ISIDORUS kultura i media
Dzisiaj jest poniedziałek, 15. lipca 2024    
św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Wydarzenia kulturalne
Rozgłośnie radiowe
Telewizja
Internet
Powrót Powrót
Krzeszów: Wystawa „Boże młyny” - krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim Drukuj
czwartek, 28 maja 2009, 17:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)

Wystawa „Boże młyny”
- krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim
(na tropach dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej)



„Boże młyny” są próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości, które ono ze sobą niesie. Jest ukierunkowanym spojrzeniem na nasz wyjątkowo piękny krajobraz i zachodzące w nim zmiany – mówi pomysłodawca i organizator wystawy ks. prof. Tadeusz Fitych.


Bazylika Mniejsza w Krzeszowie
Bazylika Mniejsza w Krzeszowie
fot. T. Kaniewski
Po ponad miesięcznym prezentowaniu wystawy w Kudowie-Zdrój, wielu cennych wypowiedziach w prasie, telewizji i internecie oraz niezwykle interesujących recenzjach i pochwałach od osób, które odwiedziły wystawę, tablice zawierające wiele interesujących fotografii, wykresów oraz danych - zarówno historycznych jak i statystycznych - dzięki staraniom Stowarzyszenia św. Izydora z Sewilli zostaną zaprezentowane pielgrzymom odwiedzającym „perełkę baroku” i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie niedaleko Wałbrzycha.

Historia Krzeszowa sięga 1242 roku, kiedy to w Krzeszowie osiedlili się benedyktyni z czeskich Opatovic. Stało się tak dzięki księżnej Annie, wdowie po poległym w bitwie pod Legnicą Henryku Pobożnym. Księżna realizując wolę nieżyjącego męża ustanowiła fundację, która określała miejsce lokowania klasztoru i dobra do niego przyległe. Jednak benedyktyni, teren ten, już w 1289 roku odstępują księciu świdnickiemu Bolkowi I. Książę jednak uznając wcześniejsze, potwierdzone przez papieża, nadania na rzecz Kościoła postanowił, że w miejscu tym będą żyli i pracowali cystersi.

Tytuł bazyliki mniejszej nad wejściem głównym
Tytuł bazyliki mniejszej nad wejściem głównym
fot. T. Kaniewski
Dzięki cystersom rozwija się handel i rzemiosło a gospodarka rolna osiąga najwyższy poziom. Około roku 1400 klasztor ma w posiadaniu już 42 wsie i 2 miasta. Oprócz ośrodka religijnego staje się centrum administracyjnym. W 1547 roku papież Paweł III nadał tutejszym opatom prawo do używania infuły i insygniów biskupich, co znacznie podniosło rangę tego miejsca.

W 1924 roku do Krzeszowa po wielu wiekach nieobecności wrócili benedyktyni. Mnisi, zgodnie ze swoimi zwyczajami dużo uwagi poświęcają dokumentowaniu i opisywaniu historii tego miejsca i dokonań cystersów. W 1940 roku cały majątek klasztoru został przejęty przez III Rzeszę. W budynkach klasztornych zorganizowano miejsce internowania dla śląskich żydów. Budynki, w których przez wieki żyli zakonnicy wykorzystywane były także jako obóz przejściowy dla jeńców wojennych.

Po II wojnie, w 1946 roku, w klasztorze osiedliły się siostry benedyktynki ze Lwowa. Natomiast począwszy od roku 1970 probostwem zajmują się polscy cystersi. Dla historii Krzeszowa niezwykle ważne były dwa wydarzenia. W 1997 roku, podczas pielgrzymki do ojczyzny papież Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Łaskawej. W 1998 roku Ojciec Święty podniósł świątynię w Krzeszowie do godności Bazyliki Mniejszej. Od 21. grudnia 2006 r. opiekę nad sanktuarium w Krzeszowie sprawują księża diecezjalni. Obecnie Krzeszów pełni rolą głównego sanktuarium Diecezji Legnickiej.

Prezbiterium
Prezbiterium
fot. T. Kaniewski
Od 4. czerwca br. w Bazylice w Krzeszowie gościć będzie wystawa „Boże Młyny”. W niedzielę 7. czerwca w samo południe zostanie odprawiona uroczysta msza św., która oficjalnie zainauguruje to wydarzenie. Po eucharystii autor i pomysłodawca wystawy – ks. prof. Tadeusz Fitych, przedstawi wszystkim obecnym cele i sens zorganizowania wystawy oraz poinformuje o ciekawostkach i odkryciach, których dokonał podczas sporządzania dokumentacji małej architektury sakralnej. W trakcie prezentacji będzie sprzedawany katalog wystawy „Boże Młyny”, z którego całkowity dochód jest przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem wystawy. Realizacja tak wielkiego dzieła wymaga znacznych środków finansowych. Dlatego Stowarzyszenie św. Izydora z Sewilli, które stało się koordynatorem wystawy, postanowiło poprzeć inicjatywę ks. prof. Tadeusza Fitycha i razem z Księdzem Profesorem wystąpić do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o finansowe wsparcie na organizację tej wystawy za pośrednictwem konta bankowego naszego Stowarzyszenia. Zapewnia to powodzenie ważnego dzieła i pokrycie poniesionych i planowanych kosztów. Ofiarodawcy proszeni są o kierowanie darów pieniężnych na konto bankowe Stowarzyszenia św. Izydora z Sewilli - nr konta 73 1600 1156 0004 0601 7389 6080 Fortis Bank oddział we Wrocławiu - z koniecznym dopiskiem : "Na wystawę Boże Młyny".
Otrzymane dary zostaną rzetelnie zaksięgowane, jako dary na rozwój kultury i dziedzictwa narodowego i prawidłowo rozliczone. Ponadto istnieje możliwość zaprezentowania Ofiarodawcy na tablicy sponsorów Wystawy, która jest ustawiana wraz z tablicami w miejscu, w którym odbywa się prezentacja.

Ołtarz główny z cudownym obrazem MB Krzeszowskiej
Ołtarz główny z cudownym obrazem MB Krzeszowskiej
fot. T. Kaniewski
W przypadku chęci otrzymania dodatkowych informacji o wystawie, zainteresowania sponsoringiem itp. prosimy o kontakt.


Biuro Wystawy "Boże Młyny"
skr. poczt. 59
57-350 Kudowa-Zdrój

tel. 074 / 662 20 01
e-mail: biuro@boze-mlyny.eu


Więcej informacji o wystawie, autorze i organizatorze znajduje się na specjalnej stronie internetowej www.boze-mlyny.eu


Główny organizator wystawy w Bazylice w Krzeszowie:





POLECAMY:

Sanktuarium MB Krzeszowskiej Łaskawej



Bazylika Krzeszowska
Bazylika Krzeszowska
fot. T. Kaniewski
Ołtarz główny w bazylice
Ołtarz główny w bazylice
Fot. Ł. Struk
Wnętrze bazyliki - nawa główna
Wnętrze bazyliki - nawa główna
fot. Ł. Struk
Ołtarz w jednej z bocznych kaplic w bazylice
Ołtarz w jednej z bocznych kaplic w bazylice
fot. T. Kaniewski

Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (1)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Dwa w jednym (Odpowiedz) 28.5.2009 17:57
Kalasancjusz
Gorąco zachęcam do wybrania się w gronie rodziny czy przyjaciół do Krzeszowa, aby zobaczyć piękno baroku zarówno zewnątrz jak i wewnątrz bazyliki. Ponadto przy okazji warto zapoznać się z fotografiami z wystawy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01813602