ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest wtorek, 21. maja 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
W ciszy i samotności odnaleźć Boga Drukuj
piątek, 16 lutego 2007, 0:00
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
W 1084 roku Święty Brunon z sześcioma towarzyszami ustanawia pierwszy klasztor w Chartreuse koło Grenoble we Francji. Tak rozpoczyna swoją działalność wspólnota Kartuzów. Zakon kartuzów został ustanowiony « ku czci Bożej chwały », która jest w tym, że Bóg "z intymną miłością zjednoczy nas z sobą" i tak przyniesiemy owoc obfity. To jest cel każdego chrześcijańskiego życia; to, co wyróżnia zgromadzenie Kartuzów, zasadza się jednak na tym, że nie ma żadnych innych celów. Wszystkie zasady życia zmierzają ku temu jedynemu celowi, a mianowicie żeby członkowie mogli "staranniej szukać, szybciej odnaleźć i pełniej posiadać samego Boga" i tak dojść do "doskonałej miłości" (Reguły 1,4). W tym celu zakonnicy wyrzekają się wszystkiego, co nie pomaga w osiągnięciu tego jedynego, co jest potrzebne.

Okładka do filmu DVD pt. Wielka Cisza
Okładka do filmu DVD pt. Wielka Cisza

W 1984 roku reżyser Philip Groening poprosił zakon kartuzów o zgodę na zrobienie filmu. Otrzymał odpowiedź, że jest za wcześnie. Może za 10-15 lat. 16 lat później zatelefonowano z klasztoru Grande Chartreuse. Nadszedł czas. Przygotowania do filmu trwały dwa lata. Filmowanie w pojedynkę zajęło rok. Postprodukcja - kolejne dwa lata. Od pomysłu do ukończenia filmu upłynęło 21 lat.

Piszę tutaj o filmie dokumentalnym, którego premiera odbyła się 2. lutego br. pt. "Wielka Cisza" (Die Grosse Stille).

Wielka cisza to surowy film, który w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Bez muzyki, jedynie z klasztornymi śpiewami, bez wywiadów, bez komentarzy, bez dodatkowych materiałów. Zmiany czasu, pór roku i wszystkie powtarzalne elementy dnia i modlitwy - ten film nie jest odwzorowaniem życia klasztornego, ale istotą tegoż życia. To film o świadomości, absolutnej obecności, o życiu ludzi, którzy w najczystszej formie poświęcili całe swoje życie Bogu. Wielka cisza, kolejne dzieło reżysera nagradzanego za L'amour, l'argent, l'amour i Die Terroristen, to pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse, głównego klasztoru legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich.

Film był realizowany podczas prawie czterech miesięcy pracy wiosną i latem 2002 roku, kolejnych trzech tygodni zimą 2003 roku oraz ostatnich trzech dni grudnia 2003. Z nakręconego materiału powstał pełnometrażowy film, jego krótsza wersja dla telewizji, album ze zdjęciami oraz płyta z nagraniami mszy i psalmów.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.05017399