ISIDORUS prasówka
Dzisiaj jest wtorek, 16. lipca 2024    
Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z dzienników
Z tygodników
Z miesięczników
Z dwumiesięczników
Z kwartalników
Powrót Powrót
Miesięcznik "Posłaniec" w lutym proponuje Drukuj
poniedziałek, 2 lutego 2009, 19:21
Dodał: (Admin)
Wyobrażenia kształtowane przez śladowe informacje mass mediów na temat kontynentu afrykańskiego nie oddają realiów problematycznej sytuacji ponad 50 krajów tego obszaru. W lutowym numerze Posłańca autorzy z różnego punktu widzenia próbują odpowiedzieć na pytanie: co dalej z Afryką?: Mirosław A. Matyja SJ (Bogactwo Czarnego Lądu), Adam Wolanin SJ (Teologia afrykańska), Luka Lusala lu ne Nkuka SJ (Kulturowa mozaika), Krzysztof Ołdakowski SJ (Spłaszczony obraz), Urszula Janicka-Krzywda (Odkrywca Kamerunu), Jacek Siepsiak SJ (Czy kocham?), Jan Gać (Wśród świątyń i grobowców), Anna Pobóg-Lenartowicz (Bł. Maria Klementyna Anuarita Nengapeta). Skomplikowaną sytuację ludności afrykańskiej i młodego Kościoła katolickiego wyjaśnia w wywiadzie pt. Życie na przeżycie – wieloletni misjonarz w Rwandzie i Kongu – ks. abp Henryk Hoser SAC.

Posłaniec
Posłaniec
Luty 2009

W związku z kolejnym Światowym Dniem Chorego problem ludzi cierpiących podejmują: Sylwia Dzięgielewska (Rzemiosło czy sztuka?), Magdalena Wojaczek (Wyzwanie) i Anna Błasiak (W obliczu choroby).
Na kartach tego numeru “Posłańca” także interesujące teksty: Stanisława Morgalli SJ (Studiuję, więc jestem), Jacka Poznańskiego SJ (Przerzucić most), Tadeusza Rostworowskiego SJ (Szczególny znak).


Wstęp

Drodzy Czytelnicy!

Afryka to kontynent o niezwykłym bogactwie kulturowym i etnicznym, sawannowych i pustynnych krajobrazach, kojarzony często z turystycznymi wyjazdami do kurortów nad Morzem Czerwonym czy też na egzotyczne safari. Jest to jednak przede wszystkim świat niewyobrażalnego wyzysku ekonomicznego i niesprawiedliwości, głodu i nędzy, wielu tropikalnych chorób, problemu AIDS, nieustannych wojen czy plemiennych eksterminacji. Dla Kościoła Afryka pozostaje od dziesiątków lat ogromnym wyzwaniem, w którym ewangelizacyjne wysiłki misjonarzy przenikają się z kultywowanymi przez wieki lokalnymi wyznaniami i tradycyjnymi religiami. Może właśnie dlatego Afryka staje się kolebką bardzo oryginalnej myśli teologicznej.
Na łamach tego numeru, który w dużej części jest poświęcony Afryce, piszemy zarówno o egzotycznych i budzących zachwyt aspektach, jak również o jej poważnych problemach, niezwykle dramatycznych prognozach i perspektywach. Ks. abp Henryk Hoser SAC, który wiele lat spędził w Kongu i Rwandzie, ukazuje nam pełen dylematów i beznadziei realizm afrykańskiej rzeczywistości. Stąd też zastanawiamy się, jakie są perspektywy dla Czarnego Lądu, co będzie z nim dalej? Nasuwające się odpowiedzi nie są niestety zbyt optymistyczne.
W lutym obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 roku Światowy Dzień Chorego. Ma on być okazją do szczególnego pochylenia się nad problemem ludzi chorych i cierpiących. Podejmujemy tę myśl na naszych łamach zarówno z perspektywy chorego, jak i lekarza. W świecie nowoczesnych technologii i systemów diagnostycznych nie można ulec pokusie uprzedmiotowienia pacjenta i zapomnieć, że celem osiągnięć współczesnej medycyny nie ma być jedynie precyzyjne opisanie fenomenu chorobowego, ale przede wszystkim pomoc konkretnemu człowiekowi, dla którego przeżywana choroba jest bardzo poważnym, osobistym doświadczeniem egzystencjalnym. Doświadczeniem, które paradoksalnie niejednokrotnie pozwala mu dojrzeć niedostrzegane wcześniej najgłębsze pokłady jego duszy i zupełnie nową hierarchię wartości.
Życzę wszystkim dobrej lektury!

Leszek Gęsiak SJ
redaktor naczelny


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04587793