ISIDORUS prasówka
Dzisiaj jest poniedziałek, 2. grudnia 2024    
Bł. Rafała Chylińskiego, prezbitera
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Z dzienników
Z tygodników
Z miesięczników
Z dwumiesięczników
Z kwartalników
Powrót Powrót
Gość Niedzielny: Co dalej z Pocztą Polską? Drukuj
sobota, 14 czerwca 2008, 22:30
Dodał: (Admin)
Strajk na Poczcie Polskiej jest tylko przejawem dogorywania państwowego molocha. Firma potrzebuje prawdziwego właściciela, a nie centralnego zarządzania


Strajk pocztowców miał sparaliżować działalność instytucji. Jednak w czwartym dniu protestu, według oficjalnych danych, przekazanych nam przez Michała Dziewulskiego z Biura Prasowego PP, strajkowało już tylko 117 placówek, na 8,5 tys. działających. I ponad 4 tys. pracowników na 100 tys. zatrudnionych w PP oraz 3 sortownie (na 14). Dane związkowców mówią o większej liczbie strajkujących osób. Aktualnym punktem sporu jest obiecana podwyżka: większość związków zawodowych zgodziła się na 400 zł brutto od 1 sierpnia. „Solidarność” i kilka mniejszych związków chce 537 zł z wyrównaniem od stycznia br.
Wprawdzie paraliżu całkowitego nie było, ale zamieszanie i zaniepokojenie klientów w wielu miastach, owszem. I milionowe straty instytucji, która ciągle posiada monopol na większość usług pocztowych. Chociaż M. Dziewulski zastrzega: – Nawet nie policzyliśmy, ile było opóźnień, to jest nie do ogarnięcia. Kłopoty Poczty Polskiej to kolejna okazja, żeby zastanowić się, czy moloch ma szansę przetrwać. Zwłaszcza wte-dy, gdy – zgodnie z unijną dyrektywą – rynek usług pocztowych zostanie zliberalizowany. Dla dobra klienta.

Koszty partyjniactwa
Strajk odsłonił kolejny raz słabość centralnego sterowania tego typu instytucją. Dyrektorzy z nadania partyjnego nie są w stanie przeprowadzić reform firmy, która już traci udziały np. w rynku przesyłek kurierskich, a za kilka lat całkiem otwarcie stanie do walki o klienta. Zrozumiały jest protest pracowników niższego szczebla i listonoszy. Uważają oni, że nie odczuwają wystarczającej poprawy swoich dochodów, chociaż nowe od kilku lat zobowiązania PP (m.in. roznoszenie ulotek reklamowych) wymuszają też większą liczbę godzin pracy. Ale nie można spodziewać się zasadniczej poprawy płacowej, ani polepszenia jakości usług, kiedy administracja zarządzająca rozrasta się do absurdalnych rozmiarów. Mówi o tym raport Najwyższej Izby Kontroli z 2006 r. (jest dostępny na stronach Biura Informacji Publicznej).

Wyniki kontroli mówią same za siebie: „W badanym okresie głębokich zmian organizacyjnych odwołano ze stanowisk kierowniczych 451 osób, a w ich miejsce zatrudniono 790 pracowników na nowych stanowiskach kierowniczych”. W takiej sytuacji zrozumiałe jest, że pieniądze pożera administracja, zwiększona o blisko 75 proc.! Raport NIK stwierdził wprost: spowodowało to obniżenie skuteczności nadzoru i pogorszenie jakości usług. Ale, co ciekawe, nie wpłynęło na znaczne obniżenie dochodów PP. I to jest jednak bardziej smutne niż ciekawe. Wynika to bowiem z utrzymywania przez Pocztę Polską ciągłego monopolu na większości obszarów rynku pocztowego. – Nie ma realnej konkurencji, bo jest państwowa ochrona monopolu – twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

autor: Jacek Dziedzina


Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
okładka najnowszego numeru



Więcej w nowym wydaniu ”Gościa Niedzielnego





ZBIERAJ Z NAMI ZNACZKI POCZTOWE NA MISJE
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01797509