ISIDORUS kultura i media
Dzisiaj jest niedziela, 19. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Wydarzenia kulturalne
Rozgłośnie radiowe
Telewizja
Internet
Powrót Powrót
„Boże młyny”: krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim Drukuj
wtorek, 14 kwietnia 2009, 16:20
Dodał: (Admin)
J. E. Ks. Biskup Świdnicki prof. Ignacy Dec
Referat Pielgrzymkowo-Turystyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej
Księża Dziekani Kudowy Zdroju
Prezydent Miasta Świdnicy
Starosta Kłodzki
Burmistrz Kudowy Zdroju
Unia Uzdrowisk Polskich
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Regionalne w Nachodzie
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju
Dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie Zdroju

Uprzejmie zapraszają na wernisaż i uroczyste otwarcie wystawy p.t.


„Boże młyny”: krzyże i kapliczki przydrożne
na pograniczu kudowsko-nachodzkim

(na tropach dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej)Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w Kudowie Zdroju w sali koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych w piątek 1 maja 2009 r. o godzinie 15-ej.

Autorem fotografii i koncepcji wystawy jest ks. prof. ndzw. dr hab. Tadeusz Fitych. Zawiera ona fotografie, mapki, wykresy, świadectwa oraz syntezy historyczno-kulturowe n.t. ponad 200 obiektów małej architektury sakralnej.

Wystawa będzie otwarta do 31 maja w Kudowie Zdroju w godzinach 8:00 - 20:00, po czym odwiedzi szereg miast polskich i czeskich.


W programie otwarcia:

moderowany dialog z Autorem wystawy, Zespołem realizatorów i przedstawicielką mecenatu na rzecz kapliczek przydrożnych;

mini koncert: Trio „Viatori” w składzie Małgorzat Fiedler – skrzypce, Zenon Singel – organy, Ryszard Fiedler – dyrygent, gitara, wiolonczela, wykonają utwór:

J.F. Händla „Chakonne” i „Aria d-mol” oraz „Ave Maria” J. S. Bacha – S. Gounoda.
Cel przedsięwzięcia ma trojaki charakter:

* złożenie hołdu Janowi Pawłowi II, przy szlaku turystycznym z Jego imieniem (znajduje się tam wiele kapliczek), z okazji czwartej rocznicy odejścia do Domu Ojca oraz z racji inauguracji sezonu turystyczno-pielgrzymkowego 2009
* inwentaryzacja, kompleksowa informacja m.in. poprzez wydanie książki-albumu na rzecz tożsamości miasta i rozwoju turystyki kulturowej
* opracowanie programów z myślą o rewitalizacji oraz ratowaniu zniszczonych krzyży i kapliczek przydrożnych.autor: ks. Tadeusz Fitych
Autor fotografii: ks. Tadeusz Fitych: "Przydrożna kapliczka Matki Bożej w Brzozowiu;
Grupa Ukrzyżowania w Kudowie Zdroju – Czermnej"

Niechaj o kapliczkach przemówią do nas znani i wybitni profesorowie zasłużeni dla etnologii, antropologii kulturowej oraz kultury ludowej:

Tadeusz Seweryn (•1894 †1975) już w latach 50-tych twierdził, iż „kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że nawet nie docieka się przyczyny ich powstania. Są, gdyż były – tak jak drzewa, ziemia i obłoki na niebie”; /…/ „są modlitwą ludu /.../ rzezaną w drzewie lub kutą w kamieniu: materializacją uniesienia serc pobożnych”, w konsekwencji są to „perły krajobrazu”.

Wiktor Zin (•1925 †2007) napisał m.in., kapliczki to „akty strzeliste naszego krajobrazu” (obszerniejsza wypowiedź w albumie „Opowieści o polskich kapliczkach, 1997”).

Aleksander Jackowski (•1920) napisał, że kapliczki krzyże pokutne, krzyże i figury przydrożne, Nepomuceny, świątki, wśród przestrzeni pól i wijących się dróg ginących w oddali, są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przeciwstawiały się one szarej codzienności „wznosząc się ku niebu jak strzeliste akty modlitwy, świadectwa pobożności ludu, który je stawiał w podzięce za doznane łaski, na pamiątkę ważnych wydarzeń”.

Podejmując ton wypowiedzi przytoczonych profesorów, stwierdzamy, że Polska, a także Ziemia Kłodzka („Kraina Pana Boga”, Herrgottsländchen, Grafschaft Glatz), była i jest krajem ludzi wierzących. Ta niekwestionowana prawda odzwierciedla się również w kudowsko-nachodzkim, wiejskim i miejskim krajobrazie. Rodzimy się, żyjemy i umieramy pośród kościołów, cmentarzy, kapliczek i krzyży przydrożnych. I choć wydawać by się mogło, że czas tych krzyży i kapliczek skończył się, że są one reliktami przebrzmiałej i zamierzchłej obyczajowości, że obumierają na swój sposób, murszejąc i próchniejąc, tak jednak nie jest. W dobie macdonaldyzmu i globalizacji, komputerów i podróży kosmicznych, wieżowców oraz banków piękniejszych niż świątynie, nadal wznosimy kapliczki i nisze, ustawiamy krzyże obok swych domów, na placach fabryk i miast, pośród pól i łąk, wzgórz i zagonów. Ich estetyka jest już jednak inna.

Wystawa „Boże młyny” jest zarówno próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości które ono ze sobą niesie. Jest ukierunkowanym spojrzeniem na nasz wyjątkowo piękny krajobraz (bogactwo i siłę atrakcji Kudowy Zdroju niegasnącą od stuleci) i zachodzące w nim zmiany.

Wystawa jest także zaproszeniem, aby czas zatrzymania się i odpoczynku wykorzystać dla refleksji. Jan Paweł II, jako kardynał był gościem naszego miasta, a jako papież sformułował nadal aktualną diagnozę „Europa przeżywa noc duszy”, „Europa potrzebuje duszy”. Wśród 202 zarejestrowanych przez nas krzyży i kapliczek powstałych w okresie 1707-2008 znajdujemy aż 12-ście Grup Ukrzyżowania, 32 „Męki „Pańskie” i 57 różnego typu krzyży (o wysokości do 7 metrów). Panujący tutaj klimat kulturowy był zdominowany przez ludową duchowość pasyjną.

Nasuwają się pytania czy ówczesna „recepta na życie” może być nadal użyteczną? Czy przybywających po zdrowie duszy i ciała kuracjuszom, turystom, ale poruszających się w gęstej „sieci” obiektów sakralnych mieszkańcom, kapliczki i krzyże przydrożne mogą w czymś pomóc, czymś ubogacić, stać się cenna busolą?


Ks. Tadeusz Fitych, fragment wypowiedzi dla mediów

Zamieść poniższy banner na swojej stronie www


Katalog wystawy "Boże Młyny" - cena 30 zł


Jak możesz nam pomóc?
Możesz wpłacić dowolną kwotę jednorazowo lub co miesiąc
bezpośrednio na konto Portalu Świętego Izydora.
Wystarczy kliknąć w poniższy banner.
Bóg zapłać za okazaną nam pomoc!
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (1)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Super (Odpowiedz) 23.4.2009 13:44
iti
Bardzo się cieszę, że takie wystawy mają przynajmniej czasami miejsce. Super sprawą jest, że można poznać swoje okolice o których tak mało się wie.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02129006