ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
Włochy: Zmarła założycielka Ruchu Focolari Drukuj
piątek, 14 marca 2008, 6:30
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Chiara Lubich (88 l.) założycielka Ruchu Focolari skupionego na duchowości ewangelicznej - duchowości jedności, dzisiaj w nocy w swoim mieszkaniu w Rocca di Papa zakończyła swoje "ziemskie pielgrzymowanie". Uważana była za najbardziej wpływową kobietę w Kościele katolickim. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Chiarę Lubich "zwiastunką jedności i miłosierdzia wśród wielu braci i sióstr we wszystkich zakątkach świata".

Chiara Lubich z Ojcem Świętym
Chiara Lubich z Ojcem ŚwiętymChiara Lubich otrzymała wiele różnych nagród od kościołów: prawosławnego, anglikańskiego, luterańskiego, od przedstawicieli różnych religii oraz organizacji kulturalnych i międzynarodowym. Założony przez Nią Ruch "Focolari" został zaaprobowany przez Stolicę Apostolską w 1962 r, a wraz z dalszym rozwojem, w 1990.


Chiara Lubich o początkach Ruchu Focolari:

Pewnego dnia, aby uniknąć niebezpieczeństwa wojny, schroniłyśmy się do piwnicy i tam, przy świetle świecy, otwieramy Ewangelię. Otwieramy na tej uroczystej stronicy Ewangelii, na modlitwie Jezusa przed śmiercią: "Ojcze, aby wszyscy stanowili jedno". Mamy wrażenie, że ją rozumiemy, nawet jeśli jest trudna; odnosimy jednak wrażenie, że narodziłyśmy się właśnie dla tych słów; dla jedności, aby móc zrealizować ją w świecie.
Zawsze uśmiechnięta Chiara Lubich
Zawsze uśmiechnięta Chiara Lubich

I właśnie to Nowe Przykazanie, którym starałyśmy się żyć pomiędzy nami, realizowało jedność. A jedność przynosi nadzwyczajną, wyjątkową i boską rzeczywistość, przynosi samego Jezusa: "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje (to znaczy w Jego miłości), tam jestem pośród nich". Gdzie jest jedność, tam jest Jezus.


Przy okazji wizyty w Polsce w czerwcu 1996 r. Chiara Lubich oficjalnie zainaugurowała w Trzciance działalność Mariapoli Fiore (fiore, wł. - kwiat) - stałego miasteczka fokolarinów, z własną strukturą ekonomiczną, dydaktyczną i kulturalną. W 2000 r. była gościem Konferencji Episkopatu Polski, a w 2003 r. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Nadano jej 13 doktoratów honoris causa, m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1996 r.

Obecnie z ruchem Focolari związanych jest na świecie 6 milionów ludzi ze 182 krajów, 350 Kościołów i wspólnot kościelnych. Liczbę stałych członków ruchu szacuje się na 140 tysięcy.Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj Jej świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03676605