ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest poniedziałek, 4. listopada 2024    
św. Karola Boromeusza
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Krytyka. Krytykanctwo... Drukuj
piątek, 21 marca 2008, 23:23
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Krytyka. Niby nic wielkiego, a jak wiele może znaczyć. Do napisania kilku słów o krytyce i krytykanctwie zmusił mnie ks. dr hab. Jan K., który przesłał do naszej redakcji słowa niezadowolenia dotyczące ceny jednego z produktów oferowanych w Sklepiku św. Izydora. Nie odważył się jednak podpisać swoim adresem zwrotnym (podał nieistniejący adres). Czyżby stchórzył? Może bał się odpowiedzi? ...

Umieć krytykować i przyjmować krytykę
Umieć krytykować i przyjmować krytykę

Często z naszych ust czy w naszych pisemnych wypowiedziach krytykujemy pracę innych, dzieło innych, sami nic nie robiąc. Pracując od ponad trzech lat w mediach zaobserwowałem, że najwięcej krytyk jest negatywnych, często pisanych czy mówionych ze złością. Dlaczego ten dział nie działa? Dlaczego nie została zamieszczona informacja o tym czy o tamtym? Dlaczego ten obrazek jest taki brzydki? Dlaczego nie został zamieszczony mój artykuł? Dlaczego nie można zalogować się na serwer poczty elektronicznej? Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Przykładów takich "ataków" mógłbym tu wymienić pewnie setki a może i tysiące.

Często będąc zmęczony codzienną pracą nie mam sił odpowiadać już na poszczególne pytania. Myślę, że lepiej jest jak nie odpiszę niż miałbym kogoś urazić słowem.

Po co to wszystko wypisuję? Może jest to pewne wytłumaczenie dla tych, co krytykują a sami nie wnoszą żadnego wkładu we wspólne dzieło. Czy zamiast pytania: "Dlaczego ten dział nie działa?" nie można by było zapytać: "Czy pojawiły się może jakieś problemy z tym działem? Może mógłbym/mogłabym w czymś pomóc?"? Nie! Po co? Przecież ja tak naprawdę nie chcę mieć z tym nic wspólnego! To samo mógłbym powiedzieć Księdzu Janowi: "Zamiast krytykować nasz sklepik i pisać wielkimi literami (krzyczeć!), może warto byłoby nam wskazać tańszego producenta?".

Jednocześnie nie chciałbym potępiać krytyki. Krytykować powinien umieć każdy człowiek, ale do tego jest potrzebny odpowiedni dar. Podobnie jak musimy umieć znosić krytykę innych, musimy umieć krytykować, zawsze w duchu łagodności i miłości braterskiej, na jaką tylko w danej chwili umiemy się zdobyć.

Internauto, zanim skrytykujesz cokolwiek, zastanów się czy przypadkiem nie urazisz kogoś, czy nie będzie mu przykro z tego powodu. To, że matka ubiera dzieci w brzydkie lub brudne ciuchy, nie musi oznaczać, że jest jej to obojętne, ale może nie ma na proszek do prania, może nie ma pralki, może ma ku temu jakiś powód. To, że ktoś popełnia jakieś błędy, które my zauważamy, nie musi oznaczać, że ciągle robi same błędy, że robi to specjalnie i bez zastanowienia. Może po prostu zdarza się, że nie zrobi czegoś tak, jak powinien, ale sto innych rzeczy może robić o wiele lepiej od nas.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03257513