ISIDORUS kultura i media
Dzisiaj jest piątek, 17. maja 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Wydarzenia kulturalne
Rozgłośnie radiowe
Telewizja
Internet
Powrót Powrót
600 lat Praskiego Orloja - 600 years of Prague Astronomical Clock Drukuj
poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 23:35
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Staromiejski Orloj jest jednym z najcenniejszych i najważniejszych praskich zabytków. Jest umieszczony na gotyckiej wieży Ratusza Staromiejskiego na Rynku Starego Miasta. Orloj jest najznamienitszym przykładem czeskiego gotyku w zakresie techniki i wiedzy a obecnie także niezwykłym zabytkowym dziełem.

Orloj ma trzy części główne. Najciekawszą jest część astronomiczna, ukazująca położenie ciał niebieskich. Pod nią jest umieszczone koło kalendarzowe, które w XIX w. uświetnił swoimi malowidłami malarz Josef Mánes. Wokół części astronomicznej są umieszczone ruchome figurki w celu rozśmieszenia widzów. Ważną częścią są również podążające w procesji i pozdrawiające przez dwa małe okienka turystów postaci Dwunastu Apostołów, którzy ukazują się o każdej pełnej godzinie.


Orloj
Orloj
fot. Ł. Struk
Jedną z najstarszych części orloja jest mechanizm zegarowy oraz astronomiczna tarcza z 1410 roku. Mechanizm wykonał zegarmistrz Mikuláš z Kadaně prawdopodobnie na podstawie projektu Jana Šindela, który później został profesorem profesorem matematyki i astronomii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Praski Orloj był dopiero trzecim tego typu mechanizmem na świecie. Pierwszy był skonstruowany w Padwie w 1344 roku.

Przez dłuższy okres czasu istniały spory o to, kto tak naprawdę stworzył Orloj. Przez dłuższy czas uważano, że wykonał go w 1490 roku zegarmistrz Jan Růže (zwany również mistrzem Hanušem) wraz ze swoim pomocnikiem Jakubem Čechem. Legenda mówiła o tym, że Hanuš był oślepiony, aby juz nigdy nie mógł wykonać podobnego zegara.

W 1552 roku naprawiał orloj Jan Táborský. Ten jest również autorem wiadomości, w której oznacza za twórcę Orloja zegarmistrza Hanuša. To była jednak pomyłka, którą udało się odkryć dopiero w XX wieku.
Orloj
Orloj
fot. Ł. Struk

W przeciągu wieków orloj kilkukrotnie stanął i był naprawiany. Prawdopodobnie w XVII wieku były dodane drewniane figurki obok tarczy oraz figury apostołów. Od 1735 roku Orloj był w krytycznym stanie i praski magistrat chciał go nawet sprzedać do skupu żelaza. Orloj obronił czeski patriota i meteorolog, profesor Uniwersytetu Karola - Antonín Strnad, który rozumiał jego historyczną wartość i dążył do jego naprawienia. Pod opieką Strnada zegar naprawił za 793 złotych w latach 1787 - 1791 zegarmistrz Šimon Landsperger. Podczas kolejnej naprawy w latach 1865 - 1866 do zegara dodano figurkę piejącego koguta.

Podczas powstania praskiego w ostatnich dniach II-ej Wojny Światowej był Orloj mocno uszkodzony podczas pożaru ratusza staromiejskiego. Dopiero po wielkich trudach został przywrócony "do życia" w 1948 roku.

Po raz ostatni rekonstrukcja Orloja miała miejsce w 2005 r., kiedy to odrestaurowanou figurki oraz dolną tarczę autorstwa Josefa Mánesa.

W przyszłym roku będziemy obchodzili 600 rocznicę powstania Praskiego Orloja. Więcej informacji o obchodach tej rocznicy będziemy zamieszczać stopniowo w naszym serwisie.


źródło: www.czech-tour.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01205515