ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest poniedziałek, 22. lipca 2024    
Św. Marii Magdaleny
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Masturbacja - problem czy przyjemność Drukuj
piątek, 21 marca 2008, 19:44
Dodał: (Admin)
Masturbacja jest problemem osobowości. Wtedy, kiedy odczuwasz pragnienie masturbacji, zastanów się czego Twój organizm tak naprawdę potrzebuje.

To nigdy nie jest tak, że nasz organizm potrzebuje seksu. Poprzez pragnienie masturbacji przejawiają się inne potrzeby, których my nie potrafimy zdefiniować. Jeśli więc pojawia się napięcie seksualne i pokusa masturbacji zadaj sobie zawsze pytanie: czego tak naprawdę mój organizm potrzebuje? Może mój organizm potrzebuje teraz odpoczynku, może rozładowania stresu i napięcia psychicznego, może jestem po prostu głodny, a może niewyspany.Odczytanie i zaspokojenie takich potrzeb powoduje, że znika pokusa do masturbacji. Pomocna jest także oczywiście wspólnota. Zawsze, kiedy pojawia się pokusa, staraj się z kimś skontaktować. Porozmawiaj, poproś o modlitwę.

Świadomość, że ktoś jest z Tobą w tej sytuacji bardzo pomaga.W sytuacji pokusy nigdy nie siedź w domu sam. Zawsze na silę szukaj towarzystwa. Nawet jeśli będziesz wśród ludzi, którzy nic nie wiedzą o Twoim problemie, to będzie to dla Ciebie bardzo dobrze. Nie wolno być w tym stanie samemu w domu. Za wszelką cenę szukaj sobie wtedy towarzystwa. Pamiętaj, że z masturbacją nie można walczyć, problem masturbacji trzeba rozwiązywać. W chwili pokusy bardzo ważne jest także trwanie przez najbliższe 24 godziny. Polega to na tym, że kiedy przychodzi pokusa, postanawiasz sobie, że dziś tego nie zrobisz. Nie wiesz, co będzie jutro, ale przez najbliższe 24 godziny bądź czysty. Warto także zwrócić uwagę na sport. Uprawianie sportu pomaga rozładować emocje i uspokoić się.

Pilnuj także odpowiedniej ilości snu. Najlepiej spać 8 godzin na dobę. Zalecane jest także powstrzymywanie się od napojów zawierających kofeinę,która powoduje podniecenie. Chcę Ci pokazać sposoby walki z tymi pragnieniami bo przyzwyczajenia w tej materii są często zniewalające. Powiem ci że wszystko jest dobre co się dzieje z Twoim ciałem i tylko trzeba to odpowiednio ukierunkować. Otóż wcale nie musisz się zaspokajać onanizmem tak jak wcale nie musisz jeść, gdy odczuwasz lekki głód. Jednak pomocą w walce jest byś nie gromadził i unikał patrzenia na filmy, obrazki i inne materiały o treści erotycznej i pornograficznej. Rozmowy z kolegami też mogą podniecać więc próbuj unikać albo zmieniaj temat. Wiem że dziś to jest trudne ale próbuj. Jednak zawsze gdy upadniesz pamiętaj że Jezus Cię kocha i pragnie byś powstał i chcę Cię wziąć w kochające ramiona. Takim lekarstwem jest spowiedź a wcześniej rachunek sumienia. Gdy upadniesz to uspokój się.

Usiądź albo uklęknij gdy nikogo nie ma w pobliżu i powiedz Mu że przepraszasz że obiecujesz poprawę że w najbliższym czasie pójdziesz do spowiedzi (i zrób to). Nie wstydź się spowiednika on jest po to by ci pomóc. Możesz go poprosić o spowiedź w pokoju lub o specjalny czas dla ciebie. Gdy w dzień pojawi się podniecenie nie idź do łazienki, nie bądź sam. Wyjdź na spacer, może do kościoła uklęknij i powiedz o wszystkim Jezusowi w ciszy. Nie wstydź się!!, pograj w piłkę idź do znajomej lub kolegi, zadzwoń do kogoś i poproś o modlitwę (nie musisz podawać przyczyny) wyślij smsa NIE BĄDŹ SAM!!!

Jak rozwiązywać problemy masturbacji.

* Zasadniczą przyczyną masturbacji są zwykle głębokie nierozwiązane jeszcze problemy emocjonalne: konflikty wewnętrzne, zamknięcie na innych, depresja,poczucie niedowartościowania, brak sensu i celu życia, samotność. Innym źródłem masturbacji może być fiksacja, która polega na utrwaleniu się tego zjawiska jako podstawowego zachowania seksualnego. Za problemami autoerotycznymi wielu osób kryją się nieraz wielkie zranienia emocjonalno-seksualne okresu dzieciństwa i dojrzewania. Wówczas rozwiązanie problemu masturbacji nie jest możliwe bez uleczenia tych zranień.

* Problem masturbacji nie może być izolowany od całokształtu osoby, od całości problemów osobistych. Uwagę należy raczej skierować bardziej na przyczyny masturbacji, niż na bezpośrednią likwidację tego zjawiska. W rozwiązywaniu problemu należy raczej zaakceptować z cierpliwością to, co nie może być od razu uleczone i jednocześnie zdobywać coraz większą dojrzałość i ofiarność we wszystkich sferach życia i działania. Zachowania autoerotyczne, których przykładem jest masturbacja, są odbiciem niedojrzałych więzi emocjonalnych z innymi. Objawiają koncentrację na sobie, lęki wobec innych, niezdolność do poświęcenia i ofiary w relacji emocjonalnej.

* W masturbacji występuje również niedojrzały stosunek do siebie samego; z jednej strony kompleksy i poczucie niższości, z drugiej zaś wielkie chore ambicje, które sprawiają, iż osoba nie umie ucieszyć się do końca żadnym zdobytym sukcesem. Będąc w takiej sytuacji, człowiek żyje w ciągłym rozdarciu wewnętrznym pomiędzy poniżaniem siebie i brakiem poczucia własnej godności a dążeniem do nieosiągalnego wprost sukcesu. Rodzi to napięcia psychiczne, które są nierzadko źródłem napięć seksualnych. W rozwiązywaniu problemu masturbacji ważne będzie z jednej strony realistyczne podejście do życia, z drugiej zaś odzyskanie szacunku do siebie oraz poczucia własnej "ludzkiej siły".

* Masturbacja może być znakiem pasywnego podchodzenia nie tylko do problemów seksualnych, ale do życia w ogóle, może mieć charakter zachowań hedonistycznych. Dotyczy to osób, które nie posiadają wielkich głębokich zranień emocjonal­nych, ale raczej bierny i konsumpcyjny stosunek do życia. W takich sytuacjach podjęcie bardziej zdecydowanego wysiłku duchowego i ludzkiego mogłoby doprowadzić do rozwiązania problemu masturbacji

Rozwiązywanie problemu masturbacji:

* Należy skoncentrować się na głębszych sprawach egzystencjalnych. Skupienie się na samej masturbacji i obserwacja tego zjawiska w celu jego szybkiego przezwyciężenia sprawia, iż nie tylko się ono nie zmniejsza, ale utrwala się.

* Należy rozeznać, co jest głównym źródłem napięć seksualnych. Czy są to mniej lub bardziej świadomie szukane bodźce zewnętrzne, czy też głębsze problemy pozaseksualne, które powodują w sposób kompulsywny napięcie seksualne.

* Ważne jest dążenie do obniżenia napięć emocjonalnych, psychicznych, które są najczęściej głównym źródłem napięć seksualnych. Trzeba więc przede wszystkim zobaczyć inne problemy życiowe.

* Oddramatyzowanie faktu masturbacji nie oznacza lekceważenia problemu, lecz porzucenie kierowania się strachem. Ma to dopomóc w otwarciu się na innych, w zainteresowaniu się nimi.

* W ostrym kryzysie masturbacji nie należy robić postanowień opierających się na nieakceptacji swojego zachowania i rozwiązywać problemu samym aktem woli poprzez przysięgi i "dozgonne postanowienia". Postanowienia powinny dotyczyć bardzo krótkiego czasu i być nieustannie ponawiane ("Dziś tego nie zrobię").

* Pomocne jest korzystanie ze środków zalecanych przez chrześcijańską ascezę, jak modlitwa i sakramenty oraz zaangażowanie się w dzieła miłosierdzia. Są to konkretne środki dla realizowania dojrzałości i ofiarności nie tylko w sferze seksualnej, ale na wszystkich polach ludzkiego działania.

Twoje życie nie musi być smutne, ale wesołe i wspaniałe.

* Im ostrzejszy kryzys masturbacji, tym większa potrzeba delikatności w traktowaniu tego problemu. Potrzebna jest wtedy pomoc osoby kompetentnej, posiadającej pedagogiczne, terapeutyczne przygotowanie i doświadczenie, do której ma się pełne zaufanie (kierownik duchowy, terapeuta, pedagog, rodzic).

* Każdą przerwę w masturbacji warto przyjąć jako obietnicę pokonania tego problemu w sposób definitywny. Warto ucieszyć się każdym pojedynczym zwycięstwem

Praktyczne wskazówki i sugestie:

. Uznaj swoją bezsilność i bezradność wobec masturbacji. Bądź gotów szukać pomocy u innych!

. Wzmacniaj siłę ducha. Medytacja, modlitwa - jakąkolwiek formę ma twoja praktyka budowania więzi z sobą i Bogiem, musi być pogłębiana, wzmacniana i stała.

. Troszcz się o siebie. Zażywaj ruchu, ćwicz, spaceruj. Dobrze jedz. Odpoczywaj. Sprawiaj sobie bezpieczne przyjemności. Ciesz się muzyką, sztuką, poczuciem humoru i towarzystwem dobrych przyjaciół. Miej zawsze dość czasu dla siebie.

. Nie trzymaj pożądań w tajemnicy. Kiedy doświadczasz pokusy, idź do ludzi, którym ufasz i mów, abyś nie został sam z tymi impulsami. Sekrety mają związek ze wstydem, a wstyd czyni cię bardziej podatnym na atak uzależnienia.

. Znajdź sobie inne, nieerotyzujące pasje. Na pewno masz jakieś hobby, ulubiony sport czy zajęcia, które cię cieszą. Rozwijaj te sfery aktywności, aby mogły być dla ciebie zdrową przeciwwagą dla nałogowych zachowań seksualnych.

. Nie gnęb się potknięciami. W razie wpadki, potraktuj ją jako pouczające doświadczenie i nie powtarzaj jej. Bądź dla siebie łagodny i wspierający. Po upadku możesz kochać siebie i nie tracić z oczu obranego celu.

. Jesteś bezsilny wobec masturbacji, ale masz moc decydowania w sprawach dotyczących twojego zdrowia i stylu życia. Posiadasz zdolność wyboru w większości dziedzin, co pomoże ci osiągnąć wewnętrzną równowagę, której potrzebujesz w życiu.

Trzymaj się dzielnie.Pamiętaj że jesteś dla nas kimś wyjątkowym i bardzo chcemy Ci pomóc.
Twoje życie nie musi być smutne ale wesołe i wspaniałe.
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.05730891