ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest sobota, 13. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Wakacje z Bogiem Drukuj
piątek, 18 lipca 2008, 10:58
Dodał: Monika J. Chojnacka (monika)
„ Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka…”

Prawie miesiąc temu rozpoczęły się wakacje dla dzieci i młodzieży. Dla dorosłych zresztą też, bo sezon urlopowy zauważalny jest wszędzie. Polskie kurorty znad morza czy z południa kraju pełne są po brzegi. Terminy rezerwowano na długo przed letnią labą. Równie często wypoczywamy zagranicą. Dużo rodaków obiera egzotyczny kierunek swoich podróży. Egipt, Turcja czy Tunezja są ostatnio modne i tańsze, więc dlaczego mieliby z takich atrakcyjnych ofert nie skorzystać?
Z jednej strony to oczywiste, że skoro mamy przeżyć niezapomniane chwile w dalekim kraju w ekskluzywnych warunkach, to warto zapłacić te dwa, trzy,….tysiące. Z drugiej jednak w ten sposób wakacje stają się dla nas chwilą oderwania nie tylko od obowiązków, pracy, szkoły. Stają się oderwaniem od tego, co trwałe i wartościowe. Coraz częściej niestety są zerwaniem, (a przynajmniej naderwaniem) relacji z Bogiem.

Nie oznacza to jednak, że każdy wyjazd jest zagrożeniem dla naszej duszy. Nie wszystkie propozycje wakacyjne są niebezpieczne dla naszej duchowości. Można przecież rozsądnie spędzić letni czas.

Wygodnie i godnie

Żeby dobrze wypocząć nie potrzeba wiele. Upalny Egipt może zastąpić słoneczną Gdynią, wysokie Alpy rodzimymi, pięknymi Tatrami, zaś amazońską puszczę obozem na Mazurach. Wiem, że trochę przesadzam. Ale czy naprawdę nie da się zrelaksować bliżej i taniej?
Oczywiście, że się da! I nie chodzi tu wcale o to, które z miejsc jest bardziej znane, chętniej odwiedzane itp. Chodzi o to czy potrafimy GODNIE wypoczywać.

Zapewne niektórzy słysząc o godnym wypoczynku zastanowią się: co to w ogóle jest?
Czy istnieje coś takiego? Jasne, że istnieje! Godny wypoczynek to taki, podczas którego nie zapominamy o tym, kim jesteśmy. Przede wszystkim – zawsze i wszędzie – jesteśmy chrześcijanami. Każdy z nas inaczej rozumie to słowo, ale chodzi nam o to samo.
O życzliwość wobec innych, o pomoc potrzebującym, o szacunek dla każdego i o dobrą relację z Bogiem. Nawet na wakacjach! Może nie ‘nawet’, lecz ‘przede wszystkim na wakacjach’?
Bo przecież nie tylko w realiach naszej szarej codzienności (praca, dom, szkoła, zajęcia dodatkowe, przyjaciele) mamy pamiętać o modlitwie, Mszy Świętej. Musimy sprawdzać się także w sytuacjach ‘bardziej ekstremalnych’, kiedy koledzy z obozu nie modlą się rano
i wieczorem, gdy koleżanki z zagranicznego kursu językowego nie poproszą wychowawcę
o zorganizowanie wyjścia na Mszę niedzielną, a znajomi z wędrówki po górach nie przeżegnają się przed posiłkiem.


Dla każdego, coś miłego

Godny wypoczynek może odbywać się wszędzie! Na słonecznych brazylijskich plażach,
w zatłoczonym Nowym Jorku, w opuszczonych zakątkach Bieszczad czy pośród mazurskich jezior. Godny wypoczynek może przybierać różne formy: obóz harcerski, kolonia, kemping rodzinny, kurs językowy, wyjazd do rodziny, wczasy za granicą. Nie istotne jest gdzie. Ważne jest jak spędzamy wolny czas. Warto więc, zawsze za krótkie wakacje, rozsądnie zaplanować.

W każdym miejscu możemy czytać dobre książki. Nie tylko religijne. Książki, które uczą jak dobrze żyć. Które odprężają, ale nie ogłupiają. Które pobudzają wyobraźnię, lecz nie sprawiają, że stajemy się infantylni.
Relaksujemy się także przy muzyce albo filmie. Każde z tych dwóch rzeczy może być wartościowe. Trzeba tylko trochę poczytać recenzji, poszukać informacji co jest godne uwagi.

Jeszcze niezdecydowanym mogę polecić kilka form spędzenia krótszego bądź dłuższego wypoczynku z Bogiem. Są to przede wszystkim rekolekcje oazowe, kolonie ministrantów
i bielanek, piesze oraz autokarowe pielgrzymki do miejsc świętych (Częstochowa, Licheń, Ostra Brama, Rzym, Medjugorie), jak również prezentowane ostatnio w mediach rekolekcje w zakonach. Polegają one na modlitwie i skupieniu na łonie natury. Zakonnicy pomagają ludziom zmęczonym codziennością odpocząć, zrozumieć przesłanie Boże. Ci, którzy zdecydują się na taką formę wypoczynku zgadzają się na uczestnictwo w codziennej Mszy Świętej, w adoracji oraz zobowiązują do czytania Pisma Świętego.

Młodzieży (głównie gimnazjalnej, licealnej i akademickiej) proponuję wzięcie udziału
w obchodach 16. Światowe Dni Młodzieży. W tym roku spotkanie z Ojcem Świętym ma miejsce w Sydney. Tam Papież wygłosi kazania skierowane do nas wszystkich. Tam, tuż obok Benedykta XVI będzie około 2 tysiące młodych Polek i Polaków. Jednakże my też możemy tam być. Może tam być duchem. Aby ułatwić nasze uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży zorganizowano akcję „ Sydney w ….”. Bierze w niej udział wiele polskich miast i miasteczek. Są to m.in. Wolbórz (13-18.07), Niepokalanów (13-18.07), Żydowo (14-19.07), Warszawa (19 i 20.07), Kalwaria Zebrzydowska (19.07).

Monika J. ChojnackaAby uzyskać więcej informacji zapraszam na strony:
http://www.sydneywwarszawie.pl/index.php
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1215787791
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03458213