klasztornego. - A mnisi nadal nazywają tę część opactwa Wielką Ruiną, ale już tylko z przyzwyczajenia - cieszą się w Tyńcu.

Nagrody odebrały też: władze Ustronia w woj. śląskim za program rozwoju i promocji produktów turystycznych i kulturowych ("Najlepszy produkt promocyjny"), Urząd Miejski w Ostródzie na Warmii i Mazurach - za zagospodarowanie nabrzeża Jeziora Drwęckiego (w kategorii "Turystyka aktywna"), władze Uniejowa nad Wartą, które zbudowały baseny z wodą termalną ("Turystyka na obszarach wiejskich") i Centrum Kultury w Lublinie za zorganizowanie Jarmarku Jagiellońskiego, nagrodzonego w kategorii "Turystyka międzynarodowa".

Nagrodzone projekty trafią do albumu promującego Polskę w Europie. Była to druga edycja konkursu. Zgłoszono do niego aż 137 projektów współfinansowanych przez Unię.

artykuł sporządzono na podstawie następujących źródeł:
Gazeta Krakowska
www.polskapieknieje.pascal.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04543089