ISIDORUS prasówka
Dzisiaj jest piątek, 12. lipca 2024    
św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z dzienników
Z tygodników
Z miesięczników
Z dwumiesięczników
Z kwartalników
Powrót Powrót
Wakacje z Bogiem, wakacje z Posłańcem Drukuj
wtorek, 30 czerwca 2009, 23:00
Dodał: (Admin)
Autorzy tematycznych tekstów lipcowego “Posłańca” kierują uwagę Czytelnika na Bliski Wschód. O tym wyjątkowym miejscu na świecie, gdzie narodziły się trzy najważniejsze monoteistyczne religie, piszą: Ryszard Montusiewicz (W żarnach konfliktu), Henryk Pietras SJ (Wspólnoty pierwszych świadków), Jerzy Kraj OFM (Chrześcijanie Ziemi Świętej), Ryszard Wtorek SJ (Obawy i nadzieje), Jacek Siepsiak SJ (Trąby Jerychońskie), Anna Pobóg-Lenatowicz (Święty Barnaba). O korzeniach chrześcijaństwa, o dialogu judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu z Davidem Neuhausem SJ – wikariuszem patriarchalnym ds. hebrajskojęzycznej wspólnoty katolickiej w Izraelu – rozmawia Leszek Gęsiak SJ.
Specyfikę rozpoczętego Roku Kapłańskiego ukazuje Andrzej Koprowski SJ.

Na czas wypoczynku proponujemy refleksje: Bogdana Sadowskiego (Wakacje z Bogiem?), Magdaleny Wojaczek (Na rzecz innych) oraz świadectwo rajdowej pasji Bartosza Rybienika OFM (Po co mi to dałeś?).


Posłaniec
Posłaniec
Lipiec 2009
Drodzy Czytelnicy!

Ziemia Święta to wyjątkowe miejsce na ziemi, w szczególny sposób związane z trzema wielkimi religiami monoteistycznymi: judaizmem, islamem i chrześcijaństwem. Jako część Bliskiego Wschodu znakomicie wpisuje się ona swoimi kontrastami i złożonością w klimat społeczny, polityczny i religijny całego regionu. Tej części świata przyglądamy się w sposób szczególny w bieżącym numerze “Posłańca”. Bliski Wschód to przecież miejsce narodzin wielkich religii, kultur i cywilizacji, które przez wieki olśniewały rozwojem i potęgą. Dziś to jednak także miejsce niekończącego się konfliktu między światem arabskim i żydowskim, gdzie znajdujący się w mniejszości chrześcijanie, często w bólu i niepewności, wyglądają spokojniejszych czasów, które dałyby nadzieję na pokój i ustabilizowaną sytuację milionów ludzi różnych wyznań.

Złożoną sytuację Bliskiego Wschodu przedstawia nam Ryszard Montusiewicz, dziennikarz, który wiele lat spędził w tamtym rejonie świata; o. Jerzy Kraj OFM, kustosz miejsca narodzenia Pana Jezusa, przybliża nam sytuację chrześcijan w Ziemi Świętej, a o politycznych i religijnych meandrach dzisiejszego Izraela rozmawiamy z Wikariuszem Patriarchalnym ds. hebrajskojęzycznej wspólnoty katolickiej w Izraelu o. Davidem Neuhausem SJ.

Zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI, 19 czerwca 2009 r. rozpoczął się w Kościele Rok Kapłański. Ma to być czas szczególnej refleksji nad kapłaństwem i modlitwy za tych, którzy tę posługę pełnią. O istocie i wizji tego roku pisze dyrektor programowy Radia Watykańskiego o. Andrzej Koprowski SJ.

W lipcu obchodzimy wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela i pierwszego generała Towarzystwa Jezusowego, czyli zakonu jezuitów. Z tej okazji zamieszczamy udzielony specjalnie “Posłańcowi” wywiad z aktualnym Przełożonym Generalnym Towarzystwa, o. Adolfo Nicolásem SJ.

Lipiec to także czas wakacji. Wraz z redaktorem Bogdanem Sadowskim zastanawiamy się nad tym, jak dobrze ten okres wykorzystać i uczynić go w pełni wartościowym. Życząc każdemu z Was, Drodzy Czytelnicy, byście w tym okresie nabierali sił i duchowej mocy na cały kolejny rok pracy, zachęcam Was gorąco, by na nasz letni wypoczynek zabrać z sobą także “Posłańca”, w którym każdy przecież znajdzie coś interesującego dla siebie!
Życzę wszystkim dobrej lektury!

Leszek Gęsiak SJ
redaktor naczelny
POLECAMY:

Posłaniec - oficjalna strona miesięcznika
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01684999