ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest sobota, 13. kwietnia 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Mama – to brzmi dumnie Drukuj
niedziela, 25 maja 2008, 13:00
Dodał: (Admin)
Macierzyństwo jest wielkim wyzwaniem w dzisiejszym świecie. Co piąta pracująca kobieta (20%) odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy, a co czwarta pracująca matka (25%) obawia się, że zostanie zwolniona w związku z ciążą. Mimo to wiele matek twierdzi, że macierzyństwo to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety, a rodzicielstwo traktują jako zaszczyt.Łączenie macierzyństwa z pracą zawodową rodzi dziś wiele obaw i problemów związanych z dyskryminacją kobiet w ciąży czy posiadających dzieci. W obliczu takich praktyk Fundacja Świętego Mikołaja podejmuje działania mające na celu zarówno zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej pozycji matek na rynku pracy, jak i pozytywne zmiany w ich życiu zawodowym. Zamierzenia te Fundacja realizuje w ramach kampanii społecznej „Mama w pracy”, o której słyszała blisko połowa kobiet w wieku 25-39 lat (49%).

Zdecydowana większość matek (82%) chce łączyć pracę z macierzyństwem. Choć wiele kobiet obawia się problemów ze znalezieniem pracy czy awansem, decydują się na dziecko.

Rodzina – biologiczna czy też zastępcza – to najważniejsze środowisko wychowawcze dzieci, dlatego zasługuje na naszą największą uwagę i wsparcie. Często zapominamy, że rolę rodziców odgrywają również osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. W Polsce istnieje 267 takich placówek i każda z nich trapiona jest przez biurokrację oraz nieprzychylne podejście urzędników do tego typu instytucji. Brakuje funduszy na zajęcia edukacyjne dla wychowanków, a świadomość społeczna dotycząca idei rodzinnych domów dziecka jest niewielka.

Mimo tak wielu barier coraz więcej osób decyduje się na założenie tego typu placówki. Najczęściej robią to kobiety między 41 a 50 rokiem życia (43%) z wyższym wykształceniem (41%). Niezależnie od tego, czy mają swoje biologiczne dzieci czy nie, czerpią radość i satysfakcję z pomagania dzieciom pozostawionym bez opieki.

- "Konferencja, organizowana z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, to doskonały punkt wyjścia do rozważań na temat wagi macierzyństwa i rodzicielstwa – zarówno biologicznego, jak i zastępczego – we współczesnym świecie. Chcemy, aby przyświecające jej hasła: „Dziecku należy się szacunek” oraz „Bycie rodzicem to zaszczyt” nie były pustosłowiem, lecz znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najważniejsze, by mówić o tym nie tylko przy okazji święta mam i ich dzieci. Mamy nadzieję, że tego typu akcje się ku temu przyczynią” – powiedział Michał Rżysko, koordynator kampanii „Grunt to rodzina”.


Autor: Agnieszka Łukasik
Żródło: www.epr.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.03961205