ISIDORUS prawo
Dzisiaj jest niedziela, 14. lipca 2024    
św. Kamila de Lellis, prezbitera
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Przepisy prawne
Porady prawne
Powrót Powrót
Zwrot kosztów poniesionych na podręczniki szkolne Drukuj
wtorek, 3 czerwca 2008, 22:20
Dodał: (Admin)
Projekt rozporządzenia RM w sprawie rządowego programu „Wyprawka szkolna” 30 maja br. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. W wyniku tego programu rodziny pozostające w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o zwrot wydatków poniesionych na zakup podręczników szkolnych. W rozporządzeniu zostaje wydłużony do końca roku termin składania wniosków o refundację kosztów.Projekt rozporządzenia RM w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2008 r. został przez Ministra Edukacji Narodowej skierowany do uzgodnień międzyresortowych i do konsultacji z partnerami społecznymi. Głównym założeniem programu jest umożliwienie rodzinom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej ubieganie się o refundację kosztów zakupu podręczników szkolnych przez cały rok kalendarzowy. Uzgodnienia potrwają do 30 czerwca br.

„Dofinansowanie zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, naukę w klasach I-III szkoły podstawowej lub w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia –” zakłada refundację kosztów podręczników szkolnych w łącznej kwocie 51 300 tys. zł.

Proces przygotowywania rozporządzenia nie będzie miał wpływu na możliwość skorzystania z tej formy pomocy przez potrzebujące rodziny. Rozporządzenie, jak co roku, zakłada refundację już poniesionych kosztów na zakup podręczników. Oznacza to, że rodzice najpierw muszą podręczniki zakupić, a potem ubiegać się o zwrot poniesionych już nakładów.

Program w 2008 r. nie ma wskazanego terminu zakończenia, co oznacza, że rodzice będą mogli ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów do końca roku. Wydłużenie daty przyjmowania wniosków ma na celu umożliwienie dotarcia z pomocą do każdej z zainteresowanych i uprawnionych do skorzystania z programu rodzin.

Zwrot kosztów zakupu podręczników odbywać się będzie w całości ze środków pochodzących z rezerw celowych budżetu państwa. W zależności od rodzaju podręczników refundacja wyniesie:

• 70 zł w przypadku podręczników do rocznego przygotowania przedszkolnego
• 130 zł w przypadku podręczników do klasy I szkoły podstawowej
• 150 zł w przypadku podręczników do klasy II szkoły podstawowej
• 170 zł w przypadku podręczników do klasy III szkoły podstawowej

Zgodnie z założeniami projektu rozporządzenia w br. refundacja przebiegać będzie na uproszczonych zasadach. Do obowiązujących przepisów dodane zostały bowiem zapisy mówiące o:
• możliwości ubiegania się o zwrot kosztów nabycia podręczników na podstawie zbiorczej faktury uzupełnionej o listę osób wpłacających środki na ich zakup,
• możliwości ubiegania się o refundację podręczników zakupionych dla uczniów nie będących uczniami szkoły prowadzonej przez gminę, np. szkoły specjalnej lub społecznej (wniosek kierowany jest do urzędu gminy właściwego dla siedziby szkoły).

Uruchomienie I transzy środków nastąpi niezwłocznie po podpisaniu programu przez Prezesa Rady Ministrów. Tak szybki start wypłaty środków możliwy jest dzięki zebranym już w kwietniu przez MEN informacjom od wojewodów. II transza przekazana zostanie do wojewodów, a następnie do gmin na podstawie ostatecznej liczby wniosków zebranych od rodziców.


źródło: www.men.gov.pl
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01935005